Detail předmětu

Právo odpadového a oběhového hospodářství

FAST-BXA009Ak. rok: 2024/2025

Nakládání s odpady způsobem šetrným k životnímu prostředí a využívání druhotných materiálů, které obsahují, jsou klíčovými prvky politiky EU v oblasti životního prostředí. Hlavním cílem tohotopředmětu je vybavit studenty teoretickými poznatky právní úpravy nakládání s odpady a zásad celého odpadového a oběhového hospodářství a rovněž praktickými dovednostmi a schopnostmi aplikovat získané znalosti na praktické situace při řešení konkrétních problémů ve všech fázích a různých způsobech nakládání s odpady. Základem naplnění uvedených cílů je i pochopení základních pojmů v oblasti odpadového a oběhového hospodářství a odchylných režimů vybraných kategorií odpadu. Studenti budou obeznámeni i s vazbami k právní regulaci jiných odpadních látek, do jejichž režimu se zvláště nebezpečné odpady při jejich využití mohou dostat. Kurz navazuje na předchozí průpravu studentů a využívá základů znalostí základů teorie práva, správního práva, právní úpravy stavebních činností a práva životního prostředí a zaměřuje se rovněž na získání orientace v systému vzájemných vazeb právní regulace na úseku odpadového hospodářství a vazeb této právní regulace se související právní úpravou v podobě stavební a těžební činnosti, chemických látek či odpadních vod. Na konci tohoto předmětu bude student schopen porozumět pojmu odpad, hierarchie nakládání s odpady a vymezení soustavy a působnosti právní regulace odpadového a oběhového hospodářství. Bude schopen se orientovat v právní úpravě nakládání s odpady a s obaly v návaznosti na složitý systém souvisejících environmentálních i obecných administrativně právních předpisů, řešit případové studie, aplikovat konkrétní ustanovení příslušných právních předpisů na praktické situace a zpracovat návrhy žádostí o příslušná povolení, návrhy správních rozhodnutí a jiných individuálních právních aktů a podněty či návrhy k uplatnění přezkumných prostředků.

 

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

5

Garant předmětu

Zajišťuje ústav

Právnická fakulta (PF MU)

Učební cíle

Po absolvování předmětu budou studenti schopni se orientovat v předpisech upravující odpadové a oběhové hospodářství (zejména zákon o odpadech a zákon o výrobcích s ukončenou životností) a související oblasti. Budou tedy schopni chápat vzájemné vztahy právních předpisů a znát práva a povinnosti subjektů nakládajících s odpady. Tyto předpisy také dokáží aplikovat na konkrétní případy z praxe.

 

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Výuka ve cvičeních bude založena na řešení praktických příkladů s využitím teoretických poznatků z přednášek a ze samostudia. Důraz bude kladen na aplikaci právních předpisů při řešení modelových i skutečných situací v rámci vybraných témat. Proto je nezbytná předchozí příprava v podobě vyřešení praktického příkladu/ů, která bude vyžadována na semináře dle zadání vyučujícího, stejně nutnost mít k dispozici předem zadané prameny práva (právní předpisy). V rámci cvičení jsou zařazeny 2 kontrolní písemné práce/testy s možností využití vytištěných právních předpisů. První kontrolní práce/test je zařazen v 7. týdnu výuky, druhá kontrolní práce/test ve 12. týdnu výuky. Podmínkou udělení zápočtu je pravidelná a aktivní účast ve cvičeních, dodání všech zadaných úkolů a získání alespoň poloviny z maximálního počtu bodů z každé kontrolní práce. Studentům, kteří nesplní podmínky zápočtu, bude v průběhu prvních dvou týdnů zkouškového období umožněno napsat opravný test.

Forma zkoušek

Zkouška bude sestávat z písemné a ústní části. Pro úspěšné zvládnutí zkoušky je podmínkou zvládnutí písemného testu a následné rozpravy. Hodnocení testu je provedeno standardním způsobem dle procenta správných odpovědí (0–50%…F, 51–60%…E, 61–70%…D, 71–80%…C, 81–90%…B, 91-100%… A).

•    Písemná část

Písemná část trvá 60 minut. V písemné části bude zadána případová studie zaměřená na problematiku v rozsahu odpřednášené materie. Studenti mají možnost používat právní předpisy v tištěné podobě. Elektronická zařízení nejsou povolena.

Pro postoupení k ústní části zkoušky je třeba dosáhnout více než 50% správných odpovědí.

•    Ústní část

K ústní části bude připuštěn student, který obdržel hodnocení A-E na písemnou část zkoušky. Součásti ústní části zkoušky je

a) vysvětlení postupu a zdůvodnění řešení případové studie. V opačném případě písemka nebude uznána a bude hodnocena za nula bodů.

b) teoretická otázka dle předem stanovených zkušebních okruhů.

Základem pro hodnocení je známka, získaná za vyřešení případové studie. Kvalita zodpovězení ústní části může výsledek písemné části o stupeň zlepšit či zhoršit. Úplná neznalost teoretické otázky u ústní zkoušky je hodnocena celkovou známkou F bez ohledu na výsledek písemné části zkoušky. Doplňujícím kritériem může být výsledek kontrolních písemných prací/testů.

 

Prerekvizity a korekvizity

Základní literatura

HANÁK, Jakub a Jiří VODIČKA J. Právo odpadového a oběhového hospodářství, Studijní opora FP MUNI, 2023 (CS)

Doporučená literatura

BACKES, Chriss: The Waste Framework Directive and the Circular Economy, in Research Handbook on EU Environmental Law. Editors: Marjan Peeters and Mariolina Eliantonio. Elgar, 2020. ISBN: 9781788970662, p. 328-43 (EN)
JAKL, Štěpán. Právní režim využívání recyklovaných stavebních a demoličních odpadů při výstavbě pozemních komunikací. In Ilona Jančářová, Jakub Hanák. Auta, auta, auta...a životní prostředí. Brno: Masarykova univerzita, 2019. s. 200-216. Spisy Právnické fakulty Masarykovy univerzity, řada teoretická, Edice Scientia, sv. č. 663. ISBN 978-80-210-9408-6 (CS)
JAKL, Štěpán. Působnost zákona o odpadech ve vztahu k odpadním vodám. Waste forum. České ekologické manažerské centrum, 2018, roč. 2018, č. 3, s. 395-405. ISSN 1804-0195 (CS)
MŽP: Metodický pokyn Odboru odpadů Ministerstva životního prostředí dne 23. prosince 2020 k plnění níže uvedených povinností podle nového zákona o odpadech s účinností od 1. ledna 2021 (CS)
VOMÁČKA, Vojtěch. Stavební právo a požadavky Evropské unie v oblasti ochrany životního prostředí. Brno: Masarykova univerzita, 2021. 243 s. Spisy Právnické fakulty Masarykovy univerzity, řada teoretická, Edice Scientia, sv. č. 703. ISBN 978-80-210-9785-8 (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BPC-ENI bakalářský 2 ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Hierarchie způsobů nakládání s odpady a koncept oběhového hospodářství Mezinárodní a unijní základy právní regulace odpadového hospodářství. 2. Prameny národní právní úpravy. Systém právní úpravy odpadového a oběhového hospodářství a vymezení působnosti zákona o odpadech a souvisejících předpisů. Vazby na právní režim odpadních látek v působnosti jiných právních předpisů (těžební odpad, odpadní vody, emise do ovzduší, chemické látky apod.) 3. Základní pojmy (odpad, vedlejší produkty, ukončení odpadového režimu a další). Katalog a kategorie odpadů. 4. Subjekty odpadového a oběhového hospodářství. 5. Právní režim nakládání s odpady - soustřeďování, sběr, úprava a využití odpadu. 6. Právní režim nakládání s odpady - přeprava a odstraňování odpadu. Evidence odpadů. 7. Právní režim nakládání se specifickými druhy odpadů (nebezpečný odpad, komunální odpad). 8. Právní režim nakládání se zeminou a stavebním či demoličním odpadem. 9. Plastové výrobky a odpady plastů. 10. Specifika právní odpovědnosti v odpadovém a oběhovém hospodářství. 11. Ekonomické nástroje v odpadovém a oběhovém hospodářství. 12. Nakládání s obaly. 13. Zpětný odběr výrobků s ukončenou životností.

Konzultace v kombinovaném studiu

15 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Uvedení do problematiky, vymezení způsobu práce, podmínky pro udělení zápočtu. Hierarchie způsobů nakládání s odpady a koncept oběhového hospodářství Mezinárodní a unijní základy právní regulace odpadového hospodářství. Práce s informačními databázemi. 2. Prameny národní právní úpravy. Systém právní úpravy odpadového a oběhového hospodářství a vymezení působnosti zákona o odpadech a souvisejících předpisů. Vazby na právní režim odpadních látek v působnosti jiných právních předpisů (těžební odpad, odpadní vody, emise do ovzduší, chemické látky apod.) 3. Základní pojmy (odpad, vedlejší produkty, ukončení odpadového režimu a další). Katalog a kategorie odpadů. 4. Subjekty odpadového a oběhového hospodářství. 5. Právní režim nakládání s odpady - soustřeďování, sběr, úprava a využití odpadu. 6. Právní režim nakládání s odpady - přeprava a odstraňování odpadu. Evidence odpadů. 7. Kontrolní písemná práce/test (60 minut). Následuje vysvětlení správných odpovědí, diskuse. 8. Právní režim nakládání se specifickými druhy odpadů (nebezpečný odpad, komunální odpad). 9. Právní režim nakládání se zeminou a stavebním či demoličním odpadem. Plastové výrobky a odpady plastů. 10. Specifika právní odpovědnosti v odpadovém a oběhovém hospodářství. 11. Ekonomické nástroje v odpadovém a oběhovém hospodářství. 12. Kontrolní písemná práce/test (60 minut). Následuje vysvětlení správných odpovědí, diskuse. 13. Nakládání s obaly. Zpětný odběr výrobků s ukončenou životností.