Detail předmětu

Úvod do ekologie ve stavebnictví

FAST-BJA026Ak. rok: 2025/2026

Cílem předmětu je seznámit posluchače se základními principy souvisejícími s oborem ekologie ve stavebnictví. Studenti se seznámí se základy ekologie, zejména pak ekologie aplikované. Pozornost bude věnována znečištění atmosféry, hydrosféry, pedosféry, a to zejména ze strany stavebního průmyslu. Další část bude zaměřena na biologické potřeby člověka, pohodu prostředí, fyzikální vlivy a nezávadnost stavebních materiálů. Pozornost bude věnována také problematice radonu, azbestu a formaldehydu, jejich zdrojům a řešením omezujícím jejich negativní vliv na lidské zdraví v rámci stavebnictví. S dopadem stavebnictví na ŽP souvisí problematika využívání neobnovitelných surovinových zdrojů, což představuje jednu z motivací ke zvýšení míry recyklace a intenzivnějšímu používání druhotných surovin. Bude představen aktuální stav recyklačních technologii ve stavebnictví, jejich podpora i překážky, pozornost bude věnována předdemoličním auditu. Závěr bude věnován systému environmentálního managementu, environmentálním prohlášením u stavebních výrobků, ESG (Environmental, Social, Governance), technickým screeningovým kritériím ve stavebnictví a ukázkám environmentálně šetrných stavebních materiálů. Získané znalosti umožní studentům nahlížet na problematiku vlivu stavebního průmyslu na životní prostředí v širším kontextu.

 

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

Zajišťuje ústav

Ústav technologie stavebních hmot a dílců (THD)

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Zápočet – docházka, odevzdané protokoly, prezentace výstupů Eko-projektu, zápočtový test.

Zkouška – písemná a ústní část.

 

Učební cíle

Student navazuje na znalosti získané z předmětů Nauka o složení stavebních a odpadových materiálů, Úvod do odpadového hospodářství a Základy práva životního prostředí a stavebního práva. Absolvent bude mít po studiu předmětu potřebný přehled o základních principech souvisejících s oborem ekologie ve stavebnictví. Získá znalosti z oblasti znečištění životního prostředí stavebnictvím, přehled o přístupech podporujících zvýšení míry recyklace (např. předdemoliční audit), používání druhotných surovin a omezení spotřeby neobnovitelných surovinových zdrojů (možnosti a limity). Po absolvování předmětu budou studenti schopni nahlížet na problematiku vlivu stavebního průmyslu na životní prostředí v širším kontextu.

 

Prerekvizity a korekvizity

Základní literatura

BRANIŠ, M. Základy ekologie a ochrany životního prostředí, Informatorium, 2004. ISBN 80-7333-024-5. (CS)

Doporučená literatura

BERGE, B. The Ecology of Building Materials. Elsevier, 2009. ISBN 978-1856175371 (EN)
GRAHAM, P. Building Ecology: First principles For a Sustainable Built Environment. Blackwell Science Ltd, 2002. ISBN 10:0632064137. (EN)
KIBERT, C., J. Sustainable Construction: Green Building Design and Delivery. Wiley, 2022. ISBN 978-1-119-70644-1 (EN)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BPC-ENI bakalářský 2 ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

  • 1. Úvod do ekologie, ekosystém, životní prostředí. Biosféra, litosféra, pedosféra, hydrosféra, atmosféra, koloběh látek v přírodě.
  • 2. Znečištění včetně opatření snižujících znečištění atmosféry, hydrosféry, pedosféry.
  • 3. Úvod do toxikologie, zjišťování toxicity, přehled toxických látek a jejich možných zdrojů. Řízení rizika (H-věty, P-věty u vybraných stavebních materiálů).
  • 4. Biologické potřeby člověka, pohoda prostředí, fyzikální vlivy, nezávadnost stavebních materiálů.
  • 5. Radon, jeho zdroje, opatření. Formaldehyd, jeho zdroje, opatření. Azbest, jeho zdroje, opatření a odstraňování.
  • 6. Neobnovitelné surovinové zdroje pro stavebnictví, jejich dostupnost v rámci ČR. Cirkulární ekonomika, udržitelný rozvoj a jejich aplikace ve stavebnictví. Politika druhotných surovin ČR. Green Deal a vliv na stavebnictví.
  • 7. Hierarchie nakládání s odpady realizovaná v rámci stavebnictví. Klasifikace technologií z hlediska vzniku odpadů využitelných ve stavebnictví, hodnocení odpadů, složení a radioaktivita odpadů.
  • 8. Nakládání s odpady ve stavebnictví (shromažďování, sběr, svoz, třídění, recyklace, možnosti stabilizace a solidifikace, energetické využití).
  • 9. Recyklační technologie ve stavebnictví – aktuální stav (podpora i překážky). Předdemoliční audit.
  • 10. Souhrnný přehled odpadů využívaných jako alternativních surovinových zdrojů ve stavebnictví, jejich rozdělení a charakteristika jednotlivých skupin.
  • 11. Nařízení REACH, bezpečnostní listy stavebních materiálů.
  • 12. Systém environmentálního managementu (EMS dle ČSN EN ISO 14001) a environmentální prohlášení u stavebních výrobků (EPD).
  • 13. ESG (Environmental, Social, Governance), technická screeningová kritéria ve stavebnictví (přechod na oběhové hospodářství). Environmentálně šetrné stavební materiály (ukázky, vlastnosti).

Konzultace v kombinovaném studiu

15 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

  • 1. Úvodní cvičení – laboratorní řád, základní pojmy. Představení Eko-projektu a výběr témat pro Eko-projekty (snižování uhlíkové stopy ve stavebnictví), které budou studenti zpracovávat v průběhu semestru ve 3členných skupinách.
  • 2. Laboratorní cvičení – příprava vstupních materiálů včetně alternativních surovin pro výrobu vzorků v rámci Eko-projektu, výroba zkušebních těles (1. etapa).
  • 3. Laboratorní cvičení zaměřené na využití alternativních surovin ve stavebnictví – návrh a výroba vzorků cementových kompozitů (malt) využívajících vybrané druhotné suroviny (snížení uhlíkové stopy), testování vlastností směsí v čerstvém stavu.
  • 4. Laboratorní cvičení zaměřené na využití alternativních surovin ve stavebnictví – návrh a výroba vzorků z keramického těsta využívajícího vybrané druhotné suroviny, testování vlastností plastického těsta.
  • 5. Stanovení citlivosti k sušení u vyrobených vzorků keramických prvků využívajících druhotné suroviny + laboratorní práce v rámci Eko-projektu.
  • 6. Testování vlastností vzorků vyrobených v rámci 1. etapy Eko-projektu. Optimalizace složení receptur na základě dosažených výsledků a výroba zkušebních těles (2. etapa).
  • 7. Stanovení vybraných vlastností cementových kompozitů (malt) využívajících vybrané druhotné suroviny ve stáří 28 dní (objemové hmotnosti, pevnosti, nasákavosti atd.). Zhodnocení vlivu druhotných surovin na výsledné vlastnosti a definice možnosti využití ve stavební praxi.
  • 8. Stanovení vybraných vlastností keramických prvků využívajících vybrané druhotné suroviny vypálených při teplotách 850, 950 a 1050 °C (objemové hmotnosti, nasákavosti, pórovitosti, pevnosti atd.) a definice možnosti využití ve stavební praxi.
  • 9. Stanovení druhu stavebních materiálů včetně druhotných surovin využívaných jako alternativních surovinových zdrojů ve stavebnictví.
  • 10. Dokončení experimentálních prací a testování produktů vzniklých v rámci 2. etapy řešení Eko-projektu. Zpracování výsledků Eko-projektu do požadované formy včetně rešerše dané problematiky.
  • 11. Exkurze do pasivního domu (administrativní budova) Nadace Partnerství (Brno, Údolní 33) s ukázkou aplikace eko-friendly přístupů.
  • 12. Odevzdání Eko-projektů v el. podobě a prezentace výsledků Eko-projektů jednotlivých pracovních skupin. Odevzdání protokolů.
  • 13. Zápočtový test.