Detail předmětu

Ateliér – stavba a projekt

FA-ATK-AAk. rok: 2025/2026

Předmět navazuje na ateliérovou výuku v předchozích letech studia. V rámci ateliéru si student vybere jednu z vlastních architektonických studií zpracovanou v předešlých ateliérech AT1-A, AT2-A, AT3-A nebo AT4-A (velký rodinný dům s provozovnou, menší bytový dům, stavba občanské vybavenosti, administrativní objekt). Pod vedením původního (v odůvodněných případech nového) vedoucího a zvoleného vedoucího stavební a technické části samostatně zpracuje projekt daného stavebního objektu v rozsahu zjednodušené dokumentace pro provádění stavby. Stavba vždy musí být realizovatelná.
Architektonický návrh úzce souvisí s technickým řešením stavby – každá změna způsobena jiným technickým řešením musí být provedena s ohledem na architektonický koncept návrhu a stejně tak to platí obráceně. Student v průběhu semestru absolvuje povinné konzultace projektu jak s vedoucím ateliéru (architektem), tak s odborným pracovníkem z ústavu stavitelství v rozsahu zadání, které stanoví předepsaný obsah předmětu. Předpokládané výstupy jsou rozděleny na architektonicko-stavební část (návrh stavby jako celku, volba konstrukce a materiálů, vyřešení konstrukčních detailů) a technické řešení (koncept řešení kanalizace, vodovodu, ústředního vytápění, tepelně technické a energetické posouzení). Odlišnosti od standardního obsahu musí být schváleny také garantem technické části předmětu.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

12

Zajišťuje ústav

Ústav památkové péče (UPP)

Učební cíle

Cílem ateliéru je propojit komplexní znalosti studenta získané v předchozím studiu. Student aplikuje zejména stavebně-technické znalosti na architektonickou studii z předchozích ateliérů. Ateliér připravuje studenta na následující odbornou praxi a zpracování bakalářské práce.
  • Student bude schopen kriticky uvažovat o komplexním pojetí architektonického návrhu ve vztahu k technickému návrhu řešené stavby.
  • Student si osvojí schopnost navrhovat architektonické a provozní řešení různých typů staveb v celé škále nároků a požadavků na provoz s odpovídajícím počtem funkčních okruhů.
  • Student si osvojí schopnosti pro vypracovávání stavebního projektu složitější stavby.
  • Student bude schopen analyzovat širší vztahy v území (územní plán, katastr nemovitostí apod.).
  • Student bude schopen analyzovat okrajové podmínky působící na stavební objekt (inženýrské sítě, geologie apod.).
  • Student se naučí aktivně pracovat s technickými normami a platnou legislativou.
  • Student se naučí kriticky nahlížet na řešenou stavební konstrukci.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Hodnocení je založeno na odevzdané semestrální práci. Práce se odevzdává jak v listinné, tak v elektronické formě ve formátu pdf. Hodnocení odevzdané práce je 100 %, může však také zohlednit průběžnou práci studenta a účast na konzultacích.
Povinná účast na jedné konzultaci týdně dle specifikace vedoucího práce, povinná účast na dvou průběžných kritikách a závěrečné veřejné prezentaci. Zameškanou účast na kritikách nelze nahradit, lze ji ze závažných důvodů omluvit. Nahrazování povinných konzultací je řešeno individuálně po předchozí domluvě s vedoucím práce.
Povinné je odevzdání projektu na úrovni zjednodušené dokumentace pro provádění stavby (náležitosti odevzdání včetně měřítek výkresů jsou podrobně specifikovány v zadání předaném studentům při zahájení práce):
  • průvodní zpráva, souhrnná a technická zpráva
  • výkres situace, osazení objektu do terénu s vyřešením terénních úprav, napojení objektu na komunikace a inženýrské sítě, sadové úpravy
  • půdorysy jednotlivých podlaží, volba konstrukčního řešení
  • založení stavby, osazení objektu do terénu, zjednodušený výpočet základů
  • půdorys střechy, popř. krovu
  • řezy (příčný, podélný, včetně výpisů skladeb vrstev stěn, podlah a střech (konstrukční detaily)
  • technické pohledy na všechny fasády
  • koncepční řešení kanalizace a vnitřního vodovodu, popis návrhu, půdorysné schéma
  • energetický koncept, koncepční návrh vytápění a větrání budovy, tepelně technické posouzení konstrukcí a energetické hodnocení
  • výpisy prvků a výrobků.
Odlišnosti od standardního obsahu musí být schváleny garantem technické části předmětu.
Práce se odevzdává jak v listinné, tak v elektronické formě v souladu s vnitřní normou FA „Pravidla pro studium“.

Prerekvizity a korekvizity

Základní literatura

NEUFERT, Ernst a Peter NEUFERT. Navrhování staveb: zásady, normy, předpisy o zařízeních, stavbě, vybavení, nárocích na prostor, prostorových vztazích, rozměrech budov, prostorech, vybavení, přístrojích z hlediska člověka jako měřítka a cíle. 2. české vyd., (35. něm. vyd.). Praha: Consultinvest, 2000, 618 s. : il., plány. ISBN 80-901486-6-2. (CS)
Standardy výkonů a dokumentace. Česká komora architektů, Praha, online. URL: https://www.cka.cz/cs/pro-architekty/legislativa/standardy-vykonu-a-dokumentace (CS)
Vyhláška č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby. In: Sbírka zákonů. ISSN 1211-1244. 2009. (CS)
Vyhláška č. 398/2009 Sb., o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb. In: Sbírka zákonů. ISSN 1211-1244. 2009. (CS)
Vyhláška č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území. In: Sbírka zákonů. ISSN 1211-1244. 2006. (CS)
Zákon č. 183/2006 Sb. o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) v platném znění. In: Sbírka zákonů. ISSN 1211-1244. 2006. (CS)

Doporučená literatura

Česká architektura (ročenka). Praha: Prostor, 1999-. (CS)
Detail Engineering – series. Detail, 2011. ISBN: 978-3920034867. (EN)
Engineering Nature – Structures. Detail, 2021. ISBN: 978-3955535520. (EN)
KOOLHAAS, Rem. Elements of Architecture. Taschen, 2010. ISBN: 978-3836556149. (EN)
Stavba DETAIL. Praha: Business Media One. ISSN: 1210-9568. (časopis) (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program B_A+U bakalářský 3 ročník, letní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Ateliér

39 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Projekt

65 hod., povinná

Vyučující / Lektor