Detail předmětu

Veslařské trenažéry (indoor rowing)

CESA-TV-IRAk. rok: 2024/2025

Předmět veslování na veslařských trenažerech je určen pro studenty, kteří rekreačně, kondičně a výkonnostně sportují a chtějí zvýšit svoji kondici nebo s aerobním cvičením chtějí teprve začít. Při veslování dochází k redukci váhy, formování postavy, získání kondice a posílení oslabeného kardiovaskulárního a pohybového aparátu. Veslování je vhodné i pro studenty se zdravotním omezením. Cvičení na veslařském trenažeru (INDOOR ROWING) ovlivňuje nejen kardiovaskulární systém, ale zapojuje do činnosti i svalstvo trupu, břicha, horních a dolních končetin. Cíleným cvičením na veslařském trenažeru dochází nejen k redukci hmotnosti a formování těla, ale také k progresivnímu nárůstu výkonnosti. Cvičení probíhá skupinovou formou na úrovni rekreačního i kondičního veslování.

Skladba výukové lekce:
- zahřátí - rozjezd,
- dynamické protažení,
- hlavní část tréninkové jednotky dle zadaného úkolu,
- výjezd a uvolnění,
- protažení statickým strečinkem.

Aktuální rozvrh najdete v informačním systému VUT.

BOZP

- Není dovoleno výuku navštěvovat pod vlivem omamných látek

- student cvičí ve sportovním oblečení a čisté obuvi

- student si nosí do výuky ručník a pití

- student necvičí s prstýnky

- student nahlásí vyučujícímu své případné zdravotní problémy 

- student do výuky nechodí s příznaky nemoci

- cenné věci zamykat do skříněk na chodbě (nenechávat v šatnách)

- student se z výuky omlouvá emailem vyučujícímu nebo osobně ve výuce

- nahrazení hodin probíhá ve výuce daného vyučujícího nebo po domluvě s garantem v jiné vyučující hodině

- v případě úrazu nebo ztráty osobních věcí vyučující sepíše se studentem formulář o úrazu či ztrátě, který student dodá na Rektorát VUT v Brně

„Upozorňujeme studenty, že v rámci výuky sportů může docházet k fyzickým kontaktům vyučujících se studenty z důvodu zajištění korekcí provedení cviku, pohybu, herní činnosti nebo z důvodu dopomoci nebo ochrany zdraví. Pokud si studenti fyzický kontakt nepřejí, musí o této skutečnosti informovat vyučujícího předem, ale přebírají tak na sebe zodpovědnost za možné poškození zdraví. “

 

 

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

1

Vstupní znalosti

Znalosti a dovednosti na středoškolské úrovni předmětu tělesná výchova.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Zápočet na základě aktivní účasti ve výuce, tj. pravidelná docházka s evidencí v prezenční listině (jsou povoleny 2 neomluvené účasti). V souladu se Směrnicí č.17/2019 K výuce tělesné výchovy je předmět hodnocen jedním kreditem.
Pravidelná docházka s evidencí v prezenční listině, povoleny 2 neomluvené absence, omluvenky ústně na absence dopředu přímo ve výuce nebo emailem předem nejpozději však do 24,0 hodin po termínu výuky.

Nahrazování hodin po dohodě s vyučujícím pouze v jeho hodinách. 

 

 

 

Učební cíle

Cílem předmětu je vykompenzovat jednostranné sedavé zaměstnání, naučit se správnou techniku jízdy na veslařských trenažerech a vybudovat si kondici.
Studenti realizací ve zvoleném sportu získají správnou techniku veslování na veslařských trenažerech a prostřednictvím aerobního zatížení si zvýší svoji kondici a vytvoří si kladný vztah k pohybovým aktivitám.

Základní literatura

LEPKOVÁ, H.; DÝROVÁ, J. Kardiofitness vytrvalostní aktivity v každém věku. Praha: Grada Publishing, a.s., 2008. ISBN: 978-80-247-2273- 3. (CS)
Technika veslování dostupná na: https://www.youtube.com/watch?v=oP6OR-G7AxM (CS)

Typ (způsob) výuky