Detail předmětu

Urbanismus 2

FAST-AG017Ak. rok: 2024/2025

Historie stavby měst od prvních sídel přes antiku, středověk, novověk, vliv průmyslové revoluce na utváření urbanistické struktury sídel, poválečný urbanistický rozvor a sídlištní výstavba druhé poloviny 20. stoleti, až po soudobé postindustriální město. Vliv působení lidského společenství na přetváření krajiny. Stručné dějiny záměrného utváření krajiny a přírodního prostředí, vývoj zahradního umění a tvorby městské zeleně. Historický vývoj Urbanistická kompozice v historickém vývoji až po současný pohled na utváření urbanistického prostoru vežejnného, semiprivátního a privátnního.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

3

Zajišťuje ústav

Ústav architektury (ARC)

Vstupní znalosti

Základní kulturně historický přehled na úrovni středoškolských znalostí. Přehled o funkčních systémech sídelních útvarů a podmínkách urbanistického rozvoje získaný v předchozí urbanistické disciplině.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Učební cíle

Základní orientace v historii stavby měst, antické město, středověk a novověk, dopady průmyslové revoluce, soudobé postindustriální město, vliv člověka na utváření krajiny, zahrady a parky.
Student zvládne cíl předmětu, kterým je základní orientace v historii stavby měst, antické město, středověk a novověk, dopady průmyslové revoluce, soudobé postindustriální město, vliv člověka na utváření krajiny, zahrady a parky.

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. První sídla, nejstarší městské kultury, antické město 2. Středověké sídlo 3. Novověké sídlo 4. Průmyslová revoluce a její dopad na utváření měst 5. Urbanistické teorie a jejich odraz v sídelních útvarech 20.století 6. Stav a perspektivy soudobého postindustriálního města 7. Dějinné proměny venkovského osídlení 8. Historie antropogenního přetváření krajiny 9. Dějiny zahradního umění – starověk, středověk, renesance 10. Dějiny zahradního umění – baroko, krajinářský park 11. Městský park 19. a 20. století 12. Vývoj urbanistické kompozice, kompoziční principy 13. Vývoj urbanistického prostoru – typologie, morfologie, vnímání

Cvičení

13 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1.-2. Zadání tématického úkolu, vysvětlení systému práce, prezentace již zpracovaných témat 3.-4. Terénní urbanistický průzkum 5.-6. Zpracování urbanistického zadání (námět a idea řešení) 7.-8. Grafické zpracování návrhového řešení 9.-11. Konzultace rozpracovaného úkolu 12.-13.Dokončení a zhodnocení výsledné práce