Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FEKT-MPC-IOPAk. rok: 2025/2026
Moderní komponenty ve fotonice, optických komunikacích a senzorice. Koherentní a nekoherentní polovodičové optické zdroje, rychlé fotodetektory, obvody optických vysílačů a přijímačů. Konstrukční prvky integrované a vláknové optiky, splittery, WDM děliče a sdružovače, ADM, izolátory, rotátory, Braggovy mřížky, Fabry Perot filtry. Optimalizace využití kapacity přenosu multimodových vláken. Kompenzace disperze v jednovidových optovláknových přenosových trasách. Vláknové kvantové zesilovače. Nelineární jevy v optických vláknech a jejich využití, generace a přenos solitonů, spontánní a stimulovaný Ramanův rozptyl ve vláknových vlnovodech a aplikace vevláknových zesilovačích a senzorice, spontánní a stimulovaný Brillouenův rozptyl v optických vláknech a aplikace v senzorice, čtyřvlnné směšování a omezení pro vlnový multiplexní přenos. Koherentní zpracování a přenos optických signálů. Metody modulace a kódování v optických přenosech. Optické komunikační systémy v počítačových sítích, průmyslových a telekomunikačních systémech. Optické sdružování kanálů, WWDM, CWDM, DWDM. Polarizační a mikrostrukturní optická vlákna a jejich využití v měřící technice a senzorice. Amplitudové, spektrální a interferenční senzorické struktury s optickými vlákny.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Výuka laboratorních cvičení je kontrolovanou výukou, je povinná. Z měření laboratorních úloh jsou studentem zpracovány zprávy, které jsou vyhodnoceny vyučujícím. Pro hodnocení a získání zápočtu je nutnou podmínkou absolvování všech měřících úloh a odevzdání zpráv o změření. Student získá za laboratorní výuku hodnocení v rozsahu 0 - 30 bodů.
Zkouška z předmětu je realizována ústní formou s písemnou přípravou. Pro absolvování zkoušky je nutnou podmínkou získání zápočtu z laboratorních cvičení. Student získá při ústní zkoušce hodnocení v rozsahu 0 - 70 bodů. Celkové hodnocení z předmětu je dáno součtem hodnocení z kontrolované laboratorní výuky a hodnocení z ústní zkoušky.
Detailní vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.
Učební cíle
Studijní opory
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
Laboratorní cvičení
Koherence záření, vlastnosti laserového záření, využití v laserové interferometrii
Frekvenční spektrum koherentního a nekoherentního záření, metody měření
Polarizace světla, využití pro měření hustoty kapalin, experimentální využití při 3D zobrazení,
Kvantové vlastnosti světla, ověření kvantového chování, experimentální využití při měření
Principy Fourierovy optiky ve 4f optické soustavě, tvorba a manipulace s obrazy, techniky zpracování
Svařování optických vláken jednovidových, mnohovidových, polarizaci zachovávajích