Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FSI-GTN-KAk. rok: 2024/2025
Předmět je rozdělen na dvě části a to teorie obrábění a nástroje a na teorie tváření a nástroje. V první části posluchači získají základní vědomosti v oblasti tvorby třísky, metod obrábění a experimentálních závislostí v teorii obrábění. Jsou probírány zákonitosti při zobrazování řezných nástrojů. Dále uvádí základy optimalizace řezného procesu včetně volby řezných materiálů a jejich vlivu na trvanlivost a životnost nástrojů. Ve druhé části posluchači získají základní vědomosti o matematickem popisu tvářecích dějů při uplatnění fyzikálních, mechanických a termodynamických principů přeměny kovových těles z elastického do plastického stavu a jejich přetváření do požadovaného tvaru. Předmět zahrnuje výpočty zatížení tvářecího nástroje, která jsou potřebná pro první návrh tvářecího stroje.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Předpokladem úspěšného zvládnutí předmětu jsou znalosti z aplikované matematiky a fyziky, nauky o materiálu, pružnosti, pevnosti a plasticity a přehled o technologiích obrábění a tváření.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Pro udělení zápočtu je nutná presence ve cvičení, vypracování a přijetí zadaných elaborátů. V oddůvodněných případech může učitel zadat náhradní program cvičení. Zkouška je veřejná a prověřuje znalosti z obou částí předmětu zaměřeného na obrábění a tváření.Zkouška bude mít písemnou přípravu a ústní část. Hodnotí se klasifikačním stupněm ECTS. Účast na přednáškách je doporučená. Účast na cvičeních je povinná.Docházka do cvičení je pravidelně kontrolována a účast ve výuce je zaznamenávána. Nahrazení neúčasti ve cvičeních v laboratořích je prováděno během semestru cestou zadání náhradních témat cvičení a konzultacemi.
Učební cíle
Osvojení metody sestavení výpočtového modelu potřebného pro inženýrský návrh technologie obrábění a technologie tváření.Získané znalosti umožňují navrhnout technologický postup obrábění nebo tváření s prvním návrhem a stanovením dimenzí obráběcích či tvářecích nástrojů a výběrem potřebných strojů.
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Konzultace v kombinovaném studiu
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Základy zobrazování řezných nástrojů.2. Fyzikální a technologické parametry řezného procesu. 3. Mechanismus tvorby třísky, průvodní jevy deformačního procesu.4. Dynamika řezného procesu, silové vztahy pro způsoby obrábění.5. Řezné materiály a jejich aplikace.6. Trvanlivost a životnost řezných nástrojů. Optimalizace řezného procesu.7. Fyzikální podstata tvárné deformace.8. Tvařitelnost kovů a slitin. Přetvárné odpory.9. Podmínky vzniku plastické deformace. Zákony tváření. 10.Teorie plastických deformací. Analýza procesu přetvoření.11.Metody řešení tvářecích procesů.12.Základní operace objemového tváření za tepla a za studena.13.Základní operace plošného tváření.
Konzultace
1.Geometrie břitu nástroje. 2.Vyhodnocování experimentálních závislostí. 3.Řezné síly, kroutící momenty a výkony při obrábění. 4.Praktické a přímé měření řezných sil. 5.Výpočet tepelných parametrů při obrábění. 6.Určování závislosti trvanlivosti nástroje na řezné rychlosti. 7.Vyhodnocení parametrů přetvoření, rychlosti přetvoření. 8.Vyhodnocení křivek přetvárých odporů. 9.Výpočty deformačních odporů a sil při pěchování. 10.Napjatost a síly při dopředném protlačování. 11.Zápustkové kování, výpočet kovacích sil. 12.Napjatost, síly a počet tažných operací. 13.Napjatosti a síly při běžném a přesném stříhání.