Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FP-FdtKAk. rok: 2024/2025
Historie daní a vývoj daňové teorie (se zvláštním zřetelem k českým zemím), daňové principy (zvláště princip spravedlnosti a efektivnosti), daňová incidence, daňové stimuly, teorie jednotlivých druhů daní (daně důchodové, majetkové, spotřební, kvazidaně), daňová politika (daňová kvóta a daňový mix), teorie daní v mezinárodních souvislostech (daňová konkurence, koordinace a harmonizace).
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Předpokládají se znalosti na úrovni bakalářského studia ze základních kurzů makroekonomie a veřejných financí, případně veřejné ekonomie.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Standardní výuka:Požadavky ke zkoušce:Zkouška je písemná a jsou k ní připuštěni pouze studenti, kteří jsou ke zkoušce přihlášeni v IS. Písemka obsahuje testové i otevřené otázky. Čas na vypracování písemky je 45 minut, lze získat max. počet 100 bodů, k úspěšnému složení zkoušky je nutné získat min. 50 bodů (tj. 50 %). Klasifikace dle čl. 14 Studijního a zkušebního řádu VUT.Studenti s ISP: Požadavky ke zkoušce jsou stejné jako v případě standardní výuky. Termín zkoušky lze se zkoušejícím dohodnout individuálně.
Účast na výuce dle semestrálního rozvrhu je doporučená. V rámci semestru mají studenti k dispozici 26 hodin konzultací s vyučujícím. Nahrazení výuky je plně v kompetenci vyučujícího.
Učební cíle
Studijní opory
Dle doporučení učitele, viz také seznam doporučené literatury.
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Konzultace v kombinovaném studiu
Vyučující / Lektor
Osnova
První blok konzultací:1. Podmínky ukončení předmětu. Úvod do problematiky - definice daně, úloha a postavení daní v ekonomice, funkce daní, různé přístupy ke klasifikaci daní, daňové systémy a jejich vývoj.2. Historie daní a vývoj daňové teorie. Období starověku a středověku, vznik novodobých daňových systémů. Daně v českých zemích. Stručný přehled vývoje daňové teorie – A. Smith a ostatní klasikové, neoklasicismus, keynesiánský pohled na zdanění, neokonzervativismus.3. Daňové principy (zásady). Vývoj a chápání daňových principů od starověku po současnost. Daňové principy K. Engliše. Kompromisy v naplňování principů.4. Daňová spravedlnost, spravedlnost a distribuce důchodů/bohatství/spotřeby/nadání. Princip prospěchu a princip platební schopnosti. Vertikální a horizontální spravedlnost. Daňová teorie oběti.Druhý blok konzultací:5. Daňová efektivnost. Administrativní náklady zdanění (přímé/nepřímé), nesnadnost jejich vyčíslení. Důchodový a substituční efekt daně. Nadměrné daňové břemeno (DWL) - vznik, faktory ovlivňující DWL. Velikost DWL jako funkce substitučního efektu. DWL a různé daně, distorze.6. Daňová incidence. Dopad daně zákonný a skutečný. Daňová incidence na různých trzích (konkurenční trh, oligopolní a monopolní prostředí). Faktory ovlivňující daňovou incidenci – otevřenost ekonomiky, významnost zdaněného trhu, hledisko časové.7. Daně důchodové – charakteristika, význam, historie, vlastnosti, výnosnost. Důchodové daně jako nástroj hospodářské politiky. Osobní důchodové daně, daně korporátní. Progresivita zdanění. Negativní důchodová daň.8. Kvazidaně. Příspěvky na sociální zabezpečení – charakteristika, význam, historie, vlastnosti, výnosnost. Distorze na trhu práce. Třetí blok konzultací:9. Daně majetkové - (ne)opodstatněnost majetkových daní, charakteristika, historie, výnosnost. Druhy majetkových daní – daně placené jednorázově a opakovaně. Výhody a nevýhody majetkových daní. 10. Daně ze spotřeby – charakteristika, význam, historie, výnosnost. Daně všeobecné – výhody a nevýhody (odolnost proti daňovým únikům, spolehlivost výnosu vs. administrativní náročnost). Daně selektivní – výhody a nevýhody (cílené omezení spotřeby, distorze).11. Východiska daňové politiky. Daňová kvóta a daňový mix, rozdělení zemí podle hlavního daňového zdroje. Optimální zdanění. Mezinárodní srovnání daňové kvóty, vypovídací schopnost ukazatele. Faktory ovlivňující daňové systémy. Daňové úniky.12. Daně a trh práce – vliv zdanění a různých daní na ochotu pracovat, efekty daní a daň ze mzdy. Vliv daní na investice – rizikovost investic. Daně a úspory domácností/podniků. Daně a úspory státu.13. Porovnání zemí z hlediska daňových systémů. Daňová konkurence, koordinace a harmonizace. Daňové reformy.