Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FAST-NGA007Ak. rok: 2024/2025
Předmět seznamuje se základní problematikou památkové péče, ochrany a obnovy památek, historických souborů, lidové architektury, sídel a krajiny. Přibližuje proměny urbanistických struktur a druhové skladby v historických časových etapách, používané historické konstrukce, materiály, barevnost a technologie. Objasňuje problematiku nejčastějších stavebních poruch, potřebných průzkumů a plánové dokumentace. Seznamuje s vývojem památkové péče včetně používaných metod, legislativou a mezinárodními dokumenty.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Základní znalosti dějin umění a architektury, znalost principů základních tektonických soustav, stavebních hmot tradičního stavitelství a základních konstrukcí pozemního stavitelství.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Závěrečná zkouška má formu písemného testu. Do celkového bodového hodnocení (max. 100 bodů) bude zahrnuto hodnocení semináře (max. 30 bodů).
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.
Učební cíle
Cílem předmětu je získání znalostí pro ochranu historických sídel včetně získání povědomí o metodách obnovy, zachování a využití historických objektů.
Přehled o architektonických slozích, o kulturních hodnotách a metodách obnovy památek a znalost struktury úřadů památkové péče.
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
specializace PNM , 1 ročník, zimní semestr, povinný
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Úvod do památkové péče.2. Přetváření sídelních struktur v historických souvislostech.3. Změny architektonického díla v jednotlivých časových etapách.4. Vývoj ochrany památek a metody památkové péče.5. Ochrana sídel a krajiny.6. Odborné a legislativní zajištění památkové péče.7. Historické konstrukce, materiály a technologie.8. Průzkumy a dokumentace.9. Poškození a poruchy stavebních památek.10. Realizace obnovy historického objektu.11. Tvorba architekta v historickém prostředí.12. Péče o historické dědictví.13. Exkurze.
Cvičení
1(2). Zadání seminární práce, výběr historického objektu. 3(4). Architektonické slohy a tvarosloví. 5(6). Esej. 7(8). Analýza historického vývoje. 9(10). Analýza památkových hodnot. 11(12). Prezentace. 13. Závěrečný test a odevzdání seminární práce.