Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FAST-CZV-PSRAk. rok: 2024/2025
Předmět je koncepčně rozdělen do dvou dílčích částí: diagnostika stavebních konstrukcí, renovace a sanace stavebních konstrukcí a objektů a sanace vlhkých konstrukcí.
Část „diagnostika stavebních konstrukcí“ je zaměřena na metody ověřování spolehlivosti návrhu inženýrské konstrukce, a především na testování znaků spolehlivosti existujících konstrukcí. Spolehlivostní schéma stavebního objektu. Uspořádání modelových zkoušek, způsoby zatěžování a metody snímání statických a dynamických veličin. Stanovení chyb snímaných veličin, metrologie. Bezdotykové metody snímání deformací, digitální analýza obrazu a jeho zpracování. Principy lomové mechaniky. Měření parametrů pro stanovení napjatosti. Automatizace měření.
Vady a poruchy stavebních hmot (návrh, dokumentace, realizace). Hodnocení jednotlivých druhů agresivních prostředí a jejich vliv na stavební materiály. Mechanismy rozpadu betonu a koroze výztuže Účinky působení vlhkosti, tepla. A zatížení. Metody ochrany betonu. Metody ochrany výztuže. Teorie sanace betonů. Požadavky na správkový materiál a volba materiálů. Sanace betonů a železobetonů v konstrukcích: Vliv technologie na trvanlivost betonů. Úprava povrchu před aplikací sanačních hmot. Sanační materiály - druhy, rozdělení, stříkané malty a betony. Povrchové úpravy - druhy, vlastnosti, použití. Injektáže. Kontrola kvality sanace betonů a železobetonů.
Sanace vlhkého zdiva (cihelné, smíšené, kámen). Průzkumy, moderní metody.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Základní metody zkoušení a diagnostiky stavebních konstrukcí.
Moderní přístupy k rekonstrukci stavebních objektů.
Základy silikátové chemie z oboru struktury silikátů, znalosti návrhu složení betonů pro předem zadané konečné vlastnosti betonu, znalost vlastností vstupních surovin pro výrobu betonu a jejich zkoušení.
Výroba a vlastnosti maltovin (zejména cementy); druhy a vlastnosti polymerních materiálů; složení a výroba betonu, jeho zkoušení v čerstvém i ztvrdlém stavu; laboratorní metody pro zkoušení vlastností stavebních materiálů.
Možnosti sanace vlhkého zdiva. Stavebně fyzikální zákonitosti pohybu vody ve stavebních konstrukcích.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Závěrečná zkouška/test, kolokvium.
Zakončení formou písemného testu o 20 otázkách. Test proběhne prostřednictvím on-line platformy, např. Moodle. Kolokvium v rámci zakončení modulu.
Učební cíle
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními principy v oblasti metod experimentální analýzy stavebních konstrukcí a konstrukčních prvků v návaznosti na analytické modelování při stochastickém přístupu.
Získat základní znalosti a orientaci v oblasti údržby a modernizace stavebních konstrukcí a objektů, ochrany památkových objektů a příslušných předpisů.
Seznámení s problémy korodovaných staveb, a to zejména se zřetelem na příčiny poruch, druh korozního prostředí, volbu vhodných stavebních materiálů a možnosti sanace.
Sanace železobetonových konstrukcí, zděných konstrukcí a sanace dřeva. Získání informace o příčinách poruch a možnostech jejich sanace.
Cílem je rovněž získat přehled o vlhkostním působení na stavební konstrukce a látky, získat znalosti o vlhkostních průzkumech a představit moderní metody sanace vlhkého zdiva.
Studijní opory
Studentům budou poskytnuty studijní opory a materiály.
Beneš, P., - Studijní opory FAST VUT v Brně pro předměty CH51 – Sanace a adaptace budov, 2007.
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Experimentální analýza stavebních konstrukcí a prvků. Spolehlivostní schéma stavebního objektu a jeho modelování.
2. Experimentální zatěžovací zkoušky a lomové parametry cementových kompozitů.
3. Metody experimentálního ověření reologických vlastností betonů v laboratorních podmínkách a in-situ.
4. Vady a poruchy stavebních hmot (návrh, dokumentace, realizace). Druhy agresivních prostředí a jejich vliv na stavební materiály (plyny korodující beton, zjišťování agresivity vod působících na železobetonové konstrukce.
5. Mechanismy rozpadu betonu a koroze výztuže (koroze kovových vložek v betonu, vznik trhlin a odlupování vyvolané korozí, působení agresivních chemikálií, rozpad působením mrazu, karbonatace, sulfatace, vápenaté rozpínání, hořečnaté rozpínání, napadení sírany aj.).
6. Metody ochrany betonu. Metody ochrany výztuže. Teorie sanace betonů. Opravy povrchů – rozbor, strategie návrh. Požadavky na správkový materiál a volba materiálů. Povrchové úpravy.
7. Strategie sanace betonu – kritéria pro výběr vhodných materiálů a technologií. Obsah technologického předpisu sanace.
8. Metodiky předúpravy betonu a výztuže. Správkové hmoty pro reprofilaci betonu, materiálové báze, vlastnosti, metody aplikace. Kontrolní zkoušky, metodiky, četnosti.
9. Příčiny vlhnutí zdiva stavebních objektů a vlhkostní průzkumy. Transport vlhkosti ve stavebních konstrukcích. Moderní metody sanace vlhkého zdiva.
10. Závěrečné vyhodnocení předmětu (písemná zkouška/test).