Detail předmětu

Ekonomika udržitelného stavitelství

FAST-BVA027Ak. rok: 2024/2025

Získání znalostí o jednotlivých disciplínách ekonomického pohledu na výstavbové projekty soukromého i veřejného sektoru z pohledu udržitelnosti a principy cirkulární ekonomiky. Seznámení se se skladbou jednotkové ceny stavební práce a podklady pro její stanovení. Získání znalostí o struktuře rozpočtu stavby, investičních nákladů a nákladů životního cyklu stavebního díla, vč. průběžných rekonstrukcí a modernizací. Orientace v možnostech ocenění vlivu staveb na životní prostředí a následné zapracování celospolečenských užitků a újem staveb do ekonomického hodnocení výstavbového projektu. Seznámení se se základními ukazateli ekonomické efektivnosti staveb (NPV, IRR, PB, PI) a jejich interpretací. Seznámení se se standardy ESG (Environmental, Social, Governance) pro udržitelné investování, zejména s pro české prostředí relevantní taxonomií EU, s jejími kritérii, na základě kterých lze firmu (instituci, projekt) označit za „udržitelnou” nebo „zodpovědnou”, resp. „nepoškozující prostředí“. Získání základních znalostí o procesu zadávání veřejných zakázek, volby vhodného postupu zadávání dle platné legislativy, určení požadavků na kvalifikaci dodavatele dle předmětu a předpokládané hodnoty veřejné zakázky, definování hodnotících kritérií pro výběr nejvýhodnějšího dodavatele a vlastní vyhodnocení nabídek.

 

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

5

Zajišťuje ústav

Ústav stavební ekonomiky a řízení (EKR)

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Podmínkou udělení zápočtu je zpracování zápočtového testu obsahujícího řešení příkladů. Zkouška sestává z písemného testu, písemných odpovědí na otázky a z ústní zkoušky. Pro absolvování ústní zkoušky musí student získat z písemné části zkoušky minimálně 50 bodů ze 100.

 

Učební cíle

Absolvent získá základní znalosti ekonomických souvislostí výstavbových projektů z pohledu udržitelnosti, principů cirkulární ekonomiky a standardů ESG. Rozumí tvorbě jednotkové ceny stavební práce, struktuře rozpočtu stavby, položkám investičních nákladů a nákladů životního cyklu stavebního díla. Orientuje se v možnostech ocenění vlivu staveb na životní prostředí. Dokáže vyhodnotit a interpretovat ekonomickou efektivnost stavebního projektu na základě příslušných ukazatelů ekonomické efektivnosti. Absolvent bude disponovat základními znalostmi o procesu zadávání veřejných zakázek zejména v oblasti stavebních prací. 

 

Základní literatura

DUFEK, Zdeněk, KORYTÁROVÁ, Jana at al. Veřejné stavební investice. Praha: Leges, 2018 (CS)
ÚRS Praha: Příručka rozpočtáře. Rozpočtování a oceňování stavebních prací. Praha. 2019 (CS)
LUMBY, Steve. Investment Appraisal and Financial Decisions. London: Chapman and Hall, 1999 (EN)
THAMPAPILLAI, Dodo, Matthias Ruth. Environmental Economics. Taylor & Francis Ltd., 2019 (EN)
Zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek v platném znění (CS)

Doporučená literatura

BOLD, Frank, Deloitte, Příručka pro vykazování udržitelnosti, 2023. (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BPC-ENI bakalářský, 2. ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Makro a mikroekonomické souvislosti environmentální problematiky, klíčová motivace k udržitelné výstavbě. 2. Projektové řízení a jeho vliv na udržitelnost výstavbových projektů. 3. Stavební náklady, celkové investiční náklady stavebního díla. 4. Jednotková cena stavební práce a dodávky (přímé a nepřímé náklady, zisk). 5. Náklady životního cyklu stavby – rozklad nákladů dle fází životního cyklu s důrazem na respektování principů cirkulární ekonomiky. 6. Stanovení finančního Cash Flow výstavbového projektu. 7. Stanovení ekonomické efektivnosti výstavbového projektu. 8. Metody ocenění vlivu staveb na životní prostředí (celospolečenské dopady – užitky a újmy). 9. Stanovení ekonomického Cash Flow výstavbového projektu, specifika veřejných projektů, využití CBA. 10. Ekonomická udržitelnost výstavbových projektů (taxonomie EU, ESG kritéria pro udržitelné investování). 11. Zadávání veřejných zakázek, základní pojmy a postupy. 12. Zadávací dokumentace, kvalifikace dodavatele veřejné zakázky. 13. Hodnocení nabídek veřejných zakázek, zaměření na hodnocení environmentálních kritérií.

Konzultace v kombinovaném studiu

15 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Makro a mikroekonomická analýza, dopad internalizace záporných externalit, optimální vliv znečišťovatele 2. Techniky pro definování cílů projektu, zainteresované strany, WBS, řízení odpovědnosti, časové plánování projektů 3. Výpočty nákladů životního cyklu stavby, práce s diskontní sazbou – rozklad nákladů dle fází životního cyklu s důrazem na respektování principů cirkulární ekonomiky. 4. Příklady stanovení stavebních nákladů na základě rozpočtových ukazatelů s využitím Jednotné klasifikace stavebních objektů (JKSO), příp. Třídníku stavebních děl (TSD). 5. Příklady zpracování položkového rozpočtu stavby na základě výkazu výměr (soupisu prací a dodávek). 6. Příklady stanovení jednotkové ceny stavební práce a dodávky (rozklad kalkulačního vzorce). 7. Příklady ocenění celospolečenských dopadů staveb na životní prostředí (CO2, SO2, hluk, prachové částice apod.) 8. Stanovení finančního Cash Flow projektu zaměřeného na udržitelnou výstavbu, určení příjmů a výdajů v čase. 9. Stanovení ekonomického Cash Flow projektu veřejného sektoru, zapracování celospolečenských užitků a újem. 10. Výpočty finanční a ekonomické efektivnosti řešených projektů. 11. Analýza citlivosti, kvalitativní a kvantitativní analýza rizika. 12. Práce s kritérii taxonomie EU. 13. Výběrové řízení dle zákona o zadávání veřejných zakázek – modelová situace.