Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
studijní program
Fakulta: FSIZkratka: N-VSR-PAk. rok: 2024/2025
Typ studijního programu: magisterský navazující
Kód studijního programu: N0788A270006
Udělovaný titul: Ing.
Jazyk výuky: čeština
Akreditace: 18.2.2020 - 18.2.2030
Profil programu
Akademicky zaměřený
Forma studia
Prezenční studium
Standardní doba studia
2 roky
Garant programu
prof. Dr. Ing. Jiří Marek, Ph.D., DBA, FEng.
Rada studijního programu
Předseda :prof. Dr. Ing. Jiří Marek, Ph.D., DBA, FEng.Člen interní :Ing. Rostislav Huzlík, Ph.D.doc. Ing., Dipl.-Ing Michal Holub, Ph.D.Ing. Jan Vetiška, Ph.D.doc. Ing. Radek Knoflíček, Dr.
Oblasti vzdělávání
Cíle studia
Studenti v rámci studia získají znalosti jak v oblasti strojírenských disciplín, tak i v oblasti elektrotechniky a související elektroniky, řízení a informatiky. Studijní program „Výrobní stroje, systémy a roboty“ rozšiřuje a prohlubuje znalosti studentů předchozího bakalářského studia do oblastí konstrukce, projektování, stavby, řízení, provozu a diagnostiky obráběcích a tvářecích strojů, průmyslových robotů a manipulátorů a výrobních systémů z nich vytvářených. Dále získají studenti znalosti v oblasti projektování elektrické výzbroje strojů, jejich ovládacích a řídicích systémů. Studenti absolvováním povinných předmětů získají ucelené znalosti studovaného programu, které si mohou dále prohloubit volbou povinně volitelných předmětů dle vlastního výběru, a to ve směrech výrobní stroje, průmyslové roboty nebo výrobní systémy. Povinně volitelné předměty umožní studentům se seznámit s: - moderními metodami konstrukce obráběcích a tvářecích strojů, - aktuálními výpočtovými, projektovými a konstrukčními metodami, - metodami měření a zkoušení strojů, zajišťováním jejich bezpečnosti a kvality, - metodami návrhu, projektování, programování a zprovozňování robotizovaných pracovišť s využitím softwarových a simulačních prostředků, - provozem a stavbou výrobních strojů a systémů, - aplikací informačních technologií pro podporu výroby. Cílem studia je rovněž připravit studenty na aktuální trendy průmyslové praxe, včetně digitalizace průmyslu, vývoj chytrých strojů a výrobních systémů v kontextu Průmyslu 4.0.
Profil absolventa
Absolvent studijního programu získá znalosti v oblastech: - konstrukce obráběcích a tvářecích strojů, - posuzování výrobní způsobilosti obráběcích a tvářecích strojů, - možnosti využití průmyslových robotů a manipulátorů, - návrhu robotických pracovišť, - programování a zprovoznění robotizovaných pracovišť, - projektování elektrické výstroje výrobních strojů a systémů, - řízení výrobních strojů, systému a jejich komponentů, - zajišťování bezpečnosti výrobních strojů a systémů, včetně posuzování jejich ergonomie, - návrhu a provozu elektrotechnických systémů, - bezpečnostních pravidel elektrotechnické praxe. Absolvent bude schopen a bude umět: - navrhnout konstrukční uzly výrobních strojů a systémů, - provést konstrukční návrh celého výrobního stroje, - navrhnout uspořádání výrobního systému, - provést kontrolu geometrické přesnosti obráběcích strojů dle platných norem, - navrhnout elektrické zapojení komponent pro výrobní stroje a systémy, - navrhnout robotizované pracoviště, - navrhnout a naprogramovat řízení výrobního stroje, systému nebo robotizovaného pracoviště, - analyzovat rizika u výrobních strojů a systémů a to jak v konstrukční fázi, tak i za provozu. Úspěšní absolventi oboru nacházejí budoucí uplatnění jako projektanti, konstruktéři, vývojoví pracovníci, průmyslový inženýři nebo manažeři zabývající se vývojem, výrobou a prodejem výrobních strojů, projektováním a řízením výrobních systémů ve strojírenských i nestrojírenských firmách.
Charakteristika profesí
Úspěšní absolventi oboru nacházejí budoucí uplatnění jako projektanti, konstruktéři, vývojoví pracovníci, průmyslový inženýři nebo manažeři zabývající se vývojem, výrobou a prodejem výrobních strojů, projektováním a řízením výrobních systémů ve strojírenských i nestrojírenských firmách.
Podmínky splnění
Viz platné předpisy, Směrnice děkana Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně). Součástí státní závěrečné zkoušky je obhajoba diplomové práce a odborná rozprava k předmětům. Obě části státní závěrečné zkoušky se konají ve stejném termínu před komisí pro státní zkoušky. Ke státní zkoušce může přistoupit student, který získal potřebný počet kreditů v předepsané skladbě nutný pro úspěšné ukončení navazujícího magisterského studia a odevzdal diplomovou práci v řádném termínu. Organizace a průběh státní závěrečné zkoušky jsou dány vnitřními normami VUT a fakulty.
Vytváření studijních plánů
Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních programů určují: ŘÁD STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STANDARDY STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STUDIJNÍ A ZKUŠEBNÍ ŘÁD VUT (užívající „ECTS“), SMĚRNICE DĚKANA Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně).
Dostupnost pro zdravotně postižené
Na VUT jsou zohledněny potřeby rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělávání. V přijímacím řízení ani ve studiu nedochází k přímé či nepřímé diskriminaci z žádných důvodů. Studujícím se specifickými vzdělávacími potřebami (poruchy učení, fyzický a smyslový handicap, chronická somatická onemocnění, poruchy autistického spektra, narušené komunikační schopnosti, psychická onemocnění) je poskytováno poradenství v poradenském centru VUT, které je součástí Institutu celoživotního vzdělávání VUT. Podrobně tuto problematiku řeší Směrnice rektora č. 11/2017 „Uchazeči a studenti se specifickými potřebami na VUT“. Rovněž je vytvořen funkční systém sociálních stipendií, který popisuje Směrnice rektora č. 71/2017 „Ubytovací a sociální stipendium“.
Návaznost na další typy studijních programů
Ústav výrobních strojů, systémů a robotiky se podílí na zabezpečení doktorského studia v oboru Konstrukční a procesní inženýrství, což dává studentům perspektivu pro budoucí vědeckou aktivitu v celém rozsahu tohoto studijního programu.