Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail oboru
FEKTZkratka: MN-EVMAk. rok: 2019/2020
Program: Electrical, Electronic, Communication and Control Technology
Délka studia: 2 roky
Poplatek za studium: 2500 EUR/ročně pro studenty z EU, 2500 EUR/ročně pro studenty mimo EU
Akreditace od: 20.7.2005Akreditace do: 31.7.2021
Profil
Obor Elektrotechnická výroba a management (EVM) magisterského studijního programu Elektrotechnika, elektronika, komunikační a řídicí technika (EEKR) na FEKT VUT v Brně je zaměřen na výchovu inženýra pro elektrotechnickou praxi, k činnostem v řídicích a manažerských funkcích i k tvůrčí práci ve výzkumu a vývoji. Elektrotechnický průmysl využívá mnoho různých výrobních technologií od postupů u objemově rozměrných předmětů přes specializované postupy u miniaturizovaných objektů až po zcela unikátní technologie pohybující se na hranicích fyzikálních omezení. Toto široké spektrum postupů dává i široké možnosti volby jejich technického použití a ekonomického zhodnocení. Cílem oboru je příprava absolventů schopných samostatně řešit náročné technické problémy v elektrotechnické výrobě, mj. i v ekonomických souvislostech a s ohledem na kvalitu a ekologii výroby. Obor EVM magisterského studijního programu lze začít studovat až po absolvování bakalářského studijního programu a s úspěšně vykonanou státní bakalářskou zkouškou, a to nejlépe ve studijním programu zaměřeném na elektrotechniku, informatiku nebo ekonomiku. Odbornou výuku v oboru EVM zajišťuje především Ústav elektrotechnologie (UETE) FEKT VUT v Brně. Znalosti studentů jsou rozvíjeny v odborných předmětech se zaměřením na oblasti elektroniky a elektrotechniky, elektronických a elektrotechnických přístrojů a zařízení, projektování v systémech CAD, materiálů pro elektrotechniku, výrobních procesů a jejich řízení, diagnostiku, zkušebnictví, spolehlivost a řízení jakosti, projektování výroby, logistiku a ekologii, s výrazným podílem znalostí z ekonomie, managementu a marketingu. Skladba studijních předmětů umožňuje studentům orientovat se na oblast elektronických nebo elektrotechnických výrob. Své teoretické znalosti si student prohlubuje studiem předmětů teoretické nadstavby z oblasti vyšší matematiky a fyziky, pro rozšíření spektra svých vědomostí si volí i odborné předměty z ostatních oborů magisterského studijního programu EEKR na FEKT VUT v Brně, dále předměty jazykové a všeobecně vzdělávací. Vybrané předměty z oblasti ekonomiky, managementu a marketingu jsou zajišťovány pedagogy z Fakulty podnikatelské VUT v Brně.
Klíčové výsledky učení
Absolvent oboru má základní inženýrské znalosti a dovednosti z mnoha oborů elektrotechniky, jako jsou výpočetní technika, informační a řídicí systémy, automatizační a měřicí technika, a rozsáhlé znalosti a dovednosti z oblasti návrhových systémů s podporou počítačů, návrhu elektronických prvků a jejich aplikací, návrhu a výroby desek plošných spojů, povrchové montáže, z oblasti vývoje a konstrukce elektrotechnických výrobků, výrobních procesů, technologií a materiálů pro elektrotechniku, diagnostiky, řízení jakosti a ekologických souvislostí. Získá základní znalosti z oblasti ekonomiky, managementu a marketingu. Absolvent je podle užší profilace v odborných předmětech schopen samostatně řešit náročné úkoly zaměřené nejen na vývoj, návrhy a realizaci elektronických a elektrotechnických výrob, ale i na úkoly spojené s projektováním a logistickým zabezpečením výroby, diagnostikou a zkušebnictvím, řízením jakosti a spolehlivosti výrobků a s ekologií výrobního procesu. Znalosti z oblasti ekonomie, managementu a marketingu mu umožní orientovat se i v problematice řízení výroby a jejího ekonomického vyhodnocení.
Profesní profil absolventů s příklady
Obor profiluje absolventa k samostatné tvůrčí a řídicí práci v oblasti elektronických a elektrotechnických technologií a výrob. Absolvent studia nalezne uplatnění v elektrotechnické praxi, v tvůrčí práci, výzkumu a vývoji, ve výrobě, v řídících a manažerských funkcích v elektrotechnických firmách a společnostech, nebo může pokračovat ve studiu v doktorském studijním programu. V oblasti elektrotechnické výroby nalezne uplatnění všude tam, kde jsou vyžadovány obecné znalosti z různých oborů elektrotechniky, výpočetní techniky, informačních a řídicích systémů, mikroelektroniky, automatizační a měřicí techniky a dále specializované znalosti z oblastí jako jsou moderní návrhové systémy s podporou počítačů, součástky a prvky, výrobní procesy a technologie, materiály pro elektrotechnický průmysl, řízení jakosti, projektování výroby, ekologie výrobních procesů a základy technické a ekonomické přípravy a řízení výroby.
Vstupní požadavky
Podmínkou přijetí je dosažení VŠ titulu bakalář a úspěšné absolvování přijímacího řízení.
Garant
doc. Ing. Petr Bača, Ph.D.