Detail předmětu

Energetický management

FAST-BTB023Ak. rok: 2024/2025

V předmětu budou studenti seznámeni se základy hospodaření s energií v souladu s ČSN EN ISO 50001:2012. Konkrétně se stanovováním výchozího stavu energetické spotřeby, s ukazateli energetické náročnosti, cílových hodnot, akčních plánů a opatření pro snižování energetické náročnosti. Studenti získají znalosti o provozu systémů technických zařízení budov, implementaci úsporných opatření, monitorování a vyhodnocování realizovaných úsporných opatření. Studenti dostanou přehled o měření a regulování energetických systémů, uplatnění obnovitelných zdrojů energie, ekologických a ekonomických aspektech, požadavcích na vnitřní prostředí budov a praktická cvičení částečně v laboratořích a v reálných budovách. Budou také seznámeni s měřicí a regulační technikou a naučí se principy tvorby a aktualizace energetických koncepcí a energetických akčních plánů v souladu s trendy a požadavky EU a ČR. Předmět bude také zahrnovat seznámení s činností energetického manažera a nástroji pro plnění funkcí energetického managementu.

 

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

5

Zajišťuje ústav

Učební cíle

Absolventi tohoto předmětu získají základní informace o provozu systémů technických zařízení budov a hospodaření s energií. Konkrétně se seznámí se stanovováním výchozího stavu energetického hospodářství, energetické spotřeby, s ukazateli energetické náročnosti, cílových hodnot, se sestavováním akčních plánů a opatření pro snižování energetické náročnosti. Studenti získají znalosti o implementaci úsporných opatření, monitorování a vyhodnocování realizovaných úsporných opatření. Seznámí se s praktickými ukázkami komponentů regulačních a monitorovacích systémů energetických systémů a měřením parametrů vnitřního prostředí budov. Absolventi obdrží informace o využívání obnovitelných zdrojů energie, ekologických aspektech spojených s využíváním energie v budovách a také základy finančního hodnocení investic do úsporných opatření. Bude také seznámen s aktuálním stavem platných předpisů a trendy a strategickými cíli v EU a ČR. Bude seznámen s metodikou práce energetického manažera a nástroji využívanými pro plnění funkce energetického managementu.

 

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Závěrečný test ve 13. týdnu pro udělení zápočtu.

Ústní zkouška po písemné přípravě.

 

Základní literatura

DAHLSVEEN, T.; PETRÁŠ, D.; HIRŠ, J. Energetický audit a certifikácia budov, Jaga 2008 (CS)
Energetický management pro veřejnou správu - příručka pro energetické manažery. Posenna, o.p.s., Program EFEKT MPO ČR, 2016 (CS)
HORÁK, P. a kol. Energetické hodnocení budov, VUT FAST, Program EFEKT MPO ČR, 2014 (CS)
MÁČE, M. Finanční analýza investičních projektů, Grada. 2005 (CS)
NANDA, A. K.; PANIGRAHI, C.K. Review on smart home energy management. International journal of ambient energy, vol 37, issue 5, pages: 541-546, 2016, DOI: 10.1080/01430750.2015.1004107 (EN)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BPC-ENI bakalářský 4 ročník, zimní semestr, povinně volitelný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Základy energetického managementu, definice, důvody pro implementaci, historie a vývoj, legislativní rámec. 2. Identifikace energetických toků, okrajové podmínky provozu, PENB, energetický audit, energetický posudek. 3. Výpočet, měření a vyhodnocení spotřeby energie jednotlivých technických systémů v budovách, principy provozu moderních energetických technologií. 4. Analýza tepelně technických vlastností konstrukcí na systémové hranici budovy a návrh úsporných opatření. 5. Analýza systémů vytápění a návrh úsporných opatření. 6. Analýza vzduchotechnických systémů a návrh úsporných opatření. 7. Analýza systémů chlazení a návrh úsporných opatření. 8. Analýza systémů přípravy teplé vody a návrh úsporných opatření. 9. Analýza systémů osvětlení s návrh úsporných opatření. 10. Analýza řízení energetických systémů a návrh úsporných opatření. 11. Tvorba strategických energetických koncepcí a akčních plánů. 12. Finanční a ekologická analýza, návratnost investic, možnosti financování. 13. Příklady úspěšných implementací energetického managementu, metodika zavádění, řešení problémů.

Konzultace v kombinovaném studiu

15 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Formulace zadání pro procvičení dílčích praktických úloh, seznámení s vybavením laboratoře TZB. 2. Experimentální měření spotřeby energie, parametrů vnitřního prostředí budov, seznámení s reálným energetickým managementem. 3. Studium dat ze zpracovaných PENB, energetických auditů a posudků. 4. Vyhodnocení spotřeby energie zadané budovy, praktická měření v laboratoři TZB. 5. Návrh dílčích úsporných opatření pro tepelně technické vlastnosti konstrukcí na systémové hranici (technický popis, výpočet úspor). 6. Návrh dílčích úsporných opatření pro systémy vytápění (technický popis, výpočet úspor). 7. Návrh dílčích úsporných opatření pro systémy vzduchotechniky (technický popis, výpočet úspor). 8. Návrh dílčích úsporných opatření pro systémy chlazení (technický popis, výpočet úspor). 9. Návrh dílčích úsporných opatření pro systémy přípravy teplé vody (technický popis, výpočet úspor). 10. Návrh dílčích úsporných opatření pro systémy osvětlení (technický popis, výpočet úspor). 11. Návrh dílčích úsporných opatření pro systémy řízení (technický popis, výpočet úspor). 12. Zpracování dílčí části energetické koncepce/ akčního plánu. 13. Základní ekonomické výpočty návratnosti investic do úsporných opatření, stanovení ekologických ukazatelů.