Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FCH-MC_TPOAk. rok: 2025/2026
Předmět Technologie potravin přináší posluchačům ucelený přehled vybraných klasických, moderních a speciálních potravinářských technologií, jako je výroba masných produktů, čaje, kávy, tuků, škrobových sirupů, sladidel a dalších.
Studenti se během výuky seznámí s oblastí potravinářského zbožíznalství a technologickými aspekty jednotlivých potravinářských výrob, od základních legislativních nároků, charakteristiky surovin a produktu, až po rozbor chemických, fyzikálních a biochemických dějů. Značný prostor v předmětu je také vyčleněn na rozvoj chemicko-inženýrských znalostí, které mohou studenti dále využívat v praxi při návrhu technologických celků a obsluze průmyslových zařízení.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Zkouška probíhá písemnou formou, celkem 5 otázek po 20 bodech. Limit pro úspěšné splnění zkoušky je 50 bodů (50 %). Při hraničním hodnocení může vyučující přistoupit k ústnímu přezkoušení.
Učební cíle
Cílem předmětu Technologie potravin je teoretická příprava studentů na budoucí praxi v odvětví potravinářského zpracovatelského průmyslu. Předmět navazuje na Základy potravinářských technologií, které jsou vyučovány v bakalářském studiu na FCH VUT. Studenti si prohloubí dosud nabyté znalosti v oblasti technologie výroby základních potravinářských komodit, získají nové poznatky z oblasti dalších navazujících a speciálních technologií, vč. využití nejmodernějších postupů při výrobě potravin (např. enkapsulace, imobilizace aj.). To vše v souvislosti s příslušnými legislativními požadavky.
Základní literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. týden: Úvod do potravinářských výrob2.–3. týden: Výroba masných produktů a zpracování vedlejších jatečných produktů. Aditivní látky využívané v masných výrobách.4. týden: Výroba nečokoládových cukrovinek – cukrovinky s amorfní a krystalickou strukturou 5. týden: Výroba těstovin a trvanlivého pečiva6. týden: Výroba kávy (klasická, instantní, bezkofeinová) a kávovin7. týden: Výroba čaje8. týden: Výroba škrobových sirupů a alternativních sladidel9. týden: Frakcionace a trans esterifikace tuků10. týden: Hydrogenace tuků a výroba pokrmových tuků11. týden: Výroba másla12. týden: Výroba sušených a koncentrovaných mlékárenských produktů, výroba mražených krémů13. týden: Enkapsulace a imobilizace přírodních látek a aditiv v potravinářství
Konzultace v kombinovaném studiu