Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FSI-ETM-KAk. rok: 2025/2026
Obsahem předmětu "Technologické projekty a manipulace s materiálem" je seznámení se základy technologického projektování a získání potřebných znalostí k samostatnému zpracování předprojektových rozborů a k navržení technologického projektu dílen a provozů základní výroby včetně manipulace s materiálem. Hlavním cílem je zaměření na následující témata: kapacitní propočty, návrh generelu, detailní projektování dílen a pracovišť, projektování linek a IVU a využití ergonomie v projektování. Z oblasti manipulace s materiálem je hlavní pozornost věnována předprojektové přípravě manipulačního projektu, prostředkům pro manipulaci s materiálem, projektování skladů a ekonomickému hodnocení projektu. Značná část předmětu je věnována využití výpočetní techniky a moderních software při projektování závodů, skladů a jejich manipulačních procesů. Posluchači se také seznámí se základními principy projektového řízení (podmínky pro jeho aplikaci, metody, kritéria úspěšnosti projektu atd.).
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Základní znalosti z oblasti strojírenské technologie (technologie tváření, obrábění, slévárenství, svařování a technologie nekonvenční) a znalosti o používaných strojích a technologických zařízení včetně konstrukce. Při zpracování přednášek a cvičení je nutné si osvojit také matematické principy, matematickou optimalizaci, fyziku pohybu materiálu a logistiku.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Podmínky k udělení zápočtu: Účast na cvičeních, zpracování všech protokolů kapacitních propočtů tj. generelu, slévárny, kotlárny (mostárny a svařovny), kovárny a lisovny, včetně případného využití výpočetní techniky (Excel, MathCAD apod.). Komplexní řešení projektu dílny, skladů dle individuálního zadání, k vlastnímu projektování plně využít výpočetní techniku včetně kreslících software na podporu projektování (AutoCAD, Inventor apod.). Hodnocena je: Správnost výpočtů, původnost řešení, technické zpracování a aktivita posluchače ve cvičeních.Zkouška: Zkouška prověřuje znalost teorie, výpočtů, základní znalost pravidel a zásad technologického projektování a projektování manipulace s materiálem. Zkouška je písemná (1 jednoduchý příklad a 4 okruhy otázek z přednášek) a ústní. Při ústní zkoušce obdrží student 2-3 doplňujících otázek. Při stanovení výsledného hodnocení je přihlíženo k úrovni projektu zpracovaného ve cvičení. Hodnoceno je: Správnost výpočtů, původnost řešení, technické zpracování a aktivita posluchače ve cvičeních.Hodnotí se klasifikačním stupněm ECTS.Docházka do cvičení je pravidelně kontrolována a účast ve výuce je zaznamenávána. V případě neúčasti je možné zmeškanou výuku nahradit s jinou studijní skupinou ve stejném výukovém týdnu. V případě, že náhrada není možná vypracuje posluchač náhradní zadání a výpočtové cvičení, případně vykoná náhradní konzultaci dle domluvy s vyučujícím Podmínky k udělení zápočtu: Účast na cvičeních, zpracování kapacitních propočtů a komplexního projektu dílny a skladů dle individuálního zadání při maximálním využití všech počítačových programů na podporu projektování.
Učební cíle
Cílem předmětu "Technologické projekty a manipulace s materiálem" je seznámit studenty se základy technologického projektování a projektování manipulačních procesů tak, aby posluchači byli schopni samostatně číst technologické výkresy, sestavit generel závodu, zpracovat projekt dílny, skladu a provozu včetně meziobjektové, vnitroobjektové a mezioperační manipulace s materiálem.
Předmět umožní posluchačům získat znalosti o teoretických základech projektování, provádění předprojektových rozborů, postupu a metodách užívaných v projektové praxi, manipulačních prostředcích používaných v meziobjektové, vnitroobjektové a mezioperační manipulaci s materiálem. Zpracováním projektu dílny, skladu včetně manipulace získají potřebnou dovednost.
Studijní opory
http://ust.fme.vutbr.cz/tvareni/studium/index.php?stranka=opory
a
E-learning
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
specializace STG , 2 ročník, zimní semestr, povinný
Konzultace v kombinovaném studiu
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Teoretické základy, systémový přístup, organizace a dokumentace TP2. Postup projektování, výpočty3. Projektování generelu4. Projektování sléváren5. Projektování kováren6. Projektování lisoven7. Projektování svařoven8. Metody užívané v předprojektové přípravě (metoda sběru informací a rozboru)9. Metody užívané v návrhové etapě TP - kapacitní propočty10. Metody užívané v návrhové etapě TP - dispoziční řešení (metoda těžiště,CRAFT)11. Postupy a zásady projektování obroben a montážních pracovišť12. Projektování linek, pružných výrobních systémů, projektování IVU13. Manipulační prostředky meziobjektové, vnitroobjektové a mezioperační manipulace, projektové řízení a ekonomické hodnocení
Konzultace
1. Řešení generelu strojírenského podniku včetně kapacitního propočtu2. Návrh manipulace v kovárnách, kapacitní propočet kovárny3. Dispoziční schéma, rozmístění strojů a problematika projektování zápustkové kovárny4. Návrh a řešení manipulace v lisovně, kapacitní propočet lisovny5. Dispoziční schéma a kapacitní propočet nástřihové linky6. Kontrola dílčích projektů7. Individuální zadání technologického projektu skladu. Seznámení - základní výklad úkolu8. Kapacitní propočty (neautomatizované)9. Počítačová podpora kapacitního propočtu. Kontrola neautomatizovaného postupu10. Výběr strojů a zařízení s tvorbou variant řešení.11. Dispoziční řešení12. Programy na počítačovou podporu dispozičního řešení (metoda souřadnic a metoda CRAFT - na počítači)13. Ekonomické hodnocení projektu, ekonomické propočty, zápočet