Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FSI-HDSAk. rok: 2025/2026
Předmět přibližuje daňovou soustavu České republiky. Seznamuje studenty se základními aspekty hmotněprávní úpravy jednotlivých daní, přičemžpozornost je koncentrována především na daně přímé. Okrajově jsou studenti rovněž seznámeni s principy procesní úpravy správy daní.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Nejsou vyžadovány.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Zápočet1. Aktivní účast na cvičeních2. Úspěšně napsané zápočtové písemky (alespoň 50 % z celkového počtu možných bodů u každé z nich).a) zápočtová písemka I - zdaňování příjmů fyzických osob (50 minut)b) zápočtová písemka II – daň z příjmů právnických osob, daň silniční a daň z nemovitých věcí (30 minut)Obsahem zápočtové písemky je řešení modelových příkladů včetně vyplňování příslušných daňových přiznání, event. samotného určení výslednédaňové povinnosti.ZkouškaZkouška je písemná a je průřezově zaměřena na prověření znalostí odpřednášené a procvičené látky. Zkouška má podobu testu (tzv. multichoicetest)– 25 otázek s 3 možnými odpovědmi (pouze jedna odpověď je správná). Pro úspěšné zvládnutí je třeba získat min. 50% z celkového počtumožnýchbodů. Délka trvání testu: 25 minut. Bodové hodnocení odpovědí: správná odpověď: + 2 bod, neodpovězeno: 0 bodů, chybná odpověď: - 1 bod.Konečná klasifikaceZkouška je klasifikována podle ECTS. Závěrečnou klasifikaci předmětu ovlivňuje práce v průběhu semestru (viz níže).Podíl na závěrečném hodnocení: zápočtové testy (50 %), zkouškový test (50 %).Doplňující informace k zakončení předmětuV závislosti na vývoji epidemiologické situace může dojít k úpravě formy a způsobu realizace zápočtových písemek (včetně změny na on-line formu);zkouška může být realizována on-line formou. O příslušných změnách a opatřeních přijatých ve vztahu k on-line ověřování znalostí budou studentiv předstihu informováni.Účast na přednáškách není povinná. Účast na cvičeních je povinná a je vyžadována aktivní účast. Při více než dvou omluvených absencích bude mít student zadané úkoly navíc.
Učební cíle
Cílem předmětu je seznámit studenty s daněmi obsaženými v současné daňové soustavě České republiky. Předmět je koncipován tak, aby studentizískali širší povědomí o jednotlivých daních a dále, aby byli schopni sami pro jednodušší případy vyplnit příslušná daňová přiznání u přímých daní.Důraz je v rámci koncepce předmětu kladen na právní úpravu zdaňování příjmů fyzických osob.Studenti budou znát konstrukci daní obsažených v daňové soustavě ČR. Studenti si osvojí základní pojmy a dovednosti potřebné pro porozuměníběžným daňovým otázkám a záležitostem, stejně jako znalosti nutné pro řešení jednodušších daňových problémů. Studenti budou schopnisamostatně zpracovat daňová přiznání pro přímé daně pro jednodušší případy.
Studijní opory
Studijní podpory jsou umístěny v systému Moodle.
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
specializace STM , 1 ročník, letní semestr, povinný
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Daňová soustava – definice, vývoj, význam, porovnání daňových soustav, determinanty daňových soustav, vliv unijního práva na formovánídaňových soustav, konstrukční prvky daňových zákonů.2. Daň z příjmů fyzických osob (předmět, osvobození, dílčí základy daně z příjmů fyzických osob – obecně)3. Daň z příjmů fyzických osob (příjmy ze závislé činnosti, příjmy ze samostatné činnosti).4. Daň z příjmů fyzických osob (příjmy z kapitálu, z nájmu a ostatní příjmy).5. Daň z příjmů fyzických osob (prostředky daňové optimalizace, nezdanitelné části základu daně, položky odčitatelné od základu daně, slevyna dani, daňové přiznání, roční zúčtování záloh).6. Daň silniční – předmět, osvobození, poplatník, základ daně, sazba daně, daňové přiznání.7. Daň z nemovitých věcí – daň z pozemku (předmět, osvobození, poplatník, základ daně, sazba daně, daňové přiznání)8. Daň z nemovitých věcí – daň ze staveb a jednotek (předmět, osvobození, poplatník, základ daně, sazba daně, daňové přiznání).9. Daň z příjmů právnických osob (poplatníci, předmět daně, osvobození, základ daně).10. Daň z příjmů právnických osob (sazba daně, možnosti daňové optimalizace, daňové přiznání).11. Daň z přidané hodnoty (princip fungování na pozadí unijní úpravy, předmět daně).12. Daň z přidané hodnoty (základ daně, sazby daně, daňové přiznání, povinná hlášení).13. Rezerva pro doplnění výuky, případně opakování či shrnutí probírané látky.
Cvičení
Obsahem cvičení je procvičování přednášených témat a zpracování příkladů.