Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FEKT-MPA-MOLAk. rok: 2025/2026
Předmět se věnuje popisu biologických makromolekul a jejich vzájemných funkčních vztahů. Ačkoliv základním objektem zkoumání je buňka (eukaryotická, prokaryotická) nebo virová částice je jedním z cílů molekulární biologie pochopení fyziologických a patofyziologických procesů v živých organismech. Molekulární biologie je charakteristická interdisciplinárním přístupem (biologický, chemický, fyzikální, medicínský, genetický). Během jejího rozvoje je šíře záběru neustále narůstající a mezi základní jednotky současné molekulární biologie patří: molekulární biologie eukaryot, prokaryot a virů. Molekulární biologie dává praktický podklad pro DNA/RNA technologie. Tato oblast je nejvíce rozvíjenou technologickou oblastí.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Nabízen zahraničním studentům
Vstupní znalosti
Práce v laboratoři je podmíněna platnou kvalifikací „osoby znalé pro samostatnou činnost“, kterou musí studenti získat před zahájením výuky. Informace k této kvalifikaci jsou uvedeny ve Směrnici děkana Seznámení studentů s bezpečnostními předpisy.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Učební cíle
Základní literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
specializace NBIO , 0 ročník, zimní semestr, volitelný
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Úvod do studia molekulární biologie, geneze a vývoj. Buňka, chemické složení, chemická energie, proteiny: struktura a funkce, struktura a funkce nukleových kyselin.2. Genetická informace, genetický kód, definice genu, typy genů, struktura a informační obsah genomů.3. Replikace DNA (enzymy a mechanismus).4. Transkripce prokaryot a eukaryot, posttranskripce RNA.5. Translace, transferová RNA, ribozomy, procesy ko-translace a post-translace.6. Regulace exprese genu u prokaryot, struktura a charakteristiky promoterů, pozitivní a negativní regulace operonu, atenuace.7. Regulace exprese genu u eukaryot, transkripční faktory, transkripční enhancery. Buňkové dělení, kontrola buněčného cyklu.8. Molekulární základy tvorby imunitních molekul.9. Buněčné signály (signální molekuly, receptory, signální dráhy). Struktura membrány, transport látek přes membrány, buňka-na-buňku komunikace.10 Změny genetické informace, mutace, obecná a místo-specifická rekombinace, oprava poškozené DNA mutacemi.11. Pohyblivé elementy (prokaryotické a eukaryotické transposony, retrotransposony). Tkáně.12. Základy genového inženýrství, příprava transgenních organismů a jejich aplikace, in vitro mutageneze, příprava biopreparátů pomocí metod genového inženýrství, genová terapie.13. Základy využití biochemických metod v molekulární biologii.
Laboratorní cvičení
L01 Úvod do laboratoře, absorpční spektroskopieL02 Izolace DNA z bakteriálních buněkL03 Izolace DNA z živočišných buněkL04 Kontrola kvality a kvantity DNAL05 Návrh PCR primerůL06 PCR AmplifikaceL07 Pas86ov8n9 buněkL08 Bradfordova metoda pro kvantifikaci proteinů, barevné reakce aminokyselinL09 Izolace proteinů a 2D elektroforéza geluL10 Štěpení restrikčními enzymyL11 Štěpení restrikčními enzymy IIL12 Real-time PCR