Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FSI-PVDAk. rok: 2025/2026
Předmět seznamuje studenty s tříděním a názvoslovím vad odlitků dle českých a mezinárodních standardů. Popisuje základní druhy vad odlitků a provádí rozbor fyzikálně chemických příčin jejich vzniku v jednotlivých fázích výrobního cyklu s důrazem na prevenci. Prezentováno je množtví fotografií reálných vad i fyzické vzorky odlitků s výskytem vad.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Student musí mít znalosti z termodynamiky metalurgických procesů (vlastnosti reálných roztoků, kriterium průběhu a rovnováhy metalurgických pochodů, rovnováhy v soustavách tavenina - plyn a tavenina - žárovzdornina), z technologie výroby forem a jader včetně vlastností formovacích materiálů, odlévání a dokončovacích operací při výrobě odlitků a z metalurgie slévárenských slitin.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Podmínkou udělení zápočtu je účast na cvičeních.Zkouška prověřuje znalosti fyzikálněchemických a technologických příčin vzniku základních typů vad odlitků, nápravných opatření k jejich předcházení a základních způsobů oprav.
Zkouška je písemná a ústní.Účast na přednáškách je doporučená, účast na cvičeních je povinná.Kontrolovanou výukou je účast na cvičení, prezenci vede cvičící. V případě absencí cvičící zadá téma samostatné písemné práce.
Učební cíle
Cílem kursu je seznámit studenty se základními typy vad odlitků a hlavními příčinami jejich vzniku v jednotlivých fázích výroby. Cílem kursu dále je naučit studenty chápat složité fyzikálně chemické interakce tavenin s okolním prostředím (atmosféra, slévárenská forma) a jejich vliv na jakost odlitků.Kurs Vady a opravy odlitků umožňuje studentům získat znalosti potřebné pro určení druhu vady odlitku, příčiny jajího vzniku a přijetí nápravných opatření.
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Úvod do předmětu, atlasy vad a normy2. Destruktivní a nedestruktivní metody detekce vad3. Vady vznikající při lití4. Tepelné a mechanické namáhání forem, kondenzační zóna, zálupy5. Reoxidace taveniny, sekundární struska, oxidační pleny, vměstky6. Mechanické, tepelné a fyzikálněchemické podmínky penetrace taveniny do formy, vady povrchu7. Endogenní bubliny kyslíkové, dusíkové, vodíkové, bodliny8. Plynový režim slévárenské formy, exogenní bubliny9. Krystalizace taveniny, vady makrostruktury a mikrostruktury, segregace10. Tuhnutí odlitků, kontrakční dutiny11. Ochlazování odlitků, vznik trhlin a prasklin12. Základní způsoby oprav odlitků13. Základní způsoby oprav odlitků
Laboratorní cvičení
Cvičení
Cvičení s počítačovou podporou