Detail předmětu

Obecná metodika soudního inženýrství

ÚSI-DSNA03Ak. rok: 2025/2026

Předmět se zaměřuje na rozvoj schopností studentů řešit výzkumné problémy v oboru soudního inženýrství a praktické problémy v oblasti technického a technickoekonomického znalectví, s důrazem na aplikaci systémové metodologie. Zaměřuje se na rozvoj schopností studentů uplatňovat odborné a vědecké přístupy při tvorbě odborných a vědeckých prací.

Výstupy studia (předpokládané výsledky učení) 

Znalosti 

Studenti budou umět: 

  • vymezit základní pojmy systémové metodologie, 
  • popsat systémový postup a vysvětlit rozdíly při tvorbě vědeckých prací a při zpracování znaleckých posudků, 
    demonstrovat na konkrétních příkladech využití atributů systémového přístupu, 
  • popsat způsoby použití systémových metod a vysvětlit principy oborových metod soudního inženýrství,  
  • shrnout zásady výkonu znalecké činnosti včetně právního rámce a vysvětlit postup při zpracování znaleckého posudku a požadavky na jeho obsah. 

Dovednosti 

Studenti budou umět: 

  • připravit vstupní analýzu k vlastnímu výzkumu zahrnující analýzu problémové situace, vymezení cílů jejího řešení, formulaci výzkumných otázky a výběr vhodných metod pro jejich řešení,  
  • prezentovat svůj výzkumný záměr, obhájit vlastní návrhy, 
  • věcně argumentovat při kolegiálním hodnocení jiných výzkumných záměrů. 

Jazyk výuky

čeština

Vstupní znalosti

Prerekvizita – předmět NMSP Metodika expertní a znalecké činnosti, nebo

Korekvizity – předměty kurzu TZ Práva a povinnosti znalců, soudní inženýrství a Vybrané statě z práva

Ekvivalence nejsou

 

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Semestrální práce: Studenti rozpracují vstupní analýzu ke svému výzkumnému záměru, při hodnocení bude kladen důraz na aplikaci systémové metodologie.

Ústní zkouška: Bude zaměřena na prokazování znalostí v oblastech systémové metodologie, právního rámce znalecké činnosti, systémových a oborových metod a prokázání znalostí potřebných pro zpracování znaleckého posudku.

Učební cíle

Cílem studia je poskytnout studentům znalosti systémové metodologie, jako je systémový přístup a myšlení, pokročilé znalosti v oblasti systémových metod pro řešení výzkumných problémů, a principů oborových metod. Naučit studenty orientovat se v právní úpravě znalecké činnosti a aplikovat tyto předpisy při zpracování znaleckých posudků se zohledněním specifik jednotlivých typů řízení před orgány veřejné moci.  

Základní literatura

BRADÁČ, A., VÉMOLA, A., BRADÁČ, A. Soudní znalectví ve vybraných technických a ekonomických oborech po 1. 1. 2021. AKADEMICKÉ NAKLADATELSTVÍ CERM, s.r.o., 2. vyd. Brno: 2021. ISBN 978-80-7623-061-3 (CS)
FRYŠTÁK, Marek. Znalecké dokazování v trestním řízení. 2. podst. přep. a doplněné. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2021. 132 s. Právní monografie. ISBN 978-80-7676-063-9 (CS)
JANÍČEK, Přemysl. Systémová metodologie. Brána do řešení problémů. 2. vyd. v elektronické podobě. Brno: 2022. AKADEMICKÉ NAKLADATELSTVÍ CERM, s.r.o. ISBN 978-80-7623-103-0) (CS)
KLEDUS, Robert; FRYŠTÁK, Marek a MAXERA, Pavel. Soudní inženýrství - obecná metodika. Online. Vysoké učení technické v Brně, 2022. ISBN 978-80-214-6114-7. Dostupné z: https://doi.org/10.13164/usi.book.soiom. (CS)

Doporučená literatura

Franck, H., Franck, D., Forensic engineering Fundamentals, CRC Press, 2012, ISBN: 9781439878392 (EN)
NOON, R. K., Scientific Method: Applications in Failure Investigation and Forensic Science, CRC Press, 2009, ISBN: 9781420092806 (EN)
RAIS, K., DOSKOČIL, R. Operační a systémová analýza I, Brno: 2006. AKADEMICKÉ NAKLADATELSTVÍ CERM s.r.o. (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program DSP SoI_K doktorský 1 ročník, zimní semestr, povinný
  • Program DSP SoI_P doktorský 1 ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

24 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

  1. Systémová metodologie: teorie systémů, pojmy soustava a systém, systémový přístup, atributy systémového přístupu, systémové myšlení, vytváření systému podstatných veličin na objektu, základní systémové pojmy.
  2. Řešení problémů v systémovém pojetí, problémová situace a problém, komplexní analýza problému, systémový postup při řešení problémů. Úvod k systémové pojetí systémových metod.
  3. Úvod do logiky: základní pojmy, zákony logiky, soustava logických metod, aplikace zákonů logiky v soudním inženýrství.
  4. Systémové pojetí experimentu: systémový přístup k experimentu, základní pojmy, etapy technického experimentu, počítačová podpora experimentu, teorie experimentu, technická diagnostika, praktické experimenty ve znalectví. Systémové pojetí mezních stavů technických objektů: základní pojmy, mezní stavy technických objektů, členění mezních stavů, systémový přístup k posuzování mezních stavů technických objektů.
  5. Teorie modelování: vymezení modelování, zobecněná struktura modelování, typy modelových objektů a typy modelování, základní činnosti v modelování.
  6. Soudního znalectví, soudního inženýrství: postavení obou disciplín mezi jinými disciplínami, soudní znalectví jako systémový objekt. Právní úprava znalectví: znalec, řízení a organizace znalectví, typy znaleckých posudků, požadavky právních předpisů na znalecký posudek.
  7. Znalecká činnost v systémovém pojetí: práce s informacemi při řešení znaleckých problémů, aplikace předpisů ve znaleckém posudku.
  8. Specifika výkonu znalecké činnosti znaleckých kanceláří, znaleckých ústavů a znalců ad hoc. Přibírání znalců k podání posudku v jednotlivých typech řízení před orgány veřejné moci a mimo řízení.
  9. Podíl znalce na zajištění důkazu: základní pojmy důkaz, důkazní prostředek, dokazování, dokazování v řízení občanském, trestním a správním, ohledání, obecné zásady zajištění technického důkazu.
  10. Úvod do speciálních metod soudního inženýrství: přímé a nepřímé příčinné problémy, úvod do oborových metod (metoda zpětného odvíjení děje, metoda zužování mezí, analýza dějů v čase a prostoru, soudně inženýrská komparace, analýza havárií, metody pro oceňování majetku, posuzování škody na majetku).
  11. Struktura znaleckého posudku, etika ve znalecké činnosti, odpovědnost znalce za podaný posudek (odpovědnost trestní, odpovědnost za škodu), odstraňování vad ve znaleckém posudku.
  12. Vědecké práce: Struktura vědecké a disertační práce. Typologie vědeckých prací. Metody sběru a analýzy dat. Práce s databázemi a informačními zdroji v kontextu výzkumu v oboru soudní inženýrství. Etika při vědecké práci.
  13. Projektový management ve vědeckém výzkumu, grantové příležitosti a příprava projektových návrhů. Recenzní řízení

 

Konzultace v kombinovaném studiu

6 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Konzultace

8 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor