Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
studijní program
Fakulta: FSIZkratka: N-KSB-PAk. rok: 2022/2023
Typ studijního programu: magisterský navazující
Kód studijního programu: N0715A270028
Udělovaný titul: Ing.
Jazyk výuky: čeština
Akreditace: 18.2.2020 - 18.2.2030
Profil programu
Akademicky zaměřený
Forma studia
Prezenční studium
Standardní doba studia
2 roky
Garant programu
doc. Ing. Róbert Jankových, CSc.
Rada studijního programu
Předseda :doc. Ing. Róbert Jankových, CSc.Člen interní :doc. Ing. Radek Knoflíček, Dr.doc. Ing. Petr Blecha, Ph.D., FEng.Ing. Daniel Zuth, Ph.D.Ing. Luboš Kotek, Ph.D.
Oblasti vzdělávání
Cíle studia
Studium v programu Kvalita, spolehlivost a bezpečnost má výrazný interdisciplinární charakter: • V oblasti kvality se studenti seznámí především s integrovanými systémy managementu, managementem kvality procesů, s řízením nákladů na kvalitu a projektovým managementem. Dále získají znalosti v oblasti statistického řízení procesů, plánování experimentů, evropského práva, technicko-právní problematiky, zkušebnictví, metrologie a měřící techniky. • V oblasti spolehlivosti je výuka zaměřena na teorii spolehlivosti a její praktické použití, dále na diagnostiku a diagnostické metody, management spolehlivosti a údržby. • V oblasti bezpečnosti je výuka soustředěna na metody posuzování a zajišťování bezpečnosti výrobků, výrobních pracovišť a pracovních postupů. Studenti se seznámí s analýzou rizik, pokročilými metodami managementu rizik a funkční bezpečností technických systémů.
Profil absolventa
Absolvent studijního programu získá znalosti v oblastech: - managementu kvality a jeho ekonomického dopadu, - zajišťování bezpečnosti výrobních strojů, výrobních systémů a pracovních postupů, - diagnostiky technických systémů, - spolehlivosti technických systémů, - údržby strojních zařízení a její ekonomičnosti, - průmyslové metrologie, - zkušebnictví. Absolvent bude schopen a bude umět: - analyzovat rizika u strojních zařízení a výrobních procesů, - navrhnout postupy pro diagnostiku technických zařízení, včetně realizace a vyhodnocení, - analyzovat spolehlivost technických systémů, - navrhnout systém údržby strojních zařízení, - navrhnout vhodné metrologické postupy pro ověření kvality výroby, - navrhnout vhodné statistické nástroje pro řízení kvality procesů. Absolventi magisterského studia mají širokou možnost pracovního uplatnění. Mohou vykonávat funkce inženýrů kvality, metrologů, inženýrů spolehlivosti, provozních diagnostiků, analytiků diagnostiky, konstruktérů diagnostických systémů, inženýrů údržby, bezpečnostních inženýrů, interních a externích auditorů integrovaných systémů managementu apod..
Charakteristika profesí
Absolventi magisterského studia mají širokou možnost pracovního uplatnění. Mohou vykonávat funkce inženýrů kvality, metrologů, inženýrů spolehlivosti, provozních diagnostiků, analytiků diagnostiky, konstruktérů diagnostických systémů, inženýrů údržby, bezpečnostních inženýrů, interních a externích auditorů integrovaných systémů managementu apod..
Podmínky splnění
Viz platné předpisy, Směrnice děkana Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně). Součástí státní závěrečné zkoušky je obhajoba diplomové práce a odborná rozprava k předmětům. Obě části státní závěrečné zkoušky se konají ve stejném termínu před komisí pro státní zkoušky. Ke státní zkoušce může přistoupit student, který získal potřebný počet kreditů v předepsané skladbě nutný pro úspěšné ukončení navazujícího magisterského studia a odevzdal diplomovou práci v řádném termínu. Organizace a průběh státní závěrečné zkoušky jsou dány vnitřními normami VUT a fakulty.
Vytváření studijních plánů
Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních programů určují: ŘÁD STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STANDARDY STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STUDIJNÍ A ZKUŠEBNÍ ŘÁD VUT (užívající „ECTS“), SMĚRNICE DĚKANA Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně).
Dostupnost pro zdravotně postižené
Na VUT jsou zohledněny potřeby rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělávání. V přijímacím řízení ani ve studiu nedochází k přímé či nepřímé diskriminaci z žádných důvodů. Studujícím se specifickými vzdělávacími potřebami (poruchy učení, fyzický a smyslový handicap, chronická somatická onemocnění, poruchy autistického spektra, narušené komunikační schopnosti, psychická onemocnění) je poskytováno poradenství v poradenském centru VUT, které je součástí Institutu celoživotního vzdělávání VUT. Podrobně tuto problematiku řeší Směrnice rektora č. 11/2017 „Uchazeči a studenti se specifickými potřebami na VUT“. Rovněž je vytvořen funkční systém sociálních stipendií, který popisuje Směrnice rektora č. 71/2017 „Ubytovací a sociální stipendium“.
Návaznost na další typy studijních programů
Ústav výrobních strojů, systémů a robotiky se podílí na zabezpečení doktorského studia ve studjiním programu Konstrukční a procesní inženýrství, což dává studentům perspektivu pro budoucí vědeckou aktivitu v celém rozsahu tohoto studijního programu