Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FSI-HS2Ak. rok: 2025/2026
Teoretické podmínky vzniku a existence svarového spoje s ohledem na svařované materiály, energetické zdroje, fyzikálně-chemické a metalurgické procesy probíhající při svařování kovových materiálů. Degradační pochody a procesy svařovaných materiálů teplotně-deformačním cyklem. Napětí a deformace při svařování. Svařitelnost kovových materiálů. Svařitelnost nelegovaných konstrukčních ocelí. Svařitelnost nízko, středně a vysokolegovaných ocelí, Svařitelnost TMZ ocelí. Svařitelnost litin. Svařitelnost Cu, Al, Ti slitin. Svařitelnost plastů a příslušné metody DT a NDT a nedestruktivní zkoušení svarových spojů.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
1.Rovnovážný diagram Fe-Fe3C.. 2. Transformační diagramy IRA a ARA.. 3.Zkoušky mechanických vlastností materiálu,.. 4. Tepelné zpracování ocelí. 5. Základní znalosti technologií svařování. 6. Obecně znalosti z materiálů
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Předmět je ukončen klasifikovaným zápočtem.Zkouška bude mít písemnou a ústní část. Hodnotí se klasifikačním stupněm ECTS.Účast na přednáškách je doporučená.Účast na cvičeních je povinná. Docházka do cvičení je pravidelně kontrolována a účast ve výuce je zaznamenávána.
Učební cíle
Hlavním cílem předmětu je vybavit studenty teoretickým základem a metodikou k řešení problematiky svařování a svařitelnosti kovů. Příprava studentů na využití poznatků při zpracování ročníkových a diplomových projektů, event. na vyšší stupeň studia.Předmět " Teorie a technologie svařování" umožňuje studentům získat základní poznatky o struktuře, vlastnostech a defektech svarových spojů a tepelně ovlivněné oblasti - TOO a o souvisejících procesech konvenčního i nekonvenčního svařování.
Studijní opory
http://ust.fme.vutbr.cz/svarovani/studium/index.php?stranka=opory a E-learning.
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
specializace STG , 1 ročník, zimní semestr, povinně volitelný
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
Laboratorní cvičení
1.Rozdělění metod svařování podle ČSN EN a jejich základní principy 2.Aplikace rovnovážných diagramů ve svařování3.Konstrukce teplotního cyklu4.Vliv vodíku na svařitelnost 5.Výpočet napětí a deformací6.Svařitelnost C-Mn a mikrolegovaných ocelí7.Aplikace normy ČSN EN 1011-28.Svařitelnost vysokolegovaných ocelí9.Vady ve svarových spojích10.Zdroje pro svařování elektrickým obloukem11.Výpočty ve svařování svazkem elektronů a laserem12.Výkonnové vlastnosti obalených elektrod13.Udělení zápočtu