Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FP-FmdsPAk. rok: 2024/2025
Daňové systémy. Mezinárodní zdaňování příjmů. Harmonizace daňových systémů v EU – oblast přímých daní, oblast nepřímých daní, reflexe unijní úpravy v české právní úpravě. Optimalizace daňového zatížení v kontextu mezinárodního zdanění. Mezinárodní daňové plánování. Transférové ceny.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
ZAKONČENÍ PŘEDMĚTUPředmět je zakončen zápočtem a zkouškou.Zápočet je podmíněn:a) aktivní účastí na cvičeních (studenti samostně pracují na zadaných úkolech);b) úspěšným absolvováním dvou kontrolních zápočtových písemek, je nutné získat minimálně 50% možných dosažitelných bodů z každé písemky: - první písemka: max. 15 b. (70 minut),- druhá písemka: max. 15 b. (60 minut).Zápočtový týden je vyčleněn pro termín opravných zápočtových písemek. Zkouška je zaměřena na prokázání teoretických znalostí. Zkoušková písemka obsahuje deset otevřených otázek (max. 40 b.; 4 body za otázku) (75 minut). Pro úspěšné složení zkoušky je zapotřebí získat min. 50 % bodů.Výsledná klasifikace předmětu je ovlivněna i prací v průběhu semestru. Maximální počet bodů: 70- z toho zápočtové písemky max. 30 bodů,- zkoušková písemka max. 40 bodů.Zkouška je klasifikována dle stupnice ECTS.Účast na přednáškách není povinná. Účast na cvičeních je povinná a je vyžadována aktivní účast studentů. S výjimkou cvičení, na kterých se píší zápočtové písemky, je povolena jedna absence.
ZAKONČENÍ PŘEDMĚTU PRO STUDENTY S ISPZápočet: vypracování dílčích úkolů uvedených v e-learningu a absolvování dvou kontrolních zápočtových písemek (podmínky viz výše).Zkouška za podmínek uvedených výše.
Učební cíle
Základní literatura
Elearning
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Daňové systémy a jejich vývoj - definice základních pojmů; determinanty daňových systémů; současný stav a vývojové trendy; benchmarking daňových systémů.2. Projekt OECD proti BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) – akční plány a jejich dopad na daňové systémy.3. Mezinárodní zdaňování příjmů – úvod do problematiky; právní regulace; smlouvy o zamezení dvojího zdanění, jejich klasifikace, struktura, cíle, působnost a interpretace.4. Aplikace smluv o zamezení dvojího zdanění (čl. 1 – čl. 7 MS OECD).5. Aplikace smluv o zamezení dvojího zdanění (pravidla pro zdaňování aktivních a pasivních příjmů).6. Aplikace smluv o zamezení dvojího zdanění - další klauzule ve SZDZ a jejich vliv na řešení daňových otázek (zákaz diskriminace, výměna informací, řešení případů dohodou, doložky nejvyšších výhod, smíšená ustanovení).7. Daňové právo EU – úvod do problematiky (normy primárního práva regulující daně v EU; determinanty vývoje v EU v daňové oblasti; cíle EU a daňová politika; orgány EU a jejich role v daňové oblasti).8. Daňové právo EU – přímé daně I.9. Daňové právo EU – přímé daně II:10. Daňové právo EU – nepřímé daně I.11. Daňové právo EU – nepřímé daně I.12. Převodní ceny – vymezení základních pojmů; regulace v mezinárodním, unijním a tuzemském právu.13. Převodní ceny - metody stanovení převodních cen; vybrané judikatorní závěry českých soudů váznoucích k převodním cenám.
Cvičení