Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
studijní program
Fakulta: FSIZkratka: B-VTE-PAk. rok: 2019/2020
Typ studijního programu: bakalářský
Kód studijního programu: B0715A270001
Udělovaný titul: Bc.
Jazyk výuky: čeština
Akreditace: 1.5.2018 - 1.5.2028
Profil programu
Akademicky zaměřený
Forma studia
Prezenční studium
Standardní doba studia
3 roky
Garant programu
doc. Ing., Dipl.-Ing Michal Holub, Ph.D.
Oblasti vzdělávání
Cíle studia
Poskytnout studentům obecné strojírenské vzdělání a připravit je na řešení rozsáhlých úkolů v rámci interdisciplinárních mezinárodních týmů s důrazem na znalosti odborného německého jazyka. V současné době je v ČR i německy mluvících zemí stálý nedostatek odborníků s odpovídajícím vzděláním a vyhovujícími jazykovými kompetencemi. Tento nedostatek se přitom projevuje i v zemích hovořících jinými jazyky, neboť i tam potřebují obchodovat s německy hovořícími zákazníky, kteří svým investičními objemy představují významný podíl na trhu EU.
Profil absolventa
Česko-německý bakalářský obor s dvojitým diplomem „Výrobní technika” je koncipován tak, aby poskytl studentům co nejširší všeobecné technické vzdělání z oblasti strojírenství s důrazem na prohloubení znalostí z německého jazyka a přípravu na práci v mezinárodních, zejména česko-německých týmech, což jim umožní širší uplatnění na trhu práce. Absolventi oboru získají široký odborný základ a základní kompetence pro uplatnění v praxi v obchodních nebo vývojových týmech, především však budou připraveni pro další studium • v magisterském navazujícím studijním programu M2V-P Výrobní systémy a česko-německém oboru M-VSY „Výrobní systémy“ s dvojitým diplomem; • v libovolném z oborů dvouletého navazujícího magisterského studijního oboru na FSI VUT v Brně; • v relevantním programu na jiné univerzitě u nás nebo v zahraničí.
Charakteristika profesí
Uplatnění absolventů Absolventi bakalářských studijních programů najdou uplatnění například v technických funkcích ve vývojových a konstrukčně technologických ústavech nebo kancelářích, ve výrobních podnicích, ve službách a obchodu. Dobří absolventi na FSI obvykle pokračují ve studiu v navazujícím magisterském studijním programu a dosahují titulu inženýr. Absolventi se uplatní především u zaměstnavatelů, kteří potřebují obchodovat s německy hovořícími zákazníky, kteří svým investičními objemy představují významný podíl na trhu EU. Firmy mají snahu komunikovat se zákazníkem v jeho mateřském jazyce, neboť odborná komunikace v anglickém jazyce je často příčinou špatné interpretace požadavku zákazníka, což snižuje jak kvalitu poskytovaných služeb, tak i spokojenost zákazníka a podíl na trhu. Kompetence absolventů studijního programu Výrobní technika tak umožní jejich bezproblémové uplatnění na trhu práce.
Podmínky splnění
Viz platné předpisy, SMĚRNICE DĚKANA Č. 2/2020 Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně). Všichni studenti složí SZZ před společnou česko-německou komisí. Student si může vybrat, zda bude psát práci v češtině a obhajovat na VUT v Brně, nebo v němčině s obhajobou na TU Chemnitz. Studentům jsou pokládány otázky k tématu bakalářské práce z oblastí: • Stavba výrobních strojů a robotů • Mechanika • Matematika • Základy automatického řízení
Vytváření studijních plánů
Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních programů určují: ŘÁD STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STANDARDY STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT – Směrnice č. 69/2017, STUDIJNÍ A ZKUŠEBNÍ ŘÁD VUT (užívající „ECTS“), SMĚRNICE DĚKANA Č. 2/2020 Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně). Studijní plány jsou připravovány a vzájemně odsouhlaseny na obou spolupracujících univerzitách, a to v souladu s jejich vnitřními předpisy. Jakákoliv změna ve studijním plánu musí být na obou univerzitách dopředu projednána a vzájemně odsouhlasena.
Dostupnost pro zdravotně postižené
Na VUT jsou zohledněny potřeby rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělávání. V přijímacím řízení ani ve studiu nedochází k přímé či nepřímé diskriminaci z žádných důvodů. Studujícím se specifickými vzdělávacími potřebami (poruchy učení, fyzický a smyslový handicap, chronická somatická onemocnění, poruchy autistického spektra, narušené komunikační schopnosti, psychická onemocnění) je poskytováno poradenství v poradenském centru VUT, které je součástí Institutu celoživotního vzdělávání VUT. Podrobně tuto problematiku řeší Směrnice rektora č. 11/2017 „Uchazeči a studenti se specifickými potřebami na VUT“. Rovněž je vytvořen funkční systém sociálních stipendií, který popisuje Směrnice rektora č. 71/2017 „Ubytovací a sociální stipendium“.
Návaznost na další typy studijních programů
Absolventi mohou pokračovat studiem navazujícího magisterského studijního programu, zejména: • v magisterském navazujícím studijním programu M2V-P Výrobní systémy a česko-německém oboru M-VSY „Výrobní systémy“ s dvojitým diplomem; • v libovolném z oborů dvouletého navazujícího magisterského studijního oboru na FSI VUT v Brně.