Detail předmětu

Základy sanačních technologií

FAST-BXA007Ak. rok: 2025/2026

Předmět poskytne studentům základní informace o nejvýznamnějších kontaminantech horninového prostředí saturované a nesaturované zóny a jejich zdrojích, které jsou často propojeny s problematikou starých ekologických zátěží. Seznámí se s terminologií, která je s touto problematikou spojena, s principy využívání ekotoxikologie při hodnocení kontaminovaných matric a se základními principy a postupy, které jsou v rámci sanace horninového prostředí využívány.

 

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

Učební cíle

Studenti se seznámí s terminologií, která je spojena s problematikou sanace horninového prostředí a se základními principy a postupy, které jsou v rámci sanace horninového prostředí využívány. Získají přehled o nejvýznamnějších kontaminantech horninového prostředí saturované a nesaturované zóny a jejich zdrojích, které jsou často propojeny s problematikou starých ekologických zátěží. Rovněž se seznámí se základy vzorkování kontaminovaných prostředí. Studenti budou znát hlavní charakteristiky kontaminantů, které dlouhodobě zatěžují životní prostředí. Budou znát principy vzorkování kontaminovaných matric a rovněž hlavní charakteristiky saturované i nesaturované zóny, které mají vliv na volbu sanační technologie. Na základě těchto poznatků pochopí principy a způsoby jednotlivých typů sanace a budou schopni rámcově navrhnout optimální sanační technologie v konkrétních podmínkách. 

 

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Zkouška zahrnuje písemnou část v podobě testu (70 % uzavřených otázek). Případné ústní dozkoušení k upřesnění sporných odpovědí.

 

Prerekvizity a korekvizity

Základní literatura

SLOUKA, J., BENEŠ, P. 2016. Základy remediace kontaminovaného půdního prostředí. Ekomonitor, 2016. ISBN 978-80-86832-97-5 (CS)

Doporučená literatura

FRANKOVSKÁ J., SLANINKA I., KORDÍK J. 2010. Atlas sanačných metód environmentálnych zaťaží. Štátny geologický ústav Dionýza Štura Bratislava. 1-360 (CS)
KURAŠ, M. 2014. Odpady a jejich zpracování. Vodní Zdroje Ekomonitor, 2014, 1-344. ISBN 978-80-86832-807 (CS)
MANAHAN, S. Environmental chemistry. CRC Press, 2022. ISBN 9780367558871 (EN)
MATĚJŮ V. 20016. Kompendium sanačních technologií. Ekomonitor 2006, ISBN 80-86832-15-5 (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BPC-ENI bakalářský 2 ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

  • 1. Úvod do předmětu; definice pojmů sanace a dekontaminace. Rozdělení a hlavní charakteristika kontaminantů z pohledu sanačních technologií.
  • 2. Kontaminace půdního prostředí v ČR. Stav životního prostředí v ČR z pohledu Zprávy MŽP ČR.
  • 3. Ekotoxikologie; princip vědního oboru a možnosti jeho využití při hodnocení kontaminace složek životního prostředí.
  • 4. Analýza rizik kontaminovaného území; podstata, význam, důvody. Průzkum kontaminovaného území – obecné principy.
  • 5. Kontaminace zemin; šíření kontaminace v horninovém prostředí – vlivy charakteristik horninového prostředí a vlastností kontaminantů na jejich mobilitu v horninovém prostředí.
  • 6. Obecné zásady vzorkování jednotlivých složek horninového prostředí.
  • 7. Přirozené procesy degradace polutantů; principy abiotické a biotické degradace.
  • 8. Rozdělení sanačních technologií; dle místa realizace, dle kontaminantu, dle dekontaminovaného media a použitého principu; základní charakteristika.
  • 9. Biologické metody dekontaminace nesaturované zóny založené na využití přirozených procesů (přirozená a podporovaná přirozená atenuace, kompostování, landfarming, bioventing aj.).
  • 10. Fyzikální metody sanace horninového prostředí nesaturované zóny.
  • 11. Chemické metody sanace horninového prostředí nesaturované zóny.
  • 12. Základní postupy sanace horninového prostředí saturované zóny.
  • 13. Případové studie.

Konzultace v kombinovaném studiu

40 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor