Detail předmětu

Geodézie a kartografie

FAST-AE001Ak. rok: 2024/2025

Úloha geodézie pro stavebnictví a architekturu. Geodetické polohové a výškové základy. Globální navigační satelitní systémy. Úhlová a délková měření. Základní souřadnicové výpočty. Určení výšek. Digitální model terénu. Mapování-geodetické metody. Vytyčovací práce. Určování posunů a deformací stavebních objektů. Určování ploch a kubatur. Fotogrammetrické mapování. Blízká fotogrammetrie v architektuře a památkové péči. Pozemní a letecké laserové skenování. Mobilní mapovací systémy. Dálkový průzkum. Katastr nemovitostí. Základy kartografie. Mapová díla v České republice. Geografické informační systémy.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

2

Zajišťuje ústav

Ústav geodézie (GED)

Vstupní znalosti

Základní středoškolské znalosti.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Učební cíle

Získat znalosti z oblasti geodézie mající vztah k projekci, realizaci a dokumentaci staveb.
Studenti získají základní znalosti z oblasti geodézie, které může uplatnit v projekci, realizaci a dokumentaci staveb.

Základní literatura

Nařízení vlády č. 430/2006 Sb. o stanovení geodetických referenčních systémů a státních mapových děl závazných na území státu a zásadách jejich používání, v platném znění, 2006 (CS)
Bartoněk, D.: Územní informační systémy. M1, M2. Elektronické studijní opory, 2010 (CS)
FORAL, Jakub a VONDRÁK, Jiří: Geodetická příručka – část I, úhly, délky a výšky, 2007 (CS)
FORAL, Jakub, KALVODA, Petr, KRATOCHVÍL, Richard, ŠVÁB, Tomáš a VONDRÁK, Jiří: Geodetická příručka, část II, výpočty, mapy, katastr nemovitostí, fotogrammetrie, GPS, 2008 (CS)
TORGE, Wolfgang: Geodesy, de Gruyter, Berlin, 2001, ISBN 978-3-11-087995-7 (EN)

Doporučená literatura

Paul R. Wolf, Charles D. Ghilani: Elementary Surveying - an introduction to geomatics, Upper Saddle River, NJ. Prentice-Hall 2002. (EN)
STANĚK, Vlastimil a HOSTINOVÁ, Gabriela a KOPÁČIK Aloiz: Geodézia v stavebníctve, 2007, ISBN 978-80-8076-048-9 (SK)

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úloha geodézie pro stavebnictví a architekturu. Vysvětlení základních pojmů, jednotky, historický vývoj. 2. Geodetické polohové a výškové základy v ČR. Souřadnicové systémy a referenční rámce. Globální navigační satelitní systémy. 3. Úhlová a délková měření. Základní souřadnicové výpočty. 4. Měření výšek. Digitální model terénu. 5. Mapování geodetickými metodami. Zaměřování staveb pro rekonstrukci. Přístrojová technika. 6. Tvorba mapových podkladů fotogrammetrickými technologiemi. Blízká fotogrammetrie. 7. Vytyčovací práce. Určování ploch a kubatur. Určování posunů a deformací stavebních objektů. 8. Speciální práce ve stavebnictví a průmyslu. 9. Katastr nemovitostí. 10.Laserové skenování. Dálkový průzkum. 11.Základy kartografie. Mapová díla v ČR. 12.Geografické informační systémy, informační model budovy. 13.Test.