Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail specializace
FAZkratka: ARCHAk. rok: 2022/2023
Program: Architektura a urbanismus
Garant
doc. Ing. arch. Jiří Palacký, Ph.D.
Vypsaná témata doktorského studijního programu
V současnosti jsou aditivní výrobní procesy založeny na kontinuálních metodách. Tyto techniky jsou však spojeny s řadou problémů, jako je nedostatek rychlosti a mono-materialita. Avšak diskrétní strategie pro návrh a aditivní výrobu mají potenciál nabídnout více možností, pokud jde o rychlost, mnohočetnost a reverzibilitu. Formální diferenciace takových metod by se již nespoléhala na hromadné přizpůsobování tisíců různých částí, ale mohlo by jí být dosaženo rekombinací levných, serializovaných konstrukčních prvků.
Školitel: Kaftan Martin, B.Arch., MSc, Ph.D.
Studium lomenicových forem v architektuře a současný materiálový výzkum. Téma je zakotveno v pojetí prostoru z hlediska umělecko-tektonické formy (K. Botticher) a strukturně-symbolické formy (G. Semper). Možné je zaměření na možnosti lomenic pro prostorově-kompoziční a kinetické záměry architekta.
Školitel: Palacký Jiří, doc. Ing. arch., Ph.D.
Práce se zabývá architektonickými intervencemi ve službách ochrany a prezentace archeologického dědictví. Předmětem výzkumu se mohou stat ochranné pavilony nebo stanové konstrukce nad vykopávkami in situ, lávky a vyhlídky v archeologických nalezištích, výstavní objekty, drobná architektura naučných stezek a zastávek, částečné nebo úplné rekonstrukce zaniklých objektů apod.
Školitel: Horáček Martin, doc. PhDr., Ph.D.
Architektura je multikriteriální obor, kde do procesu vstupuje mnoho vzájemně se kontradiktujících faktorů, pro které se architekt snaží nalézt co možná nejlepší řešení. Optimalizaci lze promítnout do celého procesu od návrhu po stavbu/výrobu. Optimalizovat lze například i tradiční stavební metody použitím digitálních návrhových i výrobních technologií, jako je například generativní modelování nebo strojové učení.
Cílem práce je systémové utřídění a vyhodnocení současné struktury panských sídel v definovaném prostoru (jižní Morava), posouzení jejich nynějšího stavu z nejrůznějších úhlů pohledu s důrazem na možnosti jejich budoucího využití.
Školitel: Boháč Ivo, doc. Ing. arch., Ph.D.
Práce se zabývá péčí o architektonické dědictví. Předmětem se může stát analýza vybrané realizace nebo souboru realizací, metodologická kritika, historiografický výzkum dějin památkové péče nebo teoretická studie s vazbou na domácí či mezinárodní doktrinální dokumenty oboru.
Přístup k restauraci – konzervaci se v každém historickém období rychle vyvíjí a role architekta v této stále komplexnější oblasti je nepřetržitě upřesňována.
Školitel: Koleček Ivan, prof. Ing. arch.
Syntetické biomateriály nabízejí významné příležitosti v architektuře. Klíčovým zájmem tohoto tématu je prozkoumat napětí mezi výrobou a růstem konfrontováním konvenčních metod architektonické tvorby. Biomateriály a jejich měnící se povaha mohou sice představovat nepravidelnost a nepřesnost, přesto vykazují schopnost obnovy a regenerace a vlastnosti těchto materiálů mohou být počítačově řízeny pro konkrétní druh použití.
Analýza světelných podmínek a působení vybraných architektonických realizací na člověka. Formulování zásad a technického řešení architektury z hlediska prostorové a světelné kompozice. Empirický výzkum bude vycházet ze studia teoretických textů architektů, filozofů, spisovatelů a dalších myslitelů.
Práce se zabývá tradičními stylovými formami a typologickými schématy v architektuře od počátku 20. století do současnosti. Předmětem se může stát analýza díla vybraného architekta nebo architektonické školy, architektura specifického stavebního typu nebo regionu nebo aplikace tradičního designu v současné architektuře a novodobých stavebních technologiích.