Detail předmětu

Základy sanačních technologií

FAST-BXA007Ak. rok: 2024/2025

Předmět poskytne studentům základní informace o nejvýznamnějších kontaminantech horninového prostředí saturované a nesaturované zóny a jejich zdrojích, které jsou často propojeny s problematikou starých ekologických zátěží. Seznámí se s terminologií, která je s touto problematikou spojena, s principy využívání ekotoxikologie při hodnocení kontaminovaných matric a se základními principy a postupy, které jsou v rámci sanace horninového prostředí využívány.

 

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

3

Učební cíle

Studenti se seznámí s terminologií, která je spojena s problematikou sanace horninového prostředí a se základními principy a postupy, které jsou v rámci sanace horninového prostředí využívány. Získají přehled o nejvýznamnějších kontaminantech horninového prostředí saturované a nesaturované zóny a jejich zdrojích, které jsou často propojeny s problematikou starých ekologických zátěží. Rovněž se seznámí se základy vzorkování kontaminovaných prostředí. Studenti budou znát hlavní charakteristiky kontaminantů, které dlouhodobě zatěžují životní prostředí. Budou znát principy vzorkování kontaminovaných matric a rovněž hlavní charakteristiky saturované i nesaturované zóny, které mají vliv na volbu sanační technologie. Na základě těchto poznatků pochopí principy a způsoby jednotlivých typů sanace a budou schopni rámcově navrhnout optimální sanační technologie v konkrétních podmínkách. 

 

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Zkouška zahrnuje písemnou část v podobě testu (70 % uzavřených otázek). Případné ústní dozkoušení k upřesnění sporných odpovědí.

 

Prerekvizity a korekvizity

Základní literatura

SLOUKA, J., BENEŠ, P. 2016. Základy remediace kontaminovaného půdního prostředí. Ekomonitor, 2016. ISBN 978-80-86832-97-5 (CS)

Doporučená literatura

FRANKOVSKÁ J., SLANINKA I., KORDÍK J. 2010. Atlas sanačných metód environmentálnych zaťaží. Štátny geologický ústav Dionýza Štura Bratislava. 1-360 (CS)
KURAŠ, M. 2014. Odpady a jejich zpracování. Vodní Zdroje Ekomonitor, 2014, 1-344. ISBN 978-80-86832-807 (CS)
MANAHAN, S. Environmental chemistry. CRC Press, 2022. ISBN 9780367558871 (EN)
MATĚJŮ V. 20016. Kompendium sanačních technologií. Ekomonitor 2006, ISBN 80-86832-15-5 (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BPC-ENI bakalářský 2 ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úvod do předmětu; definice pojmů sanace a dekontaminace. Rozdělení a hlavní charakteristika kontaminantů z pohledu sanačních technologií. 2. Kontaminace půdního prostředí v ČR. Stav životního prostředí v ČR z pohledu Zprávy MŽP ČR. 3. Ekotoxikologie; princip vědního oboru a možnosti jeho využití při hodnocení kontaminace složek životního prostředí. 4. Analýza rizik kontaminovaného území; podstata, význam, důvody. Průzkum kontaminovaného území – obecné principy. 5. Kontaminace zemin; šíření kontaminace v horninovém prostředí – vlivy charakteristik horninového prostředí a vlastností kontaminantů na jejich mobilitu v horninovém prostředí. 6. Obecné zásady vzorkování jednotlivých složek horninového prostředí. 7. Přirozené procesy degradace polutantů; principy abiotické a biotické degradace. 8. Rozdělení sanačních technologií; dle místa realizace, dle kontaminantu, dle dekontaminovaného media a použitého principu; základní charakteristika. 9. Biologické metody dekontaminace nesaturované zóny založené na využití přirozených procesů (přirozená a podporovaná přirozená atenuace, kompostování, landfarming, bioventing aj.). 10. Fyzikální metody sanace horninového prostředí nesaturované zóny. 11. Chemické metody sanace horninového prostředí nesaturované zóny. 12. Základní postupy sanace horninového prostředí saturované zóny. 13. Případové studie.

Konzultace v kombinovaném studiu

40 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor