Detail předmětu

Technologie staveb I

FAST-SW01Ak. rok: 2024/2025

Úkolem stavitelství je objekt nejen správně navrhnout, ale také kvalitně a racionálně realizovat. Problematika realizace je náplní oboru technologie staveb. Technologie se zabývá metodami a postupy optimální tvorby výrobního procesu stavby. Aby tyto procesy mohly být technologicky, časově a zdrojově modelovány, optimalizovány a úspěšně řízeny, musí být nejdříve poznány.
Předmět zahrnuje studium oblasti stavebních procesů spojených zejména s hlavní stvební výrobou. Jde o vytyčení objektů a budovaných konstrukcí, zásady technologických postupů a vazeb při provádění technologických etap zemní práce, hrubá spodní stavba, hrubá vrchní stavba a vnější plášť budov. Řeší jejich technologickou, prostorovou a časovou strukturu, sled, připravenost pracoviště, vzájemné návaznosti a požadavky kvalitativní i enviromentální.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

3

Zajišťuje ústav

Ústav technologie, mechanizace a řízení staveb (TST)

Vstupní znalosti

Návrh a konstrukční znalosti zásad celého objektu.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Učební cíle

Naučit studenta aplikovat jednotlivé procesy zemních prací, hrubé spodní a hrubé vrchní stavby v praxi a na praktických příkladech řešit konkrétní problémy.
Zvládnutím cílů předmětu Technologie staveb I získají studenti základní znalosti o dílčích technologických etapách výrobního procesu stavby, konkrétně o procesech zemních prací, spodní stavby a hrubé vrchní stavby.

Základní literatura

Ing. Ladra a kol.: Realizace železobetonové konstrukce budov. ČVUT Praha 2002
Musil F., Tuza K.,: Stavebně technologické projektování hrubé vrchní stavby. VUT Brno 1992
Prof. Kočí a kol: Technologie pozemních staveb I. VUT Brno
Prof. Musil, Ing. Henková, Ing. Nováková: Technologie pozemních staveb - návody do cvičení.
Prof. Musil, Ing.Tuza: Ateliérová tvorba - stavebně technologické projekty.
Spence, W. P.: Construction materials, Methods and techniques. Delmar ITP 1998
Stein, B.: Building technology, 2nd edition,. Wiley 1997

Doporučení literatura

vyhl. č. 324/90 Sb. o bezpečnosti práce a technických zařízení při stavebních pracích ČÚBP a ČBÚ.
Juríček I.: Technológia pozemných stavieb - hrubá stavba. Jaga Group, Bratislava 2001
Musil F. a kol.: Technologie pozemních staveb I. – Návody do cvičení. CERM Brno 2002

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úvod do vědního oboru technologie staveb. Analýza stavebních procesů. Zásady modelování stavebních procesů, projekt procesu. 2. Procesy zemních prací. Vytýčení stavby, definice stavební jámy, rýhy, šachty. Způsoby a postupy jejich provádění. Vhodná mechanizace. 3. Procesy zakládání staveb. Technologické zásady a postupy provádění základů plošných a hlubinných. Způsoby kotvení konstrukcí vrchní stavby do základů, kvalitativní podmínky. 4. Bednění betonových konstrukcí - prvková, systémová a speciální. Zásady návrhu, statického posouzení a realizace. Ekonomické posouzení. 5. Procesy vyztužování železobetonových konstrukcí. Příprava výztuže, technologické linky. Zásady ukládání výztuže do bednění, krytí výztuže betonem. 6. Betonářské procesy. Výroba, doprava, ukládání, zpracování a ošetřování čerstvého betonu. Kontrola tuhnutí a tvrdnutí, zásady odbedňování. Technologické přestávky. 7. Zdící procesy. Zásady provádění zdiva z cihel, tvárnic a kamene. Základní pravidla vazby zdiva. Modulové, technologické a kvalitativní požadavky. Organizační a časová struktura. 8. Montáž dřevěných konstrukcí a objeků. Provádění krovů klasických a novodobých, lepené konstrukce a jejich montáž. 9.Dřevostavby, zásady výroby a montáže. Kvalitativní požadavky. 10. Zřizování obvodových a střešních plášťů budov. Zásady a postupy montáže plášťů silikátových sendvičových, skládaných a kovoplastických. 11. Provádění skládaných krytin, kontrola jskosti. 12. Provádění klepmířských prací na střeše včetně plechových krytin a na fasádě domu. Připravenost stavby, sled procesů, uchycování a spojování, požadavky na kvalitu. 13. Pracovní a ochranná lešení. Druhy, členění. Pracovní postupy a zásady montáže lešení dílcových, prvkových,a prostorových. Projekt lešení, statické posouzení, stabilita, bezpečnostní opatření.

Cvičení

13 hod., povinná

Vyučující / Lektor