Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FSI-HSI-KAk. rok: 2024/2025
Předmět je zaměřen na oblast verifikace konstrukce výrobku formou počítačových simulací a fyzického testování na vzorcích výrobků. Podrobně budou představeny nejčastěji využívané druhy simulací a testů (vibrace, termální management, kinematika, výrobní technologie, světelné charakteristiky, elektronika), s využitím tolerančních analýz a simulací při vývoji světlometů (typy tolerancí a tolerančních řetězců pro optické členy a plastové materiály), metodami výpočtu tolerancí a jejich konkrétními aplikacemi v tolerančních analýzách a simulacích. Navazující oblastí je tvorba prototypů, kde se studenti seznámí se zapojením prototypové dílny do reálného procesu vývoje světlometů a zadních skupinových svítilen v automobilovém průmyslu včetně výroby prototypových optických členů. Studenti budou seznámeni s používanými prototypovými technologiemi výroby jednotlivých dílů a následné nutné povrchové úpravy. Vzorky dílců jsou pomocí optických skenovacích systémů zpětně zahrnuty do analýz a související validace dílců.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Základní znalosti polymerních materiálů a jejich mechanických vlastností, CAD, CAE. Technologické charakteristiky obráběcích metod.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Zakončení předmětu: klasifikovaný zápočetPožadavky na studenta: docházka + seminární práce vypracovaná samostatně nebo v týmu (podle počtu přihlášených studentů)Všechna cvičení jsou povinná. Prezence ve všech cvičeních. Hospitace jinými učiteli (nepravidelná). Nahrazeni v jiných cvičeních, nebo samostatná práce na zpracovávané téma.
Učební cíle
Předmět má studentovi poskytnout praktické znalosti o fázi certifikace výrobku pro automobilový průmysl. Absolvent by měl být schopen efektivně zvolit potřebné nástroje z oblasti CAE simulací a fyzického testování při validaci svého návrhu za účelem zkrácení vývojového cyklu a předcházení problémům při užívání výrobku zákazníkem. Navazující oblastí validace výrobků jsou výroba prototypů se zohledněním současných technologických možností zahrnující specifika silnostěnných optických polykarbonátů a dalších reflektivních systémů, řešení konkrétních příkladů výroby prototypů. Na příkladech z praxe bude demonstrována vhodnost použití používaných prototypových technologií pro získání požadovaných vlastností na jednotlivé díly světlometu. Navazující oblastí je využití tolerančních analýz a simulací pro ověřování, či optimalizaci rozměrů jednotlivých dílů a sestav dílů, ve vývojové fázi světlometů, včetně ověření výrobků pomocí 3D skenovacích systémů GOM (jeden z velmi rozšířených optických systémů v automobilovém průmyslu).Studenti získají praktické znalosti z aplikace CAE simulací, tvorba prototypů zahrnujících technologie prototypových optických členů (aditivní technologie, vakuové odlévání, formováním plastů, přesné CNC obrábění), s následnou povrchovou úpravou dle současných standardů, technologie 3D scanovaní dílců a zpětné využití skenovaných dat v rámci validace výrobku.
Studijní opory
E-learning
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
specializace MTS , 1 ročník, letní semestr, povinný
Konzultace v kombinovaném studiu
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Simulace ve vývojovém procesu – úvod2. Simulace tepelného a mechanického zatížení světlometů3. Simulace kinematiky a technologie výroby dílů z polymerních materiálů procesem vstřikování4. Měření teploty na prototypech5. Praktické řešení problémů způsobených přehříváním ve světlometu6. Chemické zkoušky na světlometech7. Přehled prototypových technologií používaných při vývoji světlometu8. Specifické požadavky na prototypový model zadní skupinové svítilny9. Technologie rapid prototyping a bezdotykové měření LED modulů10. Specifické požadavky na 3D model pro prototypovou výrobu11. Optické měřící systémy v automobilovém průmyslu – Tritop12. Optické měřící systémy v automobilovém průmyslu – Atos
Laboratorní cvičení
13. Struktura prototypových dílen a zkušeben v praxi (exkurze)
Konzultace