Detail předmětu

Stavba a stavitelství (ENI)

FAST-BHA046Ak. rok: 2024/2025

Tento předmět, zaměřený na historický vývoj a klíčové inovace ve stavitelství, studentům poskytuje hluboké a široké porozumění nejen vývoje stavebních technik, ale také nástrojů, materiálů a metod používaných v průběhu historie. Každá lekce se detailně věnuje odlišným obdobím, sleduje proměny v oblasti stavitelství a zdůrazňuje důležité vynálezy a inovace, které definovaly a formovaly sektor. Dalším důležitým prvkem kurzu je studium obecných typů staveb s důkladným zaměřením na pozemní stavby. Tato část kursu studenty seznámí s různými kategoriemi pozemních staveb, které jsou rozděleny podle jejich funkce a typologie. Získají tak podrobné znalosti o různých typech staveb, včetně obytných, komerčních, průmyslových, veřejných a mnoha dalších. Studenti budou také studovat jednotlivé prvky těchto staveb a jejich konstrukční aspekty. Kurz dále prohlubuje základní požadavky na konstrukce pozemních staveb a jejich vlivy na celkovou strukturu a funkcionalitu staveb. To zahrnuje výzkum a studium těchto požadavků, včetně bezpečnosti, stability, odolnosti, životnosti a dalších klíčových aspektů. Zároveň se kurz zaměřuje na dopad těchto požadavků na design a konstrukci různých typů staveb. Studenti nejenže získají detailní znalosti o stavitelství, ale také se naučí o jeho historii, nejdůležitějších inovacích, typech staveb, konstrukčních prvcích a systémech. Předmět se dále věnuje zastřešení budov, zemních a výkopových pracích, spodní stavbě, konstrukcích spojujících různé výškové úrovně, truhlářských, klempířských a zámečnických pracích a úpravách povrchů. Tato široká škála tematických okruhů zajistí, že studenti budou mít holistický pohled na stavitelství a budou vybaveni všemi nezbytnými znalostmi a dovednostmi, které potřebují pro úspěch v tomto odvětví.

 

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

5

Zajišťuje ústav

Ústav pozemního stavitelství (PST)

Učební cíle

Po absolvování tohoto předmětu budou studenti schopni porozumět historickému vývoji stavitelství, včetně klíčových inovací a technologických změn, a rozpoznat různé typy staveb a konstrukční prvky, včetně jejich významu a funkce. Budou také schopni identifikovat základní požadavky na konstrukce pozemních staveb, včetně mechanické odolnosti, stability, požární bezpečnosti a ochrany životního prostředí. Chápat vlivy těchto požadavků na design a konstrukci různých typů staveb. Dále získají základní informace v zakreslování stavebních výkresů a výsledných projektů, včetně použití norem a základních pravidel pro kreslení. Tato znalostní a dovednostní základna umožní studentům získat komplexní pohled na stavitelství a být připraveni na další studium a práci v oboru.

 

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Studijní výsledky budou ověřeny písemně.

Základní literatura

Stavební zákon č. 183/2006 Sb. v platném a účinném znění; Vyhláška č. 499/2006 Sb. v platném a účinném znění; Vyhláška č. 268/2009 Sb. v platném a účinném znění; Vyhláška č. 398/2009 Sb.; Platné normy ČSN třídy 01, 73, 74 a ČSN EN (CS)

Doporučená literatura

ČERNÝ, Martin a kolektiv autorů. BIM Příručka. Praha: Odborná rada pro BIM o.s., 2013. ISBN 978-80-260-5296-8 (CS)
LORENZ, Karel. Navrhování nosných konstrukcí. Praha: ČKAIT, 2015, 287 stran : ilustrace, mapy, plány ; 25 cm. ISBN 978-80-87438-65-7 (CS)
REMEŠ, Josef, Ivana UTÍKALOVÁ, Petr KACÁLEK, Lubor KALOUSEK a Tomáš PETŘÍČEK. Stavební příručka: to nejdůležitější z norem, vyhlášek a zákonů. Praha: Grada Publishing, 2013. ISBN 978-80-247-3818-5 (CS)
VICKERS, Graham a Lubomír KOTAČKA. Architektura: historické proměny velkoměsta - zrcadlo vztahů mezi člověkem, budovami a růstem měst. Praha: Columbus, 1999, 192 s. : il. (některé barev.), portréty ; 29 cm. ISBN 80-7249-034-6 (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BPC-ENI bakalářský 1 ročník, letní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úvod do problematiky stavitelství a jeho historický vývoj, včetně úvodu do Stavebnictví 4.0. 2. Typy staveb a pozemní stavby. Rozdělení staveb podle funkce a typologie. Zaměření na pozemní stavby, názvosloví a základní terminologie. 3. Základní požadavky na konstrukce pozemních staveb (mechanická odolnost a stabilita, požární bezpečnost, ochrana zdravých životních podmínek a životního prostředí, ochrana proti hluku a vibracím, bezpečnost při užívání a úspora energie a ochrana tepla). Vlivy působící na konstrukce pozemních staveb. 4. Konstrukční prvky pozemních staveb a požadavky na konstrukční systém konstrukcí. Zvláštní zaměření na svislé nosné konstrukce – stěnový a skeletový konstrukční systém. 5. Svislé nosné konstrukce – skeletový konstrukční systém. Podrobné vysvětlení principu, statického chování a konstrukce skeletového konstrukčního systému. 6. Funkční a statické požadavky na vodorovné nosné konstrukce a vazbu vodorovných nosných konstrukcí na svislé nosné konstrukce. 7. Příhradové vazníky a krovy vaznicových soustav – rozdělení, tesařské spoje, základní typy vazeb, konstrukce moderních střech. Skladby střešních plášťů nad obyvatelným podkrovím. 8. Zastřešení budov, rozdělení střech, hlavní konstrukční součásti, způsoby jejich odvodnění. Materiálové varianty jednotlivých vrstev, konstrukční typy jednoplášťových střech a dvouplášťových střech. 9. Zemní a výkopové práce. Základová půda. Inženýrskogeologický a hydrogeologický průzkum. Plošné základy a hlubinné základy, názvosloví a druhy konstrukčních řešení. 10. Spodní stavba. Hydroizolace spodní stavby. Ochrana stavby proti pronikání radonu. 11. Konstrukce spojující různé výškové úrovně – Schodiště – Obecné zásady pro navrhování a normativní předpisy týkající se návrhu schodišťového prostoru, rozměru schodišťových stupňů a schodišťových ramen. 12. Truhlářské, klempířské a zámečnické práce, zatřídění výrobků. Výplně otvorů stěnového obvodového pláště: okna – varianty, materiálová řešení, požadavky na zabudování. Způsoby osazení výplní otvorů. Komínová tělesa pro odvod spalin. 13. Úpravy povrchů. Funkční a provozní požadavky na podlahy. Funkce dílčích vrstev, jejich specifika a materiálová řešení. Rozdělení na dilatační celky při návrhu a provádění podlah. Vnitřní povrchy stěn a stropů – omítky, obklady, nátěry a malby. Předstěny. Funkční, akustické a technické požadavky. Způsob navrhování a provádění v závislosti na účelu a materiálovém řešení.

Konzultace v kombinovaném studiu

15 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úvod do cvičení. Normy používané pro kreslení výkresů stavebních částí. Typy čar, zakreslování hmot v řezu, označování odkazů, označování podlaží a místností. 2. Situační výkresy, BIM, GIS. 3. Značení a zakreslování půdorysu nadzemního podlaží pozemní stavby. 4. Značení a zakreslování podélného a příčného řezu objektem pozemní stavby. 5. Konzultace. 6. Značení a zakreslování sestavy stropních dílců a výkresu tvaru. 7. Příhradové vazníky, krovy vaznicových soustav. 8. Značení a zakreslování plochých a šikmých střech. 9. Výpočet zakreslování konstrukcí spojující různé výškové úrovně. 10. Konzultace. 11. Značení a zakreslování plošných základových konstrukcí. 12. Zobrazování změn staveb a bourání. 13. Kompletace, odevzdání, zápočet.