Detail předmětu

Zelený design ve stavebnictví

FAST-BHA047Ak. rok: 2024/2025

Předmět se zaměřuje na koncept zeleného designu ve stavebnictví a pochopení principů a praktik využití nízkoenergetických řešení. Studenti se seznámí s důležitostí nízkoenergetických staveb v kontextu udržitelného vývoje a s aplikací technických znalostí při návrhu těchto staveb. Důraz je kladen na využití aktivních solárních systémů a obnovitelných zdrojů energie v rámci zeleného designu. Studenti se dozví více o různých typech solárních systémů a jejich využití při aplikaci zeleného designu v budovách, včetně. předmět také zahrnuje studium obnovitelných zdrojů energie, jako je větrná energie, vodní energie, geotermální energie a biomasa, a jejich potenciál v oblasti nízkoenergetického stavitelství. Dalším kritickým aspektem tohoto předmětu je seznámení studentů s řešeními eliminace přehřívání objektu pomocí environmentálních konstrukcí – zelených stěn a fasád. Studenti budou moci prozkoumat koncept zelených stěn a fasád, jejich design, konstrukci a funkci v kontextu termoregulace budov. Budou také mít možnost studovat různé strategie a techniky pro využití těchto prvků k omezení přehřívání objektu. V rámci studia bude na příkladu konkrétní dispozice provedeno posouzení stavby v klasifikaci nízkoenergetický nebo pasivní dům. Studenti budou mít příležitost aplikovat své znalosti v praxi a vyhodnotit stavbu z hlediska energetické efektivity, což jim poskytne cenné praktické zkušenosti. Studenti se naučí, jak analyzovat a vypočítat spotřebu energie a tepelné zisky v různých typech staveb a v různých klimatických podmínkách. Navíc bude objekt analyzován z hlediska tepelných zisků v letním období, což studentům umožní pochopit, jak se mění energetické nároky budov v průběhu roku.

 

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

5

Zajišťuje ústav

Ústav pozemního stavitelství (PST)

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Zápočet na základě splnění docházky a prezentace zpracované seminární práce.

Zkouška písemnou formou.

 

Učební cíle

Absolventi tohoto předmětu budou schopni chápat a aplikovat principy zeleného designu ve stavebnictví s důrazem na udržitelnost a environmentální aspekty. Získají znalosti o různých aspektech zeleného stavebnictví, včetně využití obnovitelných zdrojů energie, efektivního využití zdrojů, minimalizace odpadu a ochrany přírodního prostředí. Studenti po absolvování tohoto předmětu budou schopni navrhovat stavební projekty s ohledem na jejich ekologický dopad a energetickou efektivitu. Budou mít dovednosti pro analýzu a hodnocení environmentálních faktorů ve stavebnictví a budou schopni navrhovat a provádět změny pro snížení negativního dopadu stavebních aktivit na životní prostředí. Tato znalost a dovednosti jim umožní aktivně přispívat k udržitelnému rozvoji a ochraně životního prostředí ve stavebnictví.

 

Základní literatura

Stavební zákon c. 183/2006 Sb. v platném a účinném znění; Vyhláška c. 499/2006 Sb. v platném a účinném znění; Vyhláška c. 268/2009 Sb. v platném a účinném znění; Vyhláška c. 398/2009 Sb (CS)

Doporučená literatura

TYWONIAK, Jan. Nízkoenergetické domy: principy a příklady. Praha: Grada, 2005, 193 s.: il., plány (některé barev.). ISBN 80-247-1101-X (CS)
PREGIZER, Dieter. Zásady pro stavbu pasivního domu. Praha: Grada, 2009, 126 s.: il. (převážně barev.), plány ; 25 cm. ISBN 978-80-247-2431-7 (CS)
PETRÁŠ, Dušan. Nízkoteplotní vytápění a obnovitelné zdroje energie. Bratislava: Jaga, 2008, 207 s: il. (některé barev.) ; 31 cm. ISBN 978-80-8076-069-4 (CS)
EARTH PLEDGE. Green roofs: ecological design & construction. Atglen: Schiffer Pub, 2005, 158 s.: barev. il. ISBN 0-7643-2189-7 (EN)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BPC-ENI bakalářský, 2. ročník, letní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úvod do zeleného designu ve stavebnictví, důležitost udržitelnosti v oblasti stavebnictví, historie a vývoj zeleného designu. 2. Energeticky účinná výstavba, pasivní a nízkoenergetická budova, využívání obnovitelných zdrojů energie. 3. Materiály a výběr ekologicky šetrných materiálů pro návrh energeticky efektivních budov. 4. Vodní management v zeleném designu, zachytávání a recyklace dešťové vody. 5. Zelené střechy a jejich výhody, zelené fasády a jejich dopad na životní prostředí, vertikální zahrady. 6. Certifikace a standardy v zeleném stavebnictví. 7. Zelená infrastruktura a městské plánování, udržitelná doprava ve městech, zelené plochy a jejich vliv na kvalitu života. 8. Pasivní solární architektura, využití sluneční energie pro vytápění a chlazení, solární panely a jejich instalace. 9. Zelené technologie v inteligentních budovách, automatizace a řízení spotřeby energie, chytré senzory a monitorování prostředí. 10. Bioklimatický design a pasivní ochlazování, využití přírodního proudění vzduchu a stínících prvků. 11. Adaptace staveb na změnu klimatu. 12. Sociální aspekty zeleného designu ve stavebnictví, zdravé a příjemné prostředí pro obyvatele. 13. Ukázky staveb s využitím zeleného designu.

Konzultace v kombinovaném studiu

15 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úvod do cvičení, seznámení s cíli a pravidly, diskuze o tématech a projektu pro semestrální práci, zadání a vysvětlení požadovaného výstupu, přehled softwarů. 2. Energetická účinnost, analýza energetických parametrů vybrané budovy. 3. Výpočet a hodnocení základní energetické náročnosti. 4. Modelování a hodnocení energetického výkonu budovy, optimalizace designu pro minimalizaci energetických ztrát. 5. Prezentace dosavadních výstupů, diskuse nad jednotlivými návrhy. 6. Praktické cvičení týkající se vodního managementu, návrh a dimenzování systému na zachycování dešťové vody, simulace, využití a praktické ukázky. 7. Zelená infrastruktura, návrh a plánování zelených ploch, posouzení vlivu na mikroklima a životní prostředí. 8. Prezentace dosavadních výstupů, diskuse nad jednotlivými návrhy. 9. Pasivní solární architektura, výpočet a design slunečních kolektorů a fotovoltaických panelů. 10. Zelené technologie a inteligentní budovy. 11. Simulace výroby elektrické energie a tepelného zisku ve vztahu k její spotřebě. 12. Prezentace a diskuse nad průběžnými výsledky semestrální práce. Poskytnutí zpětné vazby a možnosti zdokonalení projektů. 13. Finální prezentace semestrálních projektů a jejich hodnocení. Zhodnocení celkového pokroku studentů a diskuse o dosažených výsledcích.