Detail předmětu

Testování vozidel

FSI-QTTAk. rok: 2025/2026

Předmět se zaměřuje na problematiku testování moderních osobních a užitkových vozidel, zkoušení jejich jízdních vlastností a dalších charakteristik. Je zaměřen na praktickou realizaci zmiňovaných testů vozidel různých koncepcí a typů pohonu. Zahrnuje aktivity, které demonstrují kompletní proces testování vozidel, tj. přípravu a kalibraci měřicího řetězce, přípravu software pro řízení experimentu a sběr dat, realizaci kompletních testů vozidla a detailní analýzu dat. Pro veškeré tyto aktivity jsou používány moderní přístupy a také nástroje – IMU jednotka s vozidlovým systémem GPS (včetně RTK stanice), miniaturizované akcelerometry, dataloggery s vysokým rozlišením včetně připojení ke CAN-BUS systému vozidla, specializované softwary pro rychlou analýzu dat a automatizovaná vyhodnocení velkého objemu dat apod. Praktické ukázky jsou směřovány do oblastí řiditelnosti vozidla, podélné dynamiky, jízdního komfortu a vlastností hnacího ústrojí vozidla.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

5

Garant předmětu

Vstupní znalosti

Předpokládají se základní znalosti dynamiky vozidel, experimentálních metod, konstrukce vozidel a jednotlivých vozidlových skupin.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Cvičení jsou ukončena klasifikovaným zápočtem, který je udělen na základě hodnocení zpracovaného samostatného úkolu. Tento spočívá ve zpracování měřených dat jednoho z realizovaných jízdních testů. Úkolem je data nejen zadaným způsobem zpracovat, ale také vyvodit závěry ve vztahu k testovaným parametrům a vlastnostem vozidla při realizované zkoušce.


Cvičení jsou povinná, forma nahrazení zameškané výuky je řešena individuálně s cvičícím nebo s garantem předmětu.

Učební cíle

Cílem je poskytnout osvojení si procesu a logických návazností při přípravě, realizaci a vyhodnocení testování vozidel. Současně se studenti seznámí s aktuálními trendy v oblasti měřicích systémů a jejich využití pro realizaci testů dle příslušných norem.


Student získá základní znalosti z oblasti testování vozidel, které mu umožní se erudovaně zapojit v oblasti automotive do řešení různých technických problémů, kde je třeba realizace experimentu především ve vztahu k jízdě samotného vozidla.

Základní literatura

BENSRHAIR, Abdelaziz a Thierry BAPIN. From AI to Autonomous and Connected Vehicles: Advanced Driver-Assistance Systems (ADAS). 1. Ney York: Wiley-ISTE, 2021. ISBN 178630727. (EN)
ISO 26262:2018. Road vehicles – Functional safety. (EN)
MARTYR, A. J. a M. A. PLINT. Engine Testing Theory and Practice. 3. Oxford: Elsevier, 2007. ISBN 978-0-7506-8439-2. (EN)
MCBEATH, Simon. Competition car data logging. 2nd ed. Newbury Park, Calif.: Haynes North America, 2008. ISBN 978-184-4255-658. (EN)
REIF, Konrad a Karl-Heinz DIETSCHE. Automotive handbook: Bosch - invented for life. 8th ed., revised and extended. Chichester: John Wiley, 2011. ISBN 978-1-119-97556-4. (EN)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program N-AAE-P magisterský navazující 2 ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Laboratorní cvičení

45 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

  1. Úvod do jízdních zkoušek a testování vozidel
  2. Právní rámec a předpisy
  3. Testování dynamických vlastností vozidel
  4. Testování elektronických systémů a pokročilých asistenčních funkcí
  5. Testování emisí a ekologického chování vozidel
  6. Jízdní zkoušky vozidel
  7. Testování převodovky a pohonu
  8. Vyhodnocování jízdních zkoušek
  9. Samostatná práce studentů na projektech
  10. Samostatná práce studentů na projektech
  11. Samostatná práce studentů na projektech
  12. Prezentace výsledků projektů
  13. Prezentace výsledků projektů

Cvičení s počítačovou podporou

20 hod., povinná

Vyučující / Lektor