Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail oboru
FEKTZkratka: PP-BEBAk. rok: 2016/2017
Program: Elektrotechnika a komunikační technologie
Délka studia: 4 roky
Akreditace od: 25.7.2007Akreditace do: 31.12.2020
Profil
Doktorské vzdělání poskytne absolventům magisterského vysokoškolského studia v oblasti biomedicínské elektroniky a biokybernetiky vyšší stupeň vzdělání, prohlubující teoretické znalosti. Cílem je prohloubení teoretických znalostí studentů ve vybraných částech vyšší matematiky,fyziky a disciplin, tvořících teoretický základ zvoleného oboru. Studium jim také umožní získat potřebné zkušenosti v experimentální práci a zpracování jejích výsledků, včetně využití vyšších metod aplikované informatiky. Konečním cílem je naučit absolventy metodám vědecké práce.
Klíčové výsledky učení
Absolvent doktorského studia by měl být vyhraněnou osobností s výrazným vědeckým výsledkem, širokým rozhledem a schopností řešit složité vědecké a výzkumné technické úlohy v oblasti biomedicínské elektroniky a biokybernetiky a oblastech souvisejících. Maximální míra flexibility a profesní adaptability v širokém oboru je samozřejmou vlastností absolventa doktorského studia. Absolventi doktorského studijního programu v biomedicínské elektronice a biokybernetice budou schopni pracovat jako vědečtí a výzkumní pracovníci v základním či aplikovaném výzkumu zejména v medicínské a biologické oblasti, jako specializovaní odborníci vývoje, konstrukce a provozu v různých výzkumných a vývojových institucích, a u výrobců či uživatelů vyspělé techniky, zejména biomedicínské.
Profesní profil absolventů s příklady
Absolvent doktorského studia by měl být vyhraněnou osobností s výrazným vědeckým výsledkem, širokým rozhledem a schopností řešit složité vědecké a výzkumné technické úlohy v oblasti biomedicínské elektroniky a biokybernetiky a oblastech souvisejících. Maximální míra flexibility a profesní adaptability v širokém oboru je samozřejmou vlastností absolventa doktorského studia. Absolventi doktorského studijního programu v biomedicínské elektronice a biokybernetice budou schopni pracovat jako vědečtí a výzkumní pracovníci v základním či aplikovaném výzkumu, jako specializovaní odborníci vývoje, konstrukce a provozu v různých výzkumných a vývojových institucích, a u výrobců či uživatelů vyspělé přístrojové techniky a aplikační informační technologie zejména v medicínské a biologické oblasti.
Garant
prof. Ing. Jiří Jan, CSc.
Vypsaná témata doktorského studijního programu
Návrh a vývoj nových metod analýzy CT obrazových dat, zejména pro automatické stanovení časového vývoje prostorové distribuce minerální hustoty kostí v CT obrazových datech, se zaměřením na zlepšení diagnostiky v různých klinických aplikacích (spolupráce se zahraničními i tuzemskými lékařskými pracovišti). Téma je součástí dlouhodobého projektu řešeného v rámci smlouvy s firmou PHILIPS NEDERLAND, která umožňuje poskytovat úspěšným studentům zajímavé pravidelné navýšení stipendia. Od uchazeče se kromě zájmu o výzkumnou práci v renomovaném týmu očekává schopnost tvůrčího myšlení a osvojování si publikovaných metod, formulace strukturovaných algoritmů, programování v prostředí MATLAB a znalost základní metodologie zpracování a analýzy obrazových dat.
Školitel: Jan Jiří, prof. Ing., CSc.
Návrh a vývoj nových metod analýzy CT obrazových dat, zejména pro spolehlivou segmentaci různých typů kosterních součástí založenou na využití deformovatelných modelů a zaměřenou na zlepšení diagnostiky v různých klinických aplikacích (spolupráce se zahraničními i tuzemskými lékařskými pracovišti). Téma je součástí dlouhodobého projektu řešeného v rámci smlouvy s firmou PHILIPS NEDERLAND, která umožňuje poskytovat úspěšným studentům zajímavé pravidelné navýšení stipendia. Od uchazeče se kromě zájmu o výzkumnou práci v renomovaném týmu očekává schopnost tvůrčího myšlení a osvojování si publikovaných metod, formulace strukturovaných algoritmů, programování v prostředí MATLAB a znalost základní metodologie zpracování a analýzy obrazových dat.
Projekt navazuje na několikaletý vývoj metod akvizice pomocí ultrasonografie a následného zpracování obrazových dat za účelem kvantifikace průtoku a objemu krve v zobrazovaných tkáních. Tento projekt bude zahrnovat rozšíření stávající metody bolus&burst o algoritmy slepé dekonvoluce, zpřesnění používaných farmakokinetických modelů, registraci obrazů, vyhodnocení na simulovaných, preklinických a klinických datech.
Školitel: Jiřík Radovan, doc. Ing., Ph.D.
Téma je zaměřeno na optické měření rychlosti průtoku pomocí obrazové analýzy tzv. speklí, tedy typického šumu, který vzniká při zobrazení pomocí koherentního zdroje světla. Půjde především o studium a rozšíření této metody pro případ neideálního optického prostředí a zvýšení robustnosti odhadu průtoku. Aplikačně se bude jednat zejména o oftalmologii. Téma bude zahrnovat také návrh a tvorbu vhodných modelů pro simulaci průtoku krve hlavními cévami na sítnici. Pro řešení budou použity pokročilé metody analýzy obrazů, včetně segmentace, texturní analýzy a modelování procesu zobrazení. Celkově by měl projekt, díky navrženým metodám zpracování a analýzy, rozšířit možnosti využití video-oftalmoskopů v diagnostice očních či neurologických onemocnění. Toto téma zapadá do dlouhodobé spolupráce s klinickým pracovištěm v Erlangenu (Německo).
Školitel: Harabiš Vratislav, Ing., Ph.D.
Práce bude zaměřena na zpracování elektrokardiogramů a signálů variability srdečního rytmu (HRV) s využitím metod vycházejících z empirického rozkladu (EMD) signálu, Hilbertovy-Huangovy transformace (HHT) a metod odhadu okamžité frekvence signálu. Práce se zaměří na návrh, realizaci a ověření nových metod pro předzpracování a automatickou analýzu humánních elektrokardiogramů, v úvahu připadají také aplikace elektrogramů snímaných ze srdcí pokusných zvířat optickým systémem na LF MU v Brně.
Školitel: Kozumplík Jiří, doc. Ing., CSc.
Téma dizertační práce je zaměřeno na softwarové rozpoznávání živosti prstu z obrazových dat otisku prstu a lze jej rozdělit na dvě části. Cílem první části je nalézt příznaky, které jsou vhodné pro detekci různých typů falešných otisků prstu. Cílem druhé části je návrh pokročilého algoritmu pro rozpoznání falešných otisků prstu od skutečných bez ohledu na typ falešného otisku, snímací zařízení, nebo rozlišení obrazových dat. Od uchazeče se očekává znalost programování v prostředí Matlab a přehled v oblasti zpracování a analýzy obrazových dat.
Školitel: Vítek Martin, Ing., Ph.D.