Detail předmětu

Hospodaření s dešťovými vodami

FAST-BPA016Ak. rok: 2024/2025

Přehled současného stavu poznání v oblasti hospodaření s dešťovou vodou (HDV) a modrozelené infrastruktury z technického a environmentálního hlediska na úrovni ČR a EU. Normové a legislativní zhodnocení stávajících a výhledových postojů ČR a EU v oblasti HDV a modrozelené infrastruktury. Definování možností HDV pro změnu klimatu. Popis a aplikovatelnost možných procesů a technologií pro ochranu životního prostředí v podobě retenčních objektů, vsakovacích objektů, technologií čištění dešťových vod ke zpětnému využití, implementace adsorbentů pro snižování odtoku znečišťujících polutantů z vozovek, parkovacích stání a tunelů. Návrh výpočtu vybraných objektů HDV ve vztahu k dešťové srážce, vyhodnocení dešťových dat. Zásady pro návrh generelů odvodnění v urbanizovaných územích, možnosti měření průtoku. Zásady návrhu objektu pro retenci dešťových vod. Zásady návrhu objektu pro zasakování dešťových vod. Koncepční návrh technologického celku pro znovuvyužití dešťových vod v rámci urbanizovaného území včetně budov. Dimenzování vybraných objektů modrozelené infrastruktury v urbanizovaných územích a zakomponování jako celku. Možnosti výroby biocharu z různých organických materiálů s definováním potenciálu využití v substrátech modrozelené infrastruktury. Koncepční návrh zelené střechy, stěny, fasády a zeleného parkovacího stání z pohledu použitých substrátů z recyklovaných materiálů a z pohledu vodní retence a povrchového odtoku.

 

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

5

Zajišťuje ústav

Ústav vodního hospodářství obcí (VHO)

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Pro udělení zápočtu je nutná pravidelná a aktivní účast ve cvičeních, dodání všech zadaných úkolů. Povoleny jsou dvě předem omluvené absence. V případě absence si student procvičovanou látku doplní a splní požadované úkoly.

Zkouška proběhne formou písemného testu, který kontroluje znalosti probírané v přednáškách a prověřuje praktické dovednosti získané ve cvičeních. Hodnocení testu dle procenta správných odpovědí (0–50%…F; 51–60%…E; 61–70%…D; 71–80%…C; 81–90%…B; 91–100%…A).

 

Učební cíle

Studenti získají komplexní znalosti o současném stavu poznání v oblasti hospodaření s dešťovými vodami a tzv. modrozelené infrastruktury z pohledu technického a environmentálního. Znalosti představují nejen přehled procesů a technologií, ale jedná se také o přehled normových a legislativních požadavků v uvedené oblasti. Studenti budou schopni na základě ukázek řady praktických aplikaci návrhů objektů pro retenci, zasakování nebo celých technologických celků identifikovat a navrhovat efektivní použití technologií hospodaření s dešťovými vodami v praxi, a to včetně možnosti implementace recyklovaných odpadů, např. biocharu, v souladu s principy cirkulární ekonomiky a Zelené dohody pro Evropu.

 

Prerekvizity a korekvizity

Základní literatura

HLAVÍNEK P. a kol. 2007. Hospodaření s dešťovými vodami v urbanizovaném území. Brno: Ardec. ISBN 80-86020-55-X. 164 p (CS)
RAČEK, J., HLAVÍNEK, P. (2020). Stormwater Management in Urban Areas. In: Zelenakova, M., Hlavínek, P., Negm, A. (eds) Management of Water Quality and Quantity. Springer Water. Springer, Cham. https://doi.org/10.1007/978-3-030-18359-2_2 (EN)
KREJČÍ, V.; HLAVÍNEK, P. Odvodnění urbanizovaných území koncepční přístup. 1 Brno, Česká republika: Noel 2000, s.r.o., 2003. s. 215-245. ISBN: 80-86020-39- 8 (CS)

Doporučená literatura

VÍTEK, J., STRÁNSKÝ D., KABELKOVÁ I., BAREŠ V., VÍTEK R.: Hospodaření s dešťovou vodou v ČR. Praha: 01/71 ZO ČSOP Koniklec, 2015. ISBN 978-80-260-7815-9 (CS)
Vsakování srážkových vod: Metodická pomůcka Ministerstva pro místní rozvoj. Praha: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, 2019 (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BPC-ENI bakalářský, 2. ročník, letní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úvod do HDV. 2. Odborná exkurze. 3. Od dešťové vody k získávání zdrojů. 4. HDV a adaptace na změnu klimatu. 5. Přehled procesů a technologií pro ochranu životního prostředí. 6. Déšť a dešťová data. 7. Generely odvodnění urbanizovaných území. 8. Retence dešťových vod. 9. Zasakováni dešťových vod. 10. Znovuvyužití dešťových vod. 11. Implementace biocharu do modrozelené infrastruktury. 12. Zelené střechy, stěny, fasády a zelená parkovací stání. 13. Navrhování, provoz a údržba objektů modrozelené infrastruktury.

Konzultace v kombinovaném studiu

15 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úvod do HDV, příklady dobré praxe, financování HDV. 2. Odborná exkurze v Centru AdMaS – modrozelená infrastruktura. 3. Koncepce využití dešťové vody v Centru AdMaS. 4. Koncepční návrh možností snižování povrchového odtoku z urbanizovaného území. 5. Koncepční návrh technologií pro ochranu životního prostředí ve městech. 6. Stanovení blokového deště, výpočet povrchového odtoku. 7. Koncepční návrh postupu řešení generelu odvodnění. 8. Koncepční návrh objektů pro retenci dešťových vod. 9. Koncepční návrh objektů pro zasakováni dešťových vod. 10. Koncepční návrh objektů pro znovuvyužití dešťových vod. 11. Navrhování, provoz a údržba objektů modrozelené infrastruktury. 12. Koncepční návrh vybraných prvků zelené infrastruktury. 13. Praktické příklady implementace biocharu do modrozelené infrastruktury, přínosy, ekonomická náročnost.