Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FSI-VTMAk. rok: 2025/2026
Předmět je zaměřen na základní skutečnosti z oblasti metrologie, s kterými se student setká během studia, ale především v průmyslové praxi. Vzhledem k tomu, že metrologie je značně rozsáhlou oblastí, jsou v tomto předmětu uvedeny jenom nejdůležitější informace. Pro širší pochopení souvislostí je třeba vyjít z doporučené literatury. Studenti jsou seznámeni se základními technickými veličinami, způsobem jejich měření a příslušnými měřicími přístroji. Přehled probíraných veličin je uveden v osnově přednášek. Výuka předmětu je doplněna laboratorním cvičením na vybraná témata, jejich seznam je uveden v přehledu laboratorních cvičení.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Předpokládají se základní znalosti z fyziky, matematiky, statistiky, mechaniky, elektrotechniky a automatizace, a to na úrovni absolvovaných předmětů v rámci dřívějšího středoškolského studia, případně doposud absolvovaných předmětů studia vysokoškolského.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Laboratorní cvičení je ukončeno zápočtem (je udělován ve 13. výukovém týdnu). K jeho získání se požaduje 100% účast na cvičení, aktivita na cvičení a vypracování, odevzdání a učitelem uznání protokolů (zpráv) ze všech předepsaných laboratorních cvičení. V případě nepřítomnosti v laboratorním cvičení si musí student cvičení nahradit, způsob náhrady určí vyučující. Další podrobnosti jsou studentům sděleny a vysvětleny na začátku semestru. Získání zápočtu je nutnou podmínkou k účasti na zkoušce. Zkouška se skládá z písemné části a následně ústního pohovoru. V písemné části student zpracuje pět zadaných otázek. V ústní části je prověřována orientace ve studované problematice. Hodnocení písemné části, ústní části i celkové hodnocení zkoušky je dáno klasifikační stupnicí dle ECTS.
Učební cíle
Studenti jsou seznámeni s moderní problematikou technických měření. Jsou zmíněny i některé širší skutečnosti, spadající do teorie metrologie. Je předložen přehled o základech technických měření, základních pojmech, veličinách, jednotkách, zákonech a normách. Jsou zmíněny kategorie metrologie, metrická konvence, je rozebrán národní metrologický systém ČR a podrobněji pojednáno o měřidlech. Zvláštní pozornost je věnována chybám měření a především nejistotám. Nejistoty jsou podrobně popsány, a to i z hlediska jejich výpočtu a použití. Zvláštní důraz je kladen na seznámení se s metodami měření jednotlivých technických veličin a měřicích přístrojů a přípravků, se kterými se student setká při výuce na FSI a především v budoucí technické praxi. Uvedené se také týká získání vědomostí o sběru naměřených dat, jejich zpracování, je také pojednáno o využití moderní hardwarové a softwarové techniky v uvedeném. Cílem předmětu je naučit studenty aplikovat získané vědomosti z měření a v kontextu i z metrologie při řešení různých technických problémů v průmyslové praxi.
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
specializace AIŘ , 3 ročník, zimní semestr, povinný
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
Laboratorní cvičení