Detail předmětu
Projektování energetických centrál
FSI-LPCAk. rok: 2025/2026
Zajišťuje Fakulta strojního inženýrství
Předmět navazuje na teoretické základy oboru získané v předmětech Mechanika tekutin a hydraulické komponenty jaderné elektrárny (LMJ) a Termodynamika energetických zařízení a přenos tepla (LTP). Zaměřuje se na plánování a projektování energetických celků, rozvodů tepla (chladu) a spotřeby energií. Zahrnuje optimalizační výpočty tepelných schémat a dílčích komponent elektrárny a teplárny s důrazem na ekonomické aspekty.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Požadavky pro zápočet: aktivní účast na cvičeních, odevzdání vypracovaných úkolů dle zadání ve stanoveném termínu.
Požadavky pro zkoušku: písemná část formou otázek a příkladů, ústní formou diskuse k zadanému tématu.
Učební cíle
Cílem předmětu je seznámit studenty s problematikou projektování energetických celků založených na parním oběhu, jejich důležitými uzly a možnostmi optimalizace s důrazem na ekonomické aspekty.
Základní literatura
KRBEK, J., B. POLESNÝ aj. FIEDLER. Strojní zařízení tepelných centrál: návrh a výpočet. Brno: PC-DIR, 1999, 217 s. Učební texty vysokých škol (Vysoké učení technické v Brně). ISBN 80-214-1334-4. (CS)
KRBEK, J., L. OCHRANA a B. POLESNÝ. Zásobování teplem a kogenerace. Brno: PC-DIR Real, 1999, 143 s. Učební texty vysokých škol (Vysoké učení technické v Brně). ISBN 80-214-1347-6. (CS)
POLESNÝ, B. Teplárenství a potrubní sítě. Vyd. 2. Brno: Ediční středisko VUT, 1989. ISBN 80-214-0057-9. (CS)
Zařazení předmětu ve studijních plánech
- Program MPC-JAE magisterský navazující 1 ročník, letní semestr, povinně volitelný
Typ (způsob) výuky
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Projekční činnosti v energetice
2. Elektrizační soustava a PpS
3. – 6. Parní oběh (zdroje tepla, parní turbíny, odvod zbytkového tepla, pomocná zařízení kondenzátního okruhu, topné výměníky a dodávky tepla, regenerace tepla a termické odplynění)
7. Výroba chladu a chladicí zařízení
8. Soustava centrálního zásobování teplem a chladem
9. Návrh provozů s PT a dodávkou tepla (chladu) do SCZT
10. Dispoziční řešení strojovny a P&ID
11. Ekonomické aspekty energetiky
12. Nástroje pro ekonomické hodnocení projektů
Cvičení
Vyučující / Lektor
Osnova
Na jednotlivá témata přednášek navazují cvičení, v nichž bude na zadaných příklad procvičované příslušné téma, a to zejména z hlediska praktické aplikace.