Detail předmětu

Daňová teorie

FP-FdtKAk. rok: 2024/2025

Historie daní a vývoj daňové teorie (se zvláštním zřetelem k českým zemím), daňové principy (zvláště princip spravedlnosti a efektivnosti), daňová incidence, daňové stimuly, teorie jednotlivých druhů daní (daně důchodové, majetkové, spotřební, kvazidaně), daňová politika (daňová kvóta a daňový mix), teorie daní v mezinárodních souvislostech (daňová konkurence, koordinace a harmonizace).

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

3

Zajišťuje ústav

Vstupní znalosti

Předpokládají se znalosti na úrovni bakalářského studia ze základních kurzů makroekonomie a veřejných financí, případně veřejné ekonomie.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Standardní výuka:
Požadavky ke zkoušce:
Zkouška je písemná a jsou k ní připuštěni pouze studenti, kteří jsou ke zkoušce přihlášeni v IS. Písemka obsahuje testové i otevřené otázky. Čas na vypracování písemky je 45 minut, lze získat max. počet 100 bodů, k úspěšnému složení zkoušky je nutné získat min. 50 bodů (tj. 50 %). Klasifikace dle čl. 14 Studijního a zkušebního řádu VUT.

Studenti s ISP: Požadavky ke zkoušce jsou stejné jako v případě standardní výuky. Termín zkoušky lze se zkoušejícím dohodnout individuálně.


Účast na výuce dle semestrálního rozvrhu je doporučená. V rámci semestru mají studenti k dispozici 26 hodin konzultací s vyučujícím. Nahrazení výuky je plně v kompetenci vyučujícího.
 

Učební cíle

Hlavním cílem předmětu je vybavit studenty magisterského studia pokročilými znalostmi z oblasti daňových teorií a aplikovat tyto znalosti do konkrétních daňových systémů.
Znalosti: Student vysvětlí a popíše daňové principy. Umí charakterizovat teoretický základ jednotlivých druhů daní. Vysvětlí význam teoretických východisek pro daňovou politiku a tvorbu daňových systémů v praxi.
Dovednosti: Student umí samostatně vyhledávat, třídit a interpretovat informace o jednotlivých typech daní i daňových systémech. Dovede zvážit riziko daňových změn v praxi. Umí posoudit vliv daní na ochotu pracovat a spořit, na investiční aktivitu podniků.
Obecné způsobilosti: Student analyzuje ekonomickou realitu a je schopen tuto realitu propojit s teoretickými znalostmi. Průběžně sleduje, vyhodnocuje a predikuje vývoj daňových systémů. Je schopen aplikovat znalosti z předmětu ve své budoucí práci odborníka na finanční řízení podniku.

Studijní opory

Dle doporučení učitele, viz také seznam doporučené literatury.

Základní literatura

GRUBER, J. Public finance and public policy. 5th ed. New York: Worth Publisher, 2016. (EN)
JACKSON, P. M. a C. BROWN. V. Ekonomie veřejného sektoru. 1. vyd. Praha: Eurolex Bohemia, 2003. (CS)
KUBÁTOVÁ, K. Daňová teorie a politika. 7. aktual. vyd. Praha: Wolters Kluwer, 2018. (CS)
ŠIROKÝ, J. Základy daňové teorie s praktickými příklady. 1. vyd. Praha: Wolters Kluwer, 2015. (CS)

Doporučená literatura

DOLEŽALOVÁ, A. Rašín, Engliš a ti druzí. 1. vyd. Praha: VŠE v Praze, Nakladatelství Oeconomica, 2007.
GRÚŇ, L. Vybrané kapitoly z historie daní, poplatkov a cla. 1. vyd. Olomouc: UP v Olomouci, 2004.
MUSGRAVE, R. a P. MUSGRAVEOVÁ. Veřejné finance v teorii a praxi. 1. vyd. Praha: Management Press, 1994.
ROSEN, H. S. a T. GAYER. Public Finance. 10th ed. New York: McGraw-Hill Education, 2014.
VANČUROVÁ, A. a L. LÁCHOVÁ. Daňový systém ČR 2020.  Praha: Wolters Kluwer, 2020.

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program MGR-UFRP-KS magisterský navazující 1 ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Konzultace v kombinovaném studiu

12 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

První blok konzultací:
1. Podmínky ukončení předmětu. Úvod do problematiky - definice daně, úloha a postavení daní v ekonomice, funkce daní, různé přístupy ke klasifikaci daní, daňové systémy a jejich vývoj.
2. Historie daní a vývoj daňové teorie. Období starověku a středověku, vznik novodobých daňových systémů. Daně v českých zemích. Stručný přehled vývoje daňové teorie – A. Smith a ostatní klasikové, neoklasicismus, keynesiánský pohled na zdanění, neokonzervativismus.
3. Daňové principy (zásady). Vývoj a chápání daňových principů od starověku po současnost. Daňové principy K. Engliše. Kompromisy v naplňování principů.
4. Daňová spravedlnost, spravedlnost a distribuce důchodů/bohatství/spotřeby/nadání. Princip prospěchu a princip platební schopnosti. Vertikální a horizontální spravedlnost. Daňová teorie oběti.
Druhý blok konzultací:
5. Daňová efektivnost. Administrativní náklady zdanění (přímé/nepřímé), nesnadnost jejich vyčíslení. Důchodový a substituční efekt daně. Nadměrné daňové břemeno (DWL) - vznik, faktory ovlivňující DWL. Velikost DWL jako funkce substitučního efektu. DWL a různé daně, distorze.
6. Daňová incidence. Dopad daně zákonný a skutečný. Daňová incidence na různých trzích (konkurenční trh, oligopolní a monopolní prostředí). Faktory ovlivňující daňovou incidenci – otevřenost ekonomiky, významnost zdaněného trhu, hledisko časové.
7. Daně důchodové – charakteristika, význam, historie, vlastnosti, výnosnost. Důchodové daně jako nástroj hospodářské politiky. Osobní důchodové daně, daně korporátní. Progresivita zdanění. Negativní důchodová daň.
8. Kvazidaně. Příspěvky na sociální zabezpečení – charakteristika, význam, historie, vlastnosti, výnosnost. Distorze na trhu práce. 
Třetí blok konzultací:
9. Daně majetkové - (ne)opodstatněnost majetkových daní, charakteristika, historie, výnosnost. Druhy majetkových daní – daně placené jednorázově a opakovaně. Výhody a nevýhody majetkových daní.
10. Daně ze spotřeby – charakteristika, význam, historie, výnosnost. Daně všeobecné – výhody a nevýhody (odolnost proti daňovým únikům, spolehlivost výnosu vs. administrativní náročnost). Daně selektivní – výhody a nevýhody (cílené omezení spotřeby, distorze).
11. Východiska daňové politiky. Daňová kvóta a daňový mix, rozdělení zemí podle hlavního daňového zdroje. Optimální zdanění. Mezinárodní srovnání daňové kvóty, vypovídací schopnost ukazatele. Faktory ovlivňující daňové systémy. Daňové úniky.
12. Daně a trh práce – vliv zdanění a různých daní na ochotu pracovat, efekty daní a daň ze mzdy. Vliv daní na investice – rizikovost investic. Daně a úspory domácností/podniků. Daně a úspory státu.
13. Porovnání zemí z hlediska daňových systémů. Daňová konkurence, koordinace a harmonizace. Daňové reformy.