Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FCH-BC_ACHAk. rok: 2024/2025
Úvod do systematické anorganické chemie, Chemická periodicita. Obecná charakteristika kovů, polokovů a nekovů. Vodík a jeho izotopy, hydridy. Vzácné plyny a jejich sloučeniny. Halogeny. Kyslík, ozon. Síra a podskupina selenu. Dusík a fosfor. Uhlík, fullereny. Křemík, silany a siloxany, křemičitany a hlinitokřemičitany. Bor, boridy, borany. Sloučeniny organokovové a komplexní. Alkalické kovy. Beryllium, hořčík a kovy alkalických zemin. Hliník a podskupina galia. Podskupina germania a arsenu. Přechodné kovy. Skupina skandia, lanthanoidy a aktinoidy. Skupina titanu, vanadu, chromu a manganu. Triáda železa. Lehké a těžké platinové kovy. Skupina mědi a zinku.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Pro získání zápočtu je podmínkou docházka na semináře a úspěšné absolvování zápočtového testu (50 % a více bodů). Pokud student není úspěšný v řádném termínu, má možnost jednoho opravného termínu. Studenti KS píší zápočtový test v poslední hodině výuky, opravný termín je spolu se studenty PS.Student se může přihlásit ke zkoušce pouze po získání zápočtu.Zkouška je kombinovaná (písemná část + ústní část). Ústní část následuje pouze po úspěšném absolvování písemné části (minimálně E). Studenti KS mají společné termíny zkoušky se studenty PS.
Účast na seminářích je kontrolovaná (ve skupině dané rozvrhem), na konci semestru se píše zápočtový test (řádný termín a jeden opravný termín). Studenti KS mají řádný termín v posledním termínu výuky, opravný termín se shoduje s opravným termínem studentů PS.Neúčast je třeba co nejdříve omluvit e-mailem (vyučujícímu) a následně doložit potvrzením. V odůvodněných případech je umožněno nahrazení v jiné studijní skupině.
Účast na přednáškách je doporučená.
Učební cíle
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
Úvod do systematické anorganické chemie, chemická periodicita. Obecná charakteristika kovů, polokovů a nekovů. Vodík a jeho izotopy, hydridy. Vzácné plyny a jejich sloučeniny. Halogeny. Kyslík, ozon. Síra a podskupina selenu. Dusík a fosfor. Uhlík, fullereny. Křemík, silany a siloxany, křemičitany a hlinitokřemičitany. Bor, boridy, borany. Sloučeniny organokovové a komplexní. Alkalické kovy. Beryllium, hořčík a kovy alkalických zemin. Hliník a podskupina galia. Podskupina germania a arsenu. Přechodné kovy. Skupina skandia, lanthanoidy a aktinoidy. Skupina titanu, vanadu, chromu a manganu. Triáda železa. Lehké a těžké platinové kovy. Skupina mědi a zinku.
1. Periodická tabulka prvků – obecné principy a rekapitulace základních znalostí2. Vodík a základy elektrochemie3. Alkalické kovy4. Prvky 2. skupiny5. Prvky 13. skupiny6. Uhlík7. Prvky 14. skupiny – křemík, germanium, cín, olovo8. Dusík9. Prvky 15. skupiny – fosfor, arsen, antimon, bismut10. Prvky 16. skupiny11. Halogeny a vzácné plyny12. Lanthanoidy, Aktinoidy, Přechodné kovy – 1. část13. Přechodné kovy – 2. část
Cvičení
1. Obecné trendy v periodické soustavě prvků2. ESV a VSEPR sloučenin vodíku3. ESV a VSEPR sloučenin alkalických kovů a kovů 2. skupiny4. ESV a VSEPR sloučenin prvků 13. skupiny5. ESV a VSEPR sloučenin uhlíku6. ESV a VSEPR sloučenin prvků 14. skupiny7. ESV a VSEPR sloučenin dusíku8. ESV a VSEPR sloučenin prvků 15. skupiny 9. ESV a VSEPR sloučenin prvků 16. skupiny10. ESV a VSEPR sloučenin halogenů11. ESV a VSEPR sloučenin vzácných plynů12. ESV a VSEPR sloučenin přechodných kovů – 1. část13. ESV a VSEPR sloučenin přechodných kovů – 2. část