Detail předmětu

Poruchy a rekonstrukce

FAST-H43Ak. rok: 2024/2025

Definice a provádění statického průzkumu objektu a statických expertiz. Diagnostický průzkum betonových konstrukcí. Zatížitelnost betonových konstrukcí. Zatěžovací zkoušky. Zhodnocení možností úprav objektu pro zlepšení jeho stavu nebo pro jeho nový účel. Modelování nového a původního statického schématu. Posouzení nosné konstrukce a jejích dílčích prvků. Rozbor možných chyb a jejich náprava při rekonstrukcích. Nezbytnost respektování statických podmínek při rekonstrukcích.Způsoby a statická analýza zesilování betonových a zděných konstrukcí. Zesilování konstrukcí spřažením, lepenou a předpínací výztuží.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

4

Zajišťuje ústav

Ústav pozemního stavitelství (PST)

Vstupní znalosti

Stavební mechanika, betonové a zděné konstrukce, základy předpjatého betonu.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Učební cíle

Studenti získají znalosti o problematice poruch a chyb betonových, zděných a dřevěných konstrukcích. Provede se analýza problémů u občanské výstavby, historických objektů a inženýrských staveb. Budou popsány moderní diagnostické metody zkoumání objektů (destruktivní a nedestruktivní). Pro demonstraci chyb a poruch se použijí příklady z praxe.
Hovořeno bude o zesilování a opravných postupech u základů (piloty, rozšíření základů, předepnutí), zesilování stropů, nosných zdí, pilířů, budov (věží, hal apod.).

Základní literatura

Barry R.: The Construction of Buildings, Volume 1-4. BSP Professional Books 1991
G. Mays: Durability of Concrete Structures. E and FN SPON 1992
Milan Vlček a kol.: Poruchy a rekonstrukce staveb. Era Brno 2001

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1-2.Typy konstrukcí. Statický pohled na rekonstrukce. Diagnostický průzkum prvků a objektů. Trhliny a deformace. 3. Zjišťování materiálových charakteristik (dřevo, zdivo, beton). Destruktivní a nedestruktivní průzkum. 4. Opravy dřevěných konstrukcí (stropů, krovů). 5. Opravy zděných konstrukcí 1: zdící jednotky, malta, injektáž trhlin, nové otvory, překlady, užití mikrohřebů, zesílení zdiva (ocelovou nebo betonovou obálkou). 6. Opravy zděných konstrukcí 2: pilíře, stěny, klenby, komíny, štítové stěny. 7. Opravy betonových konstrukcí – statické řešení a metody oprav. 8. Opravy základů a opěrných zdí. Podzákladí – únosnost a deformabilita, stabilita svahu. Užití mikropilot, hřebílkování podloží, zemní kotvy. 9. Předpínání konstrukcí 1: doporučení, předpoklady metody (pruty, lana, desla, drážky, náhradní kabelové kanálky, kotevní desky, mrtvé kotvení, tuhé celky, přepínací pistole. 10. Předpínání konstrukcí 2: vedení prutů a lan, určení přepínací síly, pořadí napínání kabelů. 11. Předpínání konstrukcí 3: horizontální , vertikální a obecné předpínání. Vybočení konstrukce (stabilita). 12. Předpínání konstrukcí 4: příklady předpínání – řešení kleneb, mostů, zdí, stropů, vícepodlažních budov, věží, zásobníků- 13. Předpínání konstrukcí 5: předpínání základů, reverzní klenby, rozšíření základů.

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor