Detail předmětu

Kalkulace a rozpočty

FP-rkPAk. rok: 2024/2025

Předmět se soustřeďuje na hodnotové procesy spojené s jednotlivými podnikovými útvary, zaměřuje na oblast kalkulací a rozpočtů (pevné a pružné). Studenti získají teoretické i praktické dovednosti při zpracování rozpočtů dlouhodobých, krátkodobých i rozpočtů režijních nákladů i kalkulací. Předmět je zaměřen na kalkulace, a to kalkulační teorie a kalkulační praxe – vztah nákladů podniku k nákladům na jednotlivé výkony, transformace nákladů ve struktuře rozpočtové a účetní (druhové náklady) a struktuře kalkulační (přímé a nepřímé náklady) a ve struktuře kapacitní (variabilní a fixní náklady). Odborné znalosti a dovednosti získají studenti z jednak z přednášek a cvičení zaměřených na klasické metody kalkulací (dělením, s poměrovými čísly, přirážková, metoda režijních sazeb, fázová, postupová, dynamická, jednostupňová a dvoustupňová kalkulace variabilních nákladů) a také na metody normovaná a standardních nákladů.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

5

Zajišťuje ústav

Vstupní znalosti

Předpokládají se znalosti z mikroekonomie, podnikové ekonomiky, účetnictví.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Zakončení předmětu:
Zkouška: Odborné znalosti jsou ověřovány písemnou a ústní zkouškou. U písemné zkoušky dostane student  otázky z teoretické části vymezené přednáškami z dané oblasti kalkulací a rozpočtů podniku, u ústní zkoušky jsou ověřovány hlubší znalosti studenta z dané problematiky.
Zápočet: Odborné dovednosti studenta jsou ověřovány na základě testu.
TEST I (8. týden ak. r.): 20 bodů
TEST II (13. týden ak. r.): 20 bodů
Min.počet bodů k udělení zápočtu 25 bodů.
Dle studijního a zkušebního řádu není žádný opravný termín zápočtu.

Zakončení předmětu pro studenty s individuálním studiem:
Zkouška: Odborné znalosti jsou ověřovány písemnou a ústní zkouškou (prezenčně). U písemné zkoušky dostane student  otázky z teoretické části vymezené přednáškami z dané oblasti kalkulací a rozpočtů podniku, u ústní zkoušky jsou ověřovány hlubší znalosti studenta z dané problematiky.
Zápočet: Odborné dovednosti studenta jsou ověřovány na základě testů (prezenčně).
TEST I 20 bodů
TESTII  20 bodů
Min.počet bodů k udělení zápočtu 25 bodů.
Dle studijního a zkušebního řádu není žádný opravný termín zápočtu.


Zakončení předmětu v distanční formě:
Zkouška: Odborné znalosti jsou ověřovány písemnou zkouškou formou testu otevřených otázek (on-line) z teoretické části vymezené přednáškami z dané oblasti kalkulací a rozpočtů podniku.
Zápočet: Odborné dovednosti studenta jsou ověřovány na základě (on-line) testů.
TEST I (8. týden ak. r.): 20 bodů
TEST II (13. týden ak. r.): 20 bodů
Min.počet bodů k udělení zápočtu 25 bodů.
Dle studijního a zkušebního řádu není žádný opravný termín zápočtu.


Kontrola výuky v průběhu semestru je na základě absolvování dvou testů.
V případě omluvené neúčasti na cvičení může vyučující v odůvodněných případech stanovit náhradní podmínku, zpravidla vypracování náhradního úkolu.

Učební cíle

Cílem předmětu je seznámit studenty s problematikou vnitropodnikových útvarů, s vnitropodnikovými náklady s návazností na celopodnikové náklady, vnitropodnikový zisk, vnitropodnikovými výnosy, vnitropodnikovou kalkulací a tvorbou vnitropodnikových předacích cen, vztahy mezi druhovým a kalkulačním členěním nákladů (transformační tabulky), kalkulací úplných nákladů, normovanou metodou kalkulace, kalkulací neúplných nákladů (metoda variabilních nákladů, metoda příspěvku na úhradu)a dynamickou kalkulací.
Studenti pochopí význam a potřebu kalkulací a rozpočtů z hlediska řízení a provázanosti na ekonomické činnosti v rámci podniku. Studenti budou znát teorii rozpočtů a kalkulací v návaznosti na praktické příklady. Po absolvování předmětu budou studenti schopni zhodnotit dosažené výsledky hospodaření, najít nedostatky, navrhnout jejich řešení, zdůvodnit výsledky hospodářské činnosti podniku a zpracovat výhled do budoucna.

Základní literatura

MACÍK, Karel a Martin ZRALÝ. Kalkulace a rozpočetnictví: sbírka úloh. Praha: Vydavatelství ČVUT, 2002. ISBN 80-01-02611-6. (CS)
POPESKO, Boris a PAPADAKI Šárka. Moderní metody řízení nákladů. 2. aktualizované vydání. Praha: Grada, 2016. 264 s. ISBN 978-80-247-5773-5. (CS)

Doporučená literatura

MAITLAND,I. Rozpočetnictví pro nefinanční manažery.1 vyd.Praha: Management Press. 171s.ISBN 80-85943-77-8 (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BAK-MIn bakalářský 3 ročník, zimní semestr, volitelný
  • Program BAK-PM bakalářský 3 ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

  1. Základní pojmy, pojem kalkulace, kalkulační jednice, útvarové a výkonové hledisko kalkulace, kalkulační proces, rozpočty.
  2. Klasifikace nákladů, druhové náklady a kalkulační náklady, náklady ve vztahu k využití provozní kapacity a další hlediska členění nákladů.
  3. Kalkulace úplných nákladů. Typový kalkulační vzorec. Kalkulace dělením a kalkulace s použitím ekvivalenčních čísel. Pojetí kalkulačního systému, kalkulace jako součást ekonomického informačního systému podniku.
  4. Přirážková kalkulace, kalkulační základna a alokační problematika kalkulace, zpřesnění kalkulačních propočtů, použitelnost přirážkové kalkulace.
  5. Metoda hodinových režijních sazeb. Kalkulace dynamická.
  6. Kalkulace fázová, postupová - využití nákladových funkcí pro kalkulaci výkonu.
  7. Kalkulace neúplných nákladů. Metoda variabilních nákladů a její využití. Jednostupňová a dvoustupňová kalkulace variabilních nákladů.
  8. Rozdílové metody kalkulace – normovaná metoda kalkulace. Metoda standardních nákladů.
  9. Rozpočetnictví, rozpočty a analýza režií, funkce a obsah rozpočtu, dlouhodobé a krátkodobé rozpočty, pevné a pružné rozpočty.
  10. Metody sestavování rozpočtů_ ZBB.
  11. Kalkulace ve sdružené výrobě.

Cvičení

13 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

  1. Úvod do předmětu, opakování základních pojmů – kvízové otázky – aktivita s prvky gamifikace (1. týden)
  2. Výpočtové příklady na procvičení kalkulačních metod – kalkulace prostým dělením, kalkulace s poměrovými čísly. Zadání příkladů reflektuje situaci v konkrétním podniku ABC a důraz je kladen na srovnávání užití jednotlivých kalkulačních metod. Kalkulační systém a demonstrace jeho využití na případové studii konkrétního podniku. (3. týden)
  3. Výpočtové příklady na procvičení kalkulačních metod – Metoda HRS, Kalkulace přirážková. Zadání příkladů formou případové studie reflektující situaci v jednom z hospodářských středisek výrobního podniku ABC s.r.o. Důraz bude kladen na srovnání výhod a nevýhod konkrétní kalkulační metody. (5.týden)
  4. Výpočtové příklady na procvičení kalkulačních metod – Kalkulace postupná, kalkulace fázová – příklad se stejným zadáním pro jednoznačné rozlišení obou metod a zdůvodnění. Případová studie na využití kalkulace variabilních nákladů s jednostupňovým příspěvkem na úhradu, dále pak využití dvoustupňového příspěvku při modifikaci zadání a poukázání na praktické využití příspěvků na úhradu a jeho důležité postavení v rámci kalkulace neúplných nákladů. (9. týden)
  5. Případová studie reflektující srovnání tradičních a moderních metod rozpočtování, včetně výpočtu odchylek, návrhu nápravných opatření a posouzení reálných dopadů zvolených opatření na hospodářskou situaci podniku. V rámci návrhu nápravných opatření uplatnění metody brainstormingu a odborné diskuze nad konkrétní ekonomickou situací v daném podniku. (11.týden)