Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FaVU-1UPDAk. rok: 2024/2025
Kurz je koncipován jako cyklus na sebe navazujících seminářů, cvičení a exkurzí. V rámci úvodních hodin se studentky a studenti seznámí s obecnou definicí permakulturního designu a okolnostmi jeho vzniku. Další semináře a cvičení se budou zabývat jednotlivými principy permakulturního designu a možnostmi jejich aplikace na antropogenně vytvořené struktury. Na závěr semestru se návštěvnice a návštěvníci kurzu seznámí také s problematikou permakulturního designu lidských společenstev a environmentálního aktivismu. Na kurz Úvod do permakulturního designu 1 v letním semestru navazují prakticky orientované exkurze a workshopy vyučované v rámci kurzu Úvod do permakulturního designu 2.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Výuka probíhá v učebnách FaVU VUT, exteriérech fakulty, ale také formou exkurzí do vybraných lokalit se zapojenými funkčními principy permakulturního designu. Výuka bude probíhat jednou za dva týdny ve 4 hodinových blocích, v rámci nichž společně absolvujeme 2-3 výjezdy/exkurze. O podrobném průběhu semestru a případných změnách budou návštěvnice a návštěvníci kurzu informovány*i s adekvátním předstihem, a to přímo vyučujícím. Minimální účast je 83 %. Nahrazování zameškané výuky probíhá po dohodě s pedagogem ve formě alternativních zadání.
Učební cíle
Cílem kurzu je nabídnout studentkám a studentům základní orientaci v klíčových pojmech, principech a teoriích permakulturního designu. Ten je představen v souvislosti širšího vývoje moderního environmentálního uvědomění jako jedna z možných odpovědí na klimatickou krizi. Postupně se studující dozvědí více o jednotlivých oblastech zájmu permakultury a seznámí se též s užitím permakulturního designu v praxi. V rámci inovace předmětu budou k vybraným probíraným tématům zvány odbornice a odborníci z praxe a již do zimního semestru bude zavedeno praktické aplikování probírané látky, čímž bude průběžně vytvářen a posilován vztah studujících k tématu udržitelnosti. Dále budou návštěvnice a návštěvníci kurzu seznámeny*i se základy udržitelného samozásobitelského pěstování plodin, které budou moci ihned aplikovat, a to počínaje sklizní semen ze sezóny předchozí, přes jejich uskladnění, designování prostoru pro jejich výsev či předpěstování a následnou výsadbu rostlin a péči o ně, až po novou sklizeň. V rámci výuky společně navštívíme také vybrané projekty, úspěšně užívající principy permakulturního designu v praxi. K původnímu povinnému úkolu návrhu permakulturního designu vlastního prostoru přibude možnost vytvořit projekt zabývající se designem udržitelné mezilidské struktury, a to ať už umělecké skupiny, spolku, komunity či realizačního týmu libovolného projektu. Zároveň bude v rámci kurzu vypracován permakulturní design společně vytipovaného prostoru nacházejícího se v rámci fakulty, a započnou práce na realizaci tohoto projektu, které budou pokračovat v navazujícím semestru.
Absolvování kurzu studujícím pomůže uchopit základní principy permakulturního designu, a to především jako nástroje pro zvýšení udržitelnosti jak vlastní umělecké tvorby, tak i dalších antropogenních činností. Vedle toho si studující osvojí základy samozásobitelství a environmentálně šetrného přístupu ke svému okolí.
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Seminář
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Permakultura – Co? Kdy? Proč? Jak? Kde? Základní principy permakulturního designu včetně etických pravidel. Je vůbec možné dosáhnout udržitelnosti v umělecké tvorbě?
2. Nakládání s vodou (způsoby schraňování dešťové vody, vodní stavby, možnosti závlahy, aquakultura, aquaponie).
Půda a její vlastnosti (druhy zeminy, mikrobiologie půdního prostředí).
3. Základy genetiky pro pěstitele (Na co přišel G. J. Mendel? Co je to generace F1? Co jsou to nehybridní odrůdy? Jak si vyšlechtit vlastní odrůdu? Co je to semenaření?).
Polykultury/monokultury (výhody/nevýhody, mezidruhová spolupráce).
4. Dřeviny (výsadba, povýsadbová péče).
Městská permakultura (samozásobitelství, veřejná zeleň, guerilla gardening).
5. Jak vytvořit plán pro kultivaci prostoru prostřednictvím permakulturního designu? (zadání úkolu) Permakulturní design lidských společenstev.
6. Ekologie a aktivismus. Návrhy permakulturního designu zvolených stanovišť a jejich a konzultování.
Praktické cvičení
Exkurze