Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail oboru
FAZkratka: URBANAk. rok: 2018/2019
Program: Architektura a urbanismus
Délka studia: 4 roky
Profil
Schopnost doktoranda samostatně vědecky pracovat na zvoleném problému, zvládnutí metodiky vědecké práce, zejména analýzu problému a syntézu získaných poznatků a jejich tvůrčí aplikaci do navrhovaného řešení.
Klíčové výsledky učení
Absolvent je připraven k samostatné badatelské a vědecké práci v oblasti teorie architektury a urbanismu, je schopen samostatně a na vědecké úrovni řešit praktické problémy v oboru architektury a urbanismu, publikuje výsledky své praktické i teoretické činnosti, a to i v některém ze světových jazyků, je schopen pedagogického působení na vysoké škole.
Profesní profil absolventů s příklady
Vědecko-výzkumná pracoviště zaměřená na problematiku architektury a urbanismu. Vysoké školy, na nichž se vyučuje obor architektura a urbanismus. Orgány státní správy (odbory výstavby všech stupňů, odbory územního plánu apod.), specializovaných organizací a úřadů (např.památkové péče) apod.
Vstupní požadavky
Řádné ukončení magisterského studia v oboru architektura a příbuzných oborů na vysokých školách v ČR a na školách architektury v zahraničí. Úspěšné absolvování přijímacího řízení, ve kterém uchazeč prokazuje zájem i odborné předpoklady pro vědeckou práci.
Garant
prof. Ing. arch. Jan Koutný, CSc.
Vypsaná témata doktorského studijního programu
V malých městech by se měla veřejná prostranství stát opět středobodem veřejného života. Ve dvacátém století jim často nebyla věnována patřičná péče a pozornost. Jejich obnova a další rozvoj musí vycházet z objektivního zhodnocení jejich stavu, celkové situace a možností jejich potenciálu.
Školitel: Koutný Jan, prof. Ing. arch., CSc.
Hledání nových aktuálních konceptů pro obnovu a revitalizaci církevních objektů a areálů v novém společenském a urbánním kontextu Téma je zaměřeno na zhodnocení potenciálu stávajících nevyužívaných nebo málo využívaných církevních staveb a areálů novými funkcemi při zachování jejich kulturní, architektonické a urbánní hodnoty.
Školitel: Havliš Karel, doc. Ing. arch.
V období socialismu nastaly na venkově proměny, které přerušily kontinuum dosavadního vývoje. Revize přístupu k venkovských sídlům by měla vycházet jak z faktu proměny směru ekonomického rozvoje venkovského území, ale i z promyšlených přístupů k zachování kulturních hodnot venkova.
Úsilí se zapojením dalších odborných disciplín k porozumění složitým procesům plánování měst nestačí. Nové trendy uplatňované v plánování měst s velkým podílem participace obyvatel jsou nazývané SMART CITIES. Aktuální urbánní strategie a taktiky SMART CITIES, vycházejí z principů udržitelnosti a jsou již úspěšně aplikovány v řadě evropských měst.
Opuštěné areály a území se často nacházejí v polohově cenných územích sídla. Uvážená revitalizace těchto prostorů může znamenat nejen výraznou proměnu v dotčeném území a posílit funkční a prostorovou atraktivitu dotčeného území, ale může být impulsem dalšího rozvoje v širším kontextu sídla.