Detail předmětu

Mechanické pochody

FAST-BXA008Ak. rok: 2024/2025

Předmět je zaměřen na mechanickou manipulaci a skladování materiálu v tuhé fázi v sypké (zrnité) formě. Chování těchto partikulárních látek je zcela odlišné od chování látek homogenních. Z hlediska inženýrského přístupu jde nejprve o stanovení geometrických a fyzikálních vlastností takových látek a o technologické postupy při jejich zpracování a skladování. Cílem předmětu je seznámit posluchače s mechanikou partikulárních látek, s jednotkovými operacemi (drcení, mletí, aglomerace, třídění, mísení, skladování). Odběr vzorků partikulárních látek a materiálu (surovin i odpadů) je významnou aktivitou, která předchází určování jejich složení, kvality a dalších charakteristických znaků. Studenti se seznámí s problematikou plánování odběru vzorků a související dokumentací. Poznatky z tohoto předmětu lze uplatnit v celé řadě průmyslových oborů.

 

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

5

Garant předmětu

Učební cíle

Studenti získají základní přehled o mechanické manipulaci a skladování materiálu v tuhé fázi a sypké (zrnité) formě. Získají přehled o charakteristických vlastnostech partikulárních látek, o jejich klasifikaci, způsobu vzorkování a vyhodnocení dat. Studenti se seznámí se základními jednotkovými operacemi při zpracovávání partikulárních látek. Získají přehled o způsobu odstraňování staveb, legislativních požadavcích, které tento proces provází, a způsobu recyklace materiálu. Z hlediska stavební výroby získají přehled o různém způsobu termického zpracování surovin v průmyslových pecích.

 

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Pro udělení zápočtu je zapotřebí aktivní účast ve cvičení a splnění zápočtového testu z úloh řešených ve cvičení.

Zkouška je ústní. Při ústní zkoušce posluchač objasní způsob řešení zápočtového příkladu a zodpoví teoreticky 3 otázky z různých oblastí z přednášené látky.

 

Základní literatura

Česká technická norma. ČSN EN 14899 (838002) Charakterizace odpadů - Vzorkování odpadů - Zásady přípravy programu vzorkování a jeho použití. datum vydání 7/2006 (CS)
MEDEK, J.: Mechanické pochody. 3. vydání, PC-DIR Real, 1998 (CS)

Doporučená literatura

PERRY, R. H., GREEN, D.W., MALONEY, J.O.: Perry's Chemical Engineer's Handbook, 8th edition, Osbournce-McGraw Hill, 2007 (EN)
RICHTER, M., SÖHNEL, O. Průmyslové technologie III Stroje a zařízení chemického průmyslu, ISBN 978-80-7414-472-1 (brož.) ISBN 978-80-7414-827-9 (online: pdf), 2013 (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BPC-ENI bakalářský 2 ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úvod do mechanických pochodů, geometrické charakteristiky částic partikulární látky. 2. Geometrické charakteristiky částic partikulární látky. 3. Zmenšování velikosti částic – drcení, mletí, řezání. 4. Odstraňování staveb – legislativa a technické provedení. 5. Dělení partikulárních látek, třídění rozdružování. 6. Aglomerace, pevnost aglomerátu, věžová aglomerace. 7. Doprava sypkých materiálů. 8. Hydraulická a pneumatická doprava, fluidní žlaby. 9. Termické zpracování stavebních hmot. 10. Manipulace a skladování sypkých hmot. 11. Úvod do problematiky vzorkování partikulárních látek. 12. Přístupy k provedení vzorkování odpadů. 13. Dokumentace vzorkování a moderní metody sběru dat v terénu pomocí GIS.

Konzultace v kombinovaném studiu

15 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Geometrické charakteristiky částic partikulární látky. 2. Geometrické charakteristiky částic partikulární látky. 3. Zmenšování velikosti částic – drcení, mletí, řezání. 4. Laboratorní cvičení - zmenšování velikosti částic – mletí, drcení. 5. Dělení partikulárních látek, třídění rozdružování. 6. Aglomerace, doprava sypkých materiálů. 7. Laboratorní cvičení - doprava sypkých materiálů, sypný úhel. 8. Hydraulická a pneumatická doprava. 9. Termické zpracování stavebních hmot. 10. Laboratorní cvičení - manipulace a skladování sypkých hmot. 11. Laboratorní cvičení - vzorkování materiálů, odběr vzorků a jejich úprava. 12. Zpracování dat z předchozího laboratorního cvičení. 13. Praktická ukázka využití moderních metod podpory odběru vzorků v terénu pomocí GIS.