Detail předmětu

Strategické řízení nákladů

FP-srnPAk. rok: 2024/2025

Předmět pojednává o strategickém přístupu řízení nákladů a zahrnuje základní koncepty systémů řízení nákladů v současném podnikatelském prostředí, včetně současných technik řízení. Zaměřuje se na nástroje, které společnosti používají k realizaci strategie, např. BSC, mapa strategie, hodnotový řetězec, včetně uplatnění těchto nástrojů v praxi. Předmět pojednává o tom, jak mohou informace o řízení nákladů manažeři strategicky využít pro podporu plánování a rozhodování, jak z krátkodobého, tak z dlouhodobého hlediska. Zahrnuje odhady nákladů - jak se rovnice odhadu nákladů používají k předpovídání nákladů pomocí nákladových faktorů. Zabývá se statistickými i nestatistickými přístupy k rovnicím odhadu nákladů; krátkodobým nástrojem plánování zisku, analýzou objemu, nákladů a zisku. Zaměřuje se na praktické využití kalkulace nákladů k řešení rozhodnutí, např. zda vyrábět nebo nakupovat součást vyráběného produktu nebo služby, kdy přidat funkce výrobku a kdy přijmout jednorázové objednávky od zákazníků. Zabývá se také strategicky důležitým pokrokem v kalkulaci nákladů na výrobek, tzv. kalkulaci nákladů podle dílčích aktivit (ABC) a s ní související metodou řízení procesů a aktivit (ABM). V předmětu jsou zahrnuty také koncepty hodnotového řetězce a analýzy životního cyklu jako nástroje plánování a snižování nákladů - kalkulace cílových nákladů (Target Costing) a kalkulace životního cyklu výrobku (Life Cycle Costing). Klíčovým nástrojem plánování je rozpočet - například rozpočtování podle činností (ABB) a dopad časového rozlišení nákladů na činnosti na systémy rozpočtování.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

Zajišťuje ústav

Vstupní znalosti

Předpokládají se  znalosti získané z předmětů mikroekonomie,  management, podniková ekonomika, řízení nákladů, finance, statistika   a matematika.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Zakončení předmětu: Zkouška: Odborné znalosti jsou ověřovány písemnou a popřípadě ústní zkouškou. U písemné zkoušky dostane student otázky z teoretické části vymezené přednáškami z dané oblasti strategického řízení nákladů, v případě ústní zkoušky (při nerozhodné známce u písemné zkoušky) jsou ověřovány hlubší znalosti studenta z dané problematiky.

Zápočet: Odborné dovednosti studenta jsou ověřovány na základě písemných testů. TEST1 (5. a 6. týden ak. r.): max. 20 bodů; TEST2 (9. a 10. týden ak. r.): max. 20 bodů.Min.počet bodů k udělení zápočtu 25 bodů. Dle studijního a zkušebního řádu není žádný opravný termín zápočtu.

Zakončení předmětu pro studenty s individuálním studiem: Zkouška: Odborné znalosti jsou ověřovány písemnou a popřípadě ústní zkouškou. U písemné zkoušky dostane student otázky z teoretické části vymezené přednáškami z dané oblasti strategického řízení nákladů, u ústní zkoušky (při nerozhodné známce u písemné zkoušky) jsou ověřovány hlubší znalosti studenta z dané problematiky.

Zápočet: Odborné dovednosti studenta jsou ověřovány na základě testů. TEST1 max. 20 bodů; TEST2max. 20 bodů Min.počet bodů k udělení zápočtu 25 bodů. Dle studijního a zkušebního řádu není žádný opravný termín zápočtu.

Zakončení předmětu v distanční formě: Zkouška: Odborné znalosti jsou ověřovány písemnou zkouškou formou testu otevřených otázek (on-line) z teoretické části vymezené přednáškami z dané oblasti strategického řízení nákladů.

Zápočet: Odborné dovednosti studenta jsou ověřovány na základě on-line testu. Odborné dovednosti studenta jsou ověřovány na základě písemných testů. TEST1 (5. a 6. týden ak. r.): max. 20 bodů; TEST2 (9. a 10. týden ak. r.): max. 20 bodů. Min.počet bodů k udělení zápočtu 25 bodů. Dle studijního a zkušebního řádu není žádný opravný termín zápočtu.

Učební cíle

Cílem předmětu „Strategické řízení nákladů“ je seznámit studenty s metodami a postupy strategického řízení nákladů, a to s využitím nákladových funkcí v cenovém rozhodování a tvorbě cenových strategií, s metody a postupy kalkulací a jejich uplatnění v rozhodovacích úlohách nákladového řízení. Student se dále seznámí s moderními nástroji strategického řízení nákladů TC, LCC, dále s kalkulací nákladů podle dílčích aktivit (ABC) a s ní související metodou řízení procesů a aktivit (ABM), tyto nástroje jsou ve velké míře používané v zahraničních společnostech. Po absolvování předmětu budou studenti schopni využít tyto nástroje pro různé rozhodovací úlohy související s řízením nákladů a strategií ve výrobních podnicích i v neziskových organizacích.
Studenti pochopí význam a potřebu strategického řízení nákladů pro podniky i neziskové organizace a jejich provázanost na manažerské účetnictví a kontrolu. Studenti budou vycházet z teorie manažerského účetnictví a budou znát strategii řízení nákladů, také budou znát informace o minulých jevech, ale i informace nezbytné pro rozhodování – nástroje kalkulačních metod a rozhodovací úlohy. Po absolvování předmětu budou studenti schopni zhodnotit dosažené výsledky, najít nedostatky, navrhnout jejich řešení, zdůvodnit a rozhodnout z hlediska strategického řízení nákladů.

Studijní opory

Základní literatura

KRÁL, B. a kol. Manažerské účetnictví. 4.aktual. vyd. Praha: Management Press, 2019. 790s. ISBN 978-80-7261-000-00. (CS)
ŠOLJAKOVÁ, L. Strategicky zaměřené manažerské účetnictví. Praha: Management Press, 2009. ISBN 978-80-7261-199-7 (CS)

Doporučená literatura

BLOCHER J. E. et al. Cost Management – A Strategic Emphasis. Published by McGraw-Hill/Irwin, 2016. ISBN-13: 978-0077733773.
DRURY, C. Management and Cost Accounting.Cengage Learning EMEA, 2016. ISBN 978-1-4808-9393-1.

Elearning

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program MGR-MEO magisterský navazující 2 ročník, letní semestr, povinný
  • Program MGR-SRP magisterský navazující 2 ročník, letní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

20 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

  1. Řízení nákladů a strategie. Systémový přístup k řízení nákladů. Současné podnikatelské prostředí. Strategické zaměření řízení nákladů (Čtyři funkce managementu).
  2. Současné techniky řízení. Manažerské účetnictví a úloha řízení nákladů.
  3. Plánování a rozhodování. Manažerské účetnictví a rozhodovací úlohy. Členění nákladů a výnosů z hlediska potřeb řízení orientované na rozhodování, oportunitní náklady.
  4. Rozhodovací úlohy, základní klasifikační hlediska těchto úloh. Analýza nákladů, objemu a zisku (CVP - Cost - Volume - Profit)). Strategická role CVP analýzy. CVP analýza pro plánování rentability, plánování zisku. Analýzy CVP se dvěma a více produkty (službami).
  5. Rozhodovací úlohy o optimalizaci objemu výroby, optimalizaci sortimentu a rozhodovací úlohy „buď anebo“.
  6. Strategická úloha odhadu nákladů. Metody odhadu nákladů. Analýza (rozbor). Regresní analýza.
  7. Metoda ABC (Activity - Based Costing) – kalkulace nákladů podle dílčích aktivit (využití ve výrobních podnicích, v neziskových organizacích). Strategická role kalkulace nákladů podle dílčích aktivit. Analýza CVP pro kalkulaci nákladů podle dílčích aktivit.
  8. Metoda ABC/M (Activity - Based Costing and Management) – řízení procesů, činností a aktivit.
  9. Plánování nákladů dle životního cyklu výrobku: kalkulace cílových nákladů (Target Costing) a kalkulace životního cyklu výrobku (Life Cycle Costing).
  10. Strategie a rozpočet. Strategické cíle a dlouhodobé záměry v rozpočtování. Krátkodobé cíle a velitelský rozpočet. Alternativní přístup v rozpočtování (Activity-Based Budgeting (ABB), Time-Driven Activity-Based Budgeting).

Cvičení

10 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

  1. (1. – 2. cv.): Výpočtové příklady na pojetí nákladů – závislost na objemu produkce (celkové, fixní, variabilní, průměrné, marginální), ekonomické pojetí (účetní, oportunitní), manažerské pojetí (relevantní, irelevantní), účetní pojetí (celkové, provozní, finanční), kalkulační pojetí (kalkulace úplných vlastních nákladů, kalkulace variabilních nákladů).
  2. (3. - 4. cv.): Výpočtové příklady - CVP analýza jednoho produktu, CVP analýza se dvěma a více produkty, analýza citlivosti, bezpečnostní marže.
  3. (5. – 6. cv.): První zápočtová písemná práce.
  4. (7. – 8. cv.): Výpočtové příklady - Rozhodovací úlohy o optimalizace obejmu výroby, optimalizaci sortimentu, rozhodovací úlohy „buď a nebo“.
  5. (9. – 10. cv.): Výpočtové příklady na kalkulační metody – kalkulace ABC, kalkulace LCC, kalkulace TC.
  6. (10. cv.): Druhá zápočtová písemná práce.

Elearning