Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FAST-CZV-SFPAk. rok: 2024/2025
Předmět se zabývá základy stavební fyziky v oblasti transportu tepla a vlhkosti, dále pak problematikou osvětlení a proslunění budov a požární bezpečnosti staveb. Absolvováním předmětu posluchač získá základní informace a znalosti v oblasti legislativních a normativních požadavků, fyzikální podstaty, noremních návrhových postupů i systému hodnocení stavebních konstrukcí i celých budov v dané oblasti.
Bude se konkrétně jednat o problematiku zdravého prostředí budov a souvisejících oblastí tepelné ochrany budov z pohledu požadavků ČSN 730540. Dále pak se bude jednat o systém hodnocení budov z pohledu energetické náročnosti budov a požadavků zákona O hospodaření s energií (zákon 406/2000 ve znění pozdějších předpisů). Posluchač získá znalosti v oblasti řešení budov s téměř nulovou potřebou energie a pasivních budov.
Dále posluchač získá klíčové znalosti v oblasti stavební akustiky se zaměřením na ochranu před nepříznivými účinky hluku a vibrací, zvukovou pohltivost a neprůzvučnost stavebních konstrukcí.
V rámci výuky předmětu budou dále vyučovány základy hodnocení a návrhu budov z pohledu denního osvětlení a proslunění.
Poslední část výuky bude dále zaměřena na problematiku požární odolnosti stavebních konstrukcí a návrhu a hodnocení konstrukcí z požárně bezpečnostního hlediska.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Workbased assignment (semestrální práce), kolokvium.
Student se účastní úvodní přednášky a konzultuje on-line zpracování semestrální práce v rozsahu 1 000 slov. Zakončení kurzu bude provedeno prostřednictvím kolokvia konaného v rámci zakončení modulu.
Učební cíle
Cílem předmětu je získání a prohloubení znalostí v oblasti stavební fyziky a požární bezpečnosti staveb. Posluchač by si měl získat základní informace o požadavcích, které jsou kladeny na stavební konstrukce z pohledu stavebního zákona a ostatní související legislativy i normativy v oblasti tepelné ochrany budov, hospodaření s energií, stavební akustiky, zdravého prostředí staveb a požární bezpečnosti. Na základě získaných informací by měl posluchač pochopit komplexně rozumět problému návrhu stavebních konstrukcí z pohledu stavební fyziky a požární bezpečnosti a jejich provádění.
Studijní opory
BENEŠ, Petr, SEDLÁKOVÁ, Markéta, RUSINOVÁ, Marie, BENEŠOVÁ, Romana a Táňa ŠVECOVÁ. Požární bezpečnost staveb, Studijní opora FAST VUT, 2020, ISBN 978-80-7204-943-1
Zach, Jiří, BJ13 Speciální izolace, Studijní opora FAST VUT v Brně 2006
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Požadavky kladené na budovy z pohledu stavebního zákona a dalších souvisejících předpisů a kodexu norem v oblasti stavební fyziky a požární bezpečnosti, základní veličiny v oblasti stavební fyziky,
2. Zdravé prostředí budov, základy tepelné techniky, šíření tepla a vlhkosti v ustáleném i neustáleném stavu,
3. Tepelná ochrana budov, hodnocení stavebních konstrukcí a obálky budov,
4. Klasifikace budov z pohledu energetické náročnosti. Interakce stavebního řešení a technického zařízení budov. Budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Pasivní budovy,
5. Zateplování stavebních konstrukcí, zvyšování tepelně izolačních účinků obvodových plášťů budov – zásady, příklady aplikací
6. Stavební akustika a ochrana před nepříznivými účinky hluku a vibrací,
7. Zvuková pohltivost a neprůzvučnost stavebních konstrukcí,
8. Denní osvětlení a proslunění budov – veličiny, zásady a hodnocení,
9. Požární odolnost stavebních konstrukcí. Prokazování požárně technických vlastností stavebních hmot a konstrukcí,
10. Odstupové vzdálenosti, zajištění protipožárního zásahu, zásobování požární vodou, technická a technologická zařízení.