Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FP-MA2_MAk. rok: 2024/2025
Je součástí teoretického základu oboru a navazuje na předmět Matematika I. Obsahem je hlavní část diferenciálního počtu a integrální počet funkce jedné proměnné, vybrané základní typy obyčejných diferenciálních rovnic a diferenciální počet funkce více proměnných.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Požadavky pro udělení zápočtu:
Absolvování kontrolních testů a dosažení alespoň 55 % bodů nebo absolvování souhrnné písemné práce a dosažení alespoň 55 % bodů. Udělení zápočtu je nutnou podmínkou pro konání zkoušky.
Požadavky ke zkoušce:
Zkouška má část písemnou a ústní, přičemž těžiště zkoušky tvoří část ústní.
U všech úloh písemné části musí být zapsán výpočet, nebo popsaný postup nebo musí být výsledek odůvodněn slovně. Příklady jsou rozděleny do tematických skupin. Nedosáhne-li student alespoň 50 % z celkového počtu dosažitelných bodů v každé tematické skupině příkladů, je písemná část i celá zkouška hodnocena stupněm "F" (nevyhovující) a student nepostupuje k ústní části.Nedosáhne-li student alespoň 55 % z celkového počtu dosažitelných bodů v písemné práci, je písemná část i celá zkouška hodnocena stupněm "F" (nevyhovující) a student nepostupuje k ústní části.Ústní část, zaměřená na znalost teorie, následuje po písemné části, slouží též k dořešení případných nejasností v písemné části.
Zakončení předmětu pro studenty s individuálním studiem:Absolvování souhrnného kontrolního testu a dosažení alespoň 55 % bodů. Udělení zápočtu je nutnou podmínkou pro konání zkoušky.Zkouška má část písemnou a ústní, přičemž těžiště zkoušky tvoří část ústní.U všech úloh písemné části musí být zapsán výpočet, nebo popsaný postup nebo musí být výsledek odůvodněn slovně. Příklady jsou rozděleny do tematických skupin. Nedosáhne-li student alespoň 50 % z celkového počtu dosažitelných bodů v každé tematické skupině příkladů, je písemná část i celá zkouška hodnocena stupněm "F" (nevyhovující) a student nepostupuje k ústní části.Nedosáhne-li student alespoň 55 % z celkového počtu dosažitelných bodů v písemné práci, je písemná část i celá zkouška hodnocena stupněm "F" (nevyhovující) a student nepostupuje k ústní části.Ústní část, zaměřená na znalost teorie, následuje po písemné části, slouží též k dořešení případných nejasností v písemné části.
Účast na cvičeních je kontrolována.
Učební cíle
Studijní opory
Viz. literatura
Základní literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Průběh funkce I (monotonie, lokální a absolutní extrémy funkce) 2. Průběh funkce II (konvexnost a konkávnost; asymptoty funkce, úplný popis chování funkce)3. Neurčitý integrál (smysl, vlastnosti, základní pravidla pro výpočet) 4. Metody integrace I (metoda per partes a substituční) 5. Metody integrace II (rozklad na parciální zlomky, integrace racionálních lomených funkcí)6. Určitý integrál (smysl, vlastnosti, pravidla pro výpočet, aplikace, nevlastní integrál)7. Shrnutí (průběh funkce, integrál funkce)8. Diferenciální rovnice 1.řádu (se separovanými proměnnými, lineární)9. Lineární diferenciální rovnice 2.řádu (s konstantními koeficienty)10. Funkce více proměnných a parciální derivace (graf a jeho řezy, parciální derivace, diferenciál)11. Extrémy funkcí více proměnných (parciální derivace vyšších řádů, extrémy lokální a na kompaktních množinách)12. Shrnutí (určitý integrál, diferenciální rovnice, úvod do funkcí více proměnných)13. Vázané extrémy (Lagrangeova metoda)
Cvičení
1. Diferenciál a derivace vyšších řádů (diferenciál a jeho použití, derivace vyšších řádů, l´Hospitalovo pravidlo)2. Průběh funkce I (monotonie, lokální a absolutní extrémy funkce) 3. Průběh funkce II (konvexnost a konkávnost; asymptoty funkce, úplný popis chování funkce)4. Neurčitý integrál (smysl, vlastnosti, základní pravidla pro výpočet) 5. Metody integrace I (metoda per partes a substituční) 6. Metody integrace II (rozklad na parciální zlomky, integrace racionálních lomených funkcí)7. Určitý integrál (smysl, vlastnosti, pravidla pro výpočet)8. Určitý integrál (aplikace)9. Diferenciální rovnice 1.řádu (se separovanými proměnnými, lineární)10. Lineární diferenciální rovnice 2.řádu (s konstantními koeficienty)11. Funkce více proměnných a parciální derivace (graf a jeho řezy, parciální derivace, diferenciál)12. Extrémy funkcí více proměnných (parciální derivace vyšších řádů, extrémy lokální a na kompaktních množinách)13. Extrémy funkcí více proměnných