Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail oboru
FEKTZkratka: PP-MVEAk. rok: 2016/2017
Program: Elektrotechnika a komunikační technologie
Délka studia: 4 roky
Akreditace od: 25.7.2007Akreditace do: 31.12.2020
Profil
Studijní obor doktorského studia je zaměřen na přípravu špičkových vědeckých a výzkumných specialistů v nejrůznějších oblastech matematiky s aplikačním zaměřením v elektrotechnických oborech a to zejména v oblastech stochastických procesů, návrhů optimalizačních i statistických metod vyšetřování zkoumaných systémů, analýzu systémů a multisystémů pomocí diskrétních a funkcionálních rovnic, aplikace digitálních topologií , matematických základů umělé inteligence, transformace a reprezentace multistruktur modelujících automatizované procesy, aplikace fuzzy preferenčních struktur, multikriteriální optimalizace , studium automatů a multiautomatů v pojetí diskrétních systémů, stability a řiditelnosti systémů. Obor bude současně zaměřen i na rozvoj teorie výše uvedených matematických oblastí.
Klíčové výsledky učení
Absolventi doktorského studia matematika v elektroinženýrství naleznou uplatnění především v oblasti aplikovaného výzkumu a technických vývojových týmech. Široké zapojení výpočetní techniky do studia dává absolventům též velké možnosti uplatnění v oblasti vývoje a provozu vědeckého a technického software. Absolventi budou připraveni i pro řídící a analytické funkce ve firmách vyžadujících dobré znalosti matematického modelování, statistiky a optimalizace.
Profesní profil absolventů s příklady
Garant
doc. RNDr. Zdeněk Šmarda, CSc.
Vypsaná témata doktorského studijního programu
Obsahem disertační práce bude studium a rozvoj metod, vycházejících z algebraických a topologogických vlastností základních struktur formální pojmové analýzy ve smyslu B, Gantera a R. Wille. Zkoumány budou také zobecněné metrické vlastnosti těchto struktur, vycházející z pojmů parciální metriky, kvazi metriky a kvazi-pseudo metriky. Možné aplikace jsou - mimo samotnou matematiku - také v informatice, kybernetice, fyzice a biomedicíně.
Školitel: Kovár Martin, doc. RNDr., Ph.D.
Cílem bude odvodit algoritmus analytického řešení diskrétních rovnic a systémů se zpětnou vazbou a jejich aplikace k řešení matematických modelů elektrických obvodů. Práce bude navazovat na předchozí výsledky práce „Solution of the serial circuit RLC“ autorů J. Diblíka a J. Klimka, publikované v elektronickém časopise Elektrorevue, 2007/22-13.6.2007, 22-1-22-10 (ISSN 12131539, http://www.elektrorevue.cz). Prvotní literaturou jsou části knihy A.V. Oppenheim, R.W. Schafer, J.R. Buck, Discrete-Time Signal Processing, Prentice Hall, 1999.
Školitel: Diblík Josef, prof. RNDr., DrSc.
Cílem práce je modifikovat a rozšířit numerické metory řešení pro vybrané třídy maticových systémů diferenciálních rovnic se zpožděním. Možné aplikace se nabízejí, mimo jiné, v oblastech optimalizace a teorie řízení.
Školitel: Baštinec Jaromír, doc. RNDr., CSc.
Disertační práce bude zaměřena na rozvoj semianalytických numerických metod a jejich aplikací na řešení počátečních a okrajových úloh pro parciální diferenciální rovnice. Rovněž bude diskutována konvergenční analýza navržených metod.
Školitel: Šmarda Zdeněk, doc. RNDr., CSc.
Disertační práce bude zaměřena zejména na studium a rozvinutí vhodných topologických metod pro práci s matematickými strukturami, nesoucími informace. Důraz bude kladen především na vlastnosti a vztahy kauzální povahy. Možné aplikace jsou v například v computer science (konkurenční a paralelní procesy), kybernetice, teorii kvantové informace a fyzice (některé aspekty obecné relativity a kvantové gravitace).