Detail předmětu

Oceňování movitého majetku

ÚSI-DSNC04Ak. rok: 2025/2026

Předmět poskytuje studentům komplexní vhled do procesů a metod oceňování různých typů hmotného movitého majetku, včetně motorových vozidel, strojů a zařízení. Zaměřuje se na porozumění a aplikaci standardů pro oceňování, právní úpravy v ČR, a metod analýzy trhu pro vybrané kategorie majetku. Dále zahrnuje vhled do problematiky posuzování výše majetkové újmy způsobené poškozením věci a jejího technickoekonomického hodnocení.

Výstupy studia (předpokládané výsledky učení)

Znalosti:

Studenti budou umět

  • vymezit klíčové oborové pojmy, vysvětlit systémový přístup k oceňování hmotného movitého majetku a popsat právní aspekty oceňování,
  • popsat české a mezinárodní standardy pro oceňování a jejich specifika pro různé typy movitého majetku,
  • posoudit vhodnost jednotlivých metod tržního, výnosového a nákladového přístupu v závislosti na účelu ocenění a charakteru oceňovaného majetku,
  • analyzovat klíčové parametry kvality a technický stav movitého majetku,
  • provést odbornou analýzu trhu pro určení hodnoty movitého majetku a kriticky posoudit výhody a omezení jednotlivých oceňovacích metod.

Dovednosti:

Studenti budou umět

  • sestavit znalecký posudek zahrnující technickou analýzu a stanovení hodnoty majetku podle platných oceňovacích metodik,
  • aplikovat teoretické poznatky na tvorbu odborných prací a na řešení konkrétních výzkumných úkolů v oblasti oceňování movitého majetku.

 

 

Jazyk výuky

čeština

Vstupní znalosti

Prerekvizity: EDOMM Teorie oceňování movitého majetku

Korekvizity: Obecné zásady oceňování majetku, Oceňování motorových vozidel a/nebo Oceňování strojů, zařízení a movitého majetku

Ekvivalence nejsou

 

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Semestrální práce: Studenti připraví analýzu k typu majetku souvisejícího s jejich studiem, v níž se zaměří na charakteristiky majetku a trhu, zhodnotí metody oceňování s ohledem na české i mezinárodní standardy a zpracují doporučení pro odbornou praxi.

Ústní zkouška: Zkouška se zaměří na ověření komplexní znalosti oceňovacích standardů, českého cenového práva a právního rámce týkajícího se oceňování a posuzování majetkové újmy.


Učební cíle

Cílem předmětu je poskytnout studentům pokročilé teoretické a praktické znalosti potřebné k odbornému oceňování movitého majetku v souladu s českými i mezinárodními oceňovacími standardy. Důraz je kladen na systémový přístup k analýze hodnoty, specifika různých trhů a posuzování majetkové újmy.

Základní literatura

BRADÁČ, A. a kol. Znalecký standard č. I /2005- Oceňování motorových vozidel. VUT v Brně - ÚSI, 2005 (CS)
Bradáč A., Polák P.: Úřední oceňování majetku 2019, Akademické nakladatelství CERM, 2019, ., ISBN 978-80-7623-013-2 (CS)
INTERNATIONAL VALUATION STANDARD COMMITTEE (IVSC). International Valuation Standards 2017. IVSC, London. 2017. (CS)
KLEDUS, R. Oceňování movitého majetku. Brno. VUT v Brně, ÚSI, 2. vyd. Brno: 2014. ISBN 978-80-214-5040-0
MAKOVEC, J. Oceňování strojů a výrobních zařízení. Oeconomia, 2. vyd. Praha: 2010. ISBN 978-80-245-1737-7

Doporučená literatura

BORG, U. Hodnocení movitého hospodářského majetku. CONSULTINVEST, spol. s r. o. Praha:1995.

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program DSP SoI_K doktorský 2 ročník, zimní semestr, povinně volitelný
  • Program DSP SoI_P doktorský 2 ročník, zimní semestr, povinně volitelný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

12 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

  1. Teoretický základ: oceňování, cena, hodnota, systémový přístup k oceňování majetku, charakteristiky oceňovacích problémů, vytváření systému podstatných veličin, aplikovatelné atributy systémového přístupu.
  2. Kategorizace předmětů oceňování: majetek podle občanského zákoníku a podle zákona o oceňování majetku, věc v právním smyslu, kategorizace věcí, součást a příslušenství věci, charakteristika a třídění investičního majetku podniku.
  3. Majetková práva: vlastnické právo a vlastnictví, spoluvlastnictví, omezení vlastnických práv (zástavní právo, právo věcného břemene, zadržovací právo, právo stavby, předkupní právo, právo zpětné koupě, právo zápůjčky, právo výpůjčky, právo nájmu).
  4. Systémové vymezení trhů: struktura a vlastnosti soustavy trh, tvorba ceny na trhu, možnosti analýzy chování soustavy, trhy motorových vozidel strojů a zařízení, metody pro analýzy trhu.
  5. Právní úprava ČR: cena a hodnota v občanském zákoníku, cenové právo ČR, oceňování podle zákona.
  6. Oceňovací standardy: mezinárodní oceňovací standardy obecné, mezinárodní a české standardy pro jednotlivé typy aktiv.
  7. Obecné zásady oceňování majetku: standardy hodnoty definované v IVS a v českých oceňovacích předpisech, hlavní oceňovací přístupy, metody tržního, výnosového a nákladového přístupu.
  8. Analýza hodnoty a posuzování kvality: posuzování znaků kvality u vozidel, strojů a zařízení, vymezování podstatných charakteristik věci, jejich parametrizace a vytváření systému podstatných veličin.
  9. Systémový přístup k posuzování mezních stavů: kategorizace mezních stavů při oceňování vozidel, strojů a zařízení, posuzování doby užitečného života, vliv celkových a generálních oprav.
  10. Oceňování motorových vozidel: prohlídka vozidla, stanovení hodnoty výchozí, stanovení zbytkové užitnosti, použití amortizačních stupnic, stanovení hodnoty časové, analýzy trhu, stanovení hodnoty tržní, specifika stanovení ceny obvyklé.
  11. Oceňování strojů a zařízení: specifika oceňování strojů a zařízení a při oceňování souborů hmotného movitého majetku. Systémový přístup ke zpracování znaleckého posudku pro ocenění.
  12. Stanovení výše majetkové újmy při poškození věci: právní úprava náhrady škody, ustálená judikatura.
  13. Postup při technickoekonomickém posuzování výše škody, stanovení nákladů na opravu, posuzování vlivu opravy.

Konzultace v kombinovaném studiu

6 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Konzultace

12 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor