Detail předmětu

Environmentální přístupy v přípravě a realizaci staveb

FAST-BWA014Ak. rok: 2024/2025

Environmentální přístupy v přípravě a realizaci staveb jsou procesy, které se zabývají analýzou, zkoumáním, rozvojem, modelováním, optimalizací a realizací objektů a zařízení stavenišť pro výrobní procesy ve stavebnictví. Cílem je zvolit technicky, ekonomicky a environmentálně optimální způsob realizace výstavby, užívání i likvidace jednotlivých objektů zařízení staveniště. Koncepce řešení zařízení staveniště, obecné zásady v návaznosti na specifika konkrétní realizace, stavebně technologické projekty, terminologie a obsah pojmů. Vazba koncepce staveništního provozu na zvolené technologie výstavby, časové plánování a čerpání finančních prostředků, vzájemné návaznosti a požadavky kvalitativní i environmentální, zejména při odlišnostech souběžné, proudové a postupné výstavby. Problematika optimalizace plochy zařízení staveniště z pohledu všech účastníku výstavby, časového průběhu a optimalizace zdrojů – financí, materiálů, pracovníků, strojů. Optimalizace plochy zařízení staveniště v limitujících podmínkách intravilánu. Mechanizace a automatizace stavebních procesů, optimalizace nasazení strojů v souladu s dodržením platné legislativy ochrany zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací, modely akustické situace staveniště pro stanovení hodnot v chráněném venkovním prostoru staveb. Předmět zahrnuje v souvislosti s přípravou stavby úvod do principů certifikačních systémů LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) a BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) a také problematiku správy dat v rámci informačních systémů koncepce BIM.

 

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

5

Zajišťuje ústav

Ústav technologie, mechanizace a řízení staveb (TST)

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Kontrola docházky a odevzdaných zápočtových prací včetně průběžných konzultací zápočtových prací. Podmínkou přihlášky ke zkoušce je udělený zápočet.

Požadavky odevzdaných prací k zápočtu (výstup studenta):

  • Výkres zařízení staveniště, optimalizované umístění objektů zařízení staveniště, individuální zadání.
  • Zpracování vybraných kreditů pro certifikaci LEED/BREEM individuální zadání.
  • Analýza množství vydané energie pro dílčí stavební procesy s cílem kvantifikovat energii nezbytnou pro úspěšnou realizaci a vyhledání rizik vedoucích ke zvýšeným energetickým nárokům, individuální zadání.
  • Koncepce výstavby či demolice stavby s využitím principů cirkulárního stavebnictví a nulového odpadu - případová studie pro vybranou stavbu.

Hluková studie - model akustické situace staveniště pro stanovení hodnot akustického tlaku dopadající na fasády v chráněném venkovním prostoru staveb, individuální zadání.

 

 

Učební cíle

Absolvent bude mít po studiu předmětu "Environmentální přístupy v přípravě a realizaci staveb" přehled o výrobních procesech ve stavebnictví a optimálním způsobu realizace výstavby.  Bude umět navrhovat optimální koncepci staveništního provozu pro konkrétní stavební dílo, zpracovat výkres zařízení staveniště, posoudit vhodnost navržené stavební mechanizace. Bude schopen předvídat vývoj z hlediska časového průběhu stavby a vypracovat modely ve kterých bude sledovat, analyzovat, optimalizovat zdroje výstavby jako jsou finance, materiály, pracovníci a stroje, vše s využitím principů cirkulárního stavebnictví. Absolvent předmětu bude pro tuto optimalizaci schopen také zohlednit pro konkrétní výstavbu jak požadavky certifikace LEED/BREAM, tak zajistit ochranu před hlukem u okolní zástavby, bude schopen předložit model pro případovou studii, kde jsou zohledněny tyto environmentální požadavky, a to již ve fázi přípravy staveb. Bude schopen tuto problematiku implementovat v rámci informačních systému koncepce BIM.

 

Základní literatura

JARSKÝ, Čeněk a František MUSIL. Příprava a realizace staveb. CERM Brno, 2003. ISBN 80-7204-282-3 (CS)
VEBER, Jaromír a kol. Management kvality, environmentu a bezpečnosti práce. Praha: Management Press, 2010. ISBN 978-80-7261-210-9 (CS)
KANTOVÁ, Radka. Snižování hodnoty staveništního hluku pomocí modelování výrobního prostoru stavby a úprav technologických postupů při výstavbě. Brno: 2018. s. 1-199 (CS)
MATĚJKA, Petr a Nataliya ANISIMOVA. Základy implementace BIM na českém stavebním trhu. Praha:FinEco, 2012. ISBN 978-80-86590-10-3. Dostupné z: http://www.mapetejka.cz/files/2012-Kni01.pdf (CS)
Nařízení vlády. č. 272/2011 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací. 2011. v pl.zn. (CS)

Doporučená literatura

LEVENSTEIN, Charles a John WOODING. Work, health, and environment: old problems, new solutions. New York: Guilford Press, 1997. ISBN 15-723-0234-8. (EN)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BPC-ENI bakalářský, 4. ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úvod do problematiky udržitelné výstavby. Základní informace o environmentálních problémech a udržitelném rozvoji se zaměřením na vliv stavební činnosti, environmentální management a předpisy s tím související, ISO 14001 u stavební organizace. 2. Předvýrobní a výrobní příprava dodavatele staveb a projekt zařízení staveniště jako podstatná součást stavebně technologického projektu. 3. Zásady návrhu zařízení staveniště jako ambulantní výrobny, environmentální požadavky, objekty pro zařízení staveniště a jejich efektivní návrh, inženýrské sítě, dimenzování zdrojů. 4. Problematika řešení zařízení staveniště v hustě zastavěných oblastech a městských centrech, specifika zařízení staveniště u staveb pozemních a dopravních. 5. Certifikační systémy v přípravě a realizaci staveb LEED, BREEAM. 6. Stavební stroje a zařízení pro efektivní výstavbu. Výkonové ukazatele. 7. Environmentální principy při odstraňování staveb. Recyklace, sanace a dekontaminace na staveništi. 8. Zhodnocení vlivu vybraných faktorů ovlivňujících množství vydané energie při výstavbě, zabudovaná energie. 9. Optimalizace celkového procesu výstavby z hlediska energetické náročnosti, dílčích procesů z hlediska nároků na předcházející činnosti a povětrnostních vlivů, efektivita zavedení zimních opatření. 10. Cirkulární stavebnictví a nulový odpad při provádění staveb se zaměřením na certifikace. 11. Správa informací pro přípravu staveb, problematika správy dat v rámci informačních systémů koncepce BIM. 12. Ochrana zdraví před hlukem a vibracemi. Platná legislativa. Měření vnějšího hluku strojů, metodika hodnocení hluku v chráněném venkovním prostoru staveb, snižování hodnoty hluku ze stavební činnosti. 13. Modely pro zjištění akustické situace staveniště ve fázi stavebně technologické přípravy.

Konzultace v kombinovaném studiu

15 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úvod do problematiky předmětu, předvýrobní a výrobní příprava staveb, výkres zařízení staveniště. 2. Optimalizované umístění objektů zařízení staveniště. 3. Individuální zadání pro efektivní řešení koncepce zařízení staveniště. 4. Individuální zadání pro certifikaci LEED/BREEM. 5. Zpracování vybraných kreditů pro certifikaci LEED/BREEM. 6. Stavební stroje jako zdroj hluku na staveništích, souběžně zapojené stroje pro stavební procesy. 7. Individuální zadání pro kvantifikaci energie nezbytné pro úspěšnou realizaci díla. 8. Analýza množství vydané energie pro dílčí stavební procesy. 9. Vyhledání rizik vedoucích ke zvýšeným energetickým nárokům. 10. Koncepce výstavby či demolice stavby s využitím principů cirkulárního stavebnictví a nulového odpadu, případová studie pro vybranou stavbu. 11. Individuální zadání pro model akustické situace staveniště. Softwarové podpory pro hlukové studie, nastavení okrajových podmínek. 12. Hluková studie, stanovení hodnot akustického tlaku dopadající na fasády v chráněném venkovním prostoru staveb. 13. Hluková studie, snižování hodnoty hluku aktivními a pasivními opatřeními, revize modelu akustické situace staveniště, úprava volby stavebních strojů a časového plánu výstavby s ohledem na závěry hlukové studie.