studijní program
Power Systems and Power Electronics
Fakulta: FEKTZkratka: DPA-SEEAk. rok: 2025/2026
Typ studijního programu: doktorský
Kód studijního programu: P0713D060006
Udělovaný titul: Ph.D.
Jazyk výuky: angličtina
Poplatek za studium: 2500 EUR/ročně pro studenty z EU, 2500 EUR/ročně pro studenty mimo EU
Akreditace: 28.5.2019 - 27.5.2029
Forma studia
Prezenční studium
Standardní doba studia
4 roky
Garant programu
Oborová rada
Předseda :
prof. RNDr. Vladimír Aubrecht, CSc.
Člen interní :
doc. Ing. Petr Mastný, Ph.D.
prof. Ing. Jiří Drápela, Ph.D.
doc. Ing. Pavel Vorel, Ph.D.
doc. Ing. Ondřej Vítek, Ph.D.
prof. Ing. Petr Toman, Ph.D.
Člen externí :
prof. Ing. Radomír Goňo, Ph.D.
Ing. Petr Modlitba, CSc.
prof. Ing. Aleš Richter, CSc.
Ing. Zdeněk Wolf
Oblasti vzdělávání
Oblast | Téma | Podíl [%] |
---|---|---|
Elektrotechnika | Bez tematického okruhu | 60 |
Energetika | Bez tematického okruhu | 40 |
Cíle studia
Studijní program doktorského studia je zaměřen na přípravu špičkových vědeckých a výzkumných specialistů v nejrůznějších oblastech výkonové elektrotechniky, řídicí techniky, návrhu elektrických strojů, výroby a rozvodu elektrické energie, a užití elektrické energie.
Cílem je poskytnout ve všech těchto dílčích zaměřeních doktorské vzdělání absolventům vysokoškolského magisterského studia, prohloubit jejich teoretické znalosti, dát jím též potřebné speciální vědomosti i praktické dovednosti a naučit je metodám vědecké práce.
Profil absolventa
Cílem postgraduálního doktorského studia programu "Power Systems and Power Electronics" je výchova k vědecké práci v oboru silnoproudé elektrotechniky a elektroenergetiky. Absolventi se uplatní jednak ve výzkumu a vývoji, včetně průmyslového vývoje, jednak jako vědecko-pedagogičtí pracovníci na vysokých školách a rovněž ve vyšších manažerských funkcích.
Charakteristika profesí
Absolvent doktorského studijního programu "Power Systems and Power Electronics" získá hluboké teoretické znalosti, osvojí si základy vědecké práce a naučí se samostatně řešit složité problémy z oblasti vědy a techniky, s využitím celosvětových informačních zdrojů v daném oboru.
Absolvent je připraven k dalšímu vědeckému a odbornému růstu s vysokou mírou adaptibility a najde široké společenské uplatnění jednak v oblasti vědy a výzkumu, včetně výzkumu a vývoje v průmyslových společnostech, a to i jako perspektivní pracovník pro vyšší manažerské funkce, jednak i jako vědecko-pedagogický pracovník na technických univerzitách.
Podmínky splnění
Studium doktoranda probíhá podle individuálního studijního plánu, který zpracuje v úvodu studia školitel doktoranda ve spolupráci s doktorandem. V individuálním studijním plánu jsou specifikovány všechny povinnosti stanovené v souladu se Studijním a zkušebním řádem VUT, které musí doktorand k úspěšnému ukončení studia splnit. Tyto povinnosti jsou časově rozvrženy do celého období studia, jsou bodově ohodnoceny a v pevně daných termínech probíhá kontrola jejich plnění.
Student si zapíše a vykoná zkoušku z povinného kurzu Zkouška z angličtiny před státní doktorskou zkouškou, z povinně volitelných předmětů ohledem na zaměření jeho disertační práce, přičemž alespoň dva jsou voleny z: Matematické modelování v elektroenergetice, Vybrané problémy z výroby elektrické energie, Vybrané statě z výkonové elektroniky a elektrických pohonů, Vybrané statě z elektrických strojů a přístrojů, a dále minimálně dvou volitelných předmětů (Angličtiny pro doktorandy; Citování ve vědecké praxi; Řešení inovačních zadání; Vědecké publikování od A do Z).
Ke státní doktorské zkoušce se může student přihlásit až po vykonání všech zkoušek předepsaných jeho individuálním studijním plánem. Před státní doktorskou zkouškou student vypracuje pojednání k disertační práci, v němž detailně popíše cíle práce, důkladné zhodnocení stavu poznání v oblasti řešené disertace, případně charakteristiku metod, které hodlá při řešení uplatňovat.
Obhajoba pojednání, které je oponováno, je součástí státní doktorské zkoušky. V další části zkoušky musí student prokázat hluboké teoretické i praktické znalosti v oblasti elektrotechniky, elektroniky, elektrických strojů a elektrických přístrojů. Státní doktorská zkouška probíhá ústní formou a kromě diskuze nad pojednáním k disertačním práce se také skládá z tematických okruhů týkajících se povinných a povinně volitelných předmětů.
K obhajobě disertační práce se student hlásí po vykonání státní doktorské zkoušky a po splnění podmínek pro ukončení, jakými jsou účast na výuce, vědecká a odborná činnost (tvůrčí činnost), a minimálně měsíční studijní nebo pracovní stáž na zahraniční instituci anebo účasti na mezinárodním tvůrčím projektu.
Vytváření studijních plánů
Studium doktoranda probíhá podle individuálního studijního plánu (dále jen ISP), který zpracuje v úvodu studia školitel doktoranda ve spolupráci s doktorandem. Individuální studijní plán je pro doktoranda závazný. Jsou v něm specifikovány všechny povinnosti stanovené v souladu se Studijním a zkušebním řádem VUT, které musí doktorand k úspěšnému ukončení studia splnit. Tyto povinnosti jsou časově rozvrženy do celého období studia, jsou bodově ohodnoceny a v pevně daných termínech probíhá kontrola jejich plnění. Průběžné bodové hodnocení všech aktivit doktoranda je vedeno v dokumentu „Celkové bodové hodnocení doktoranda“ a je součástí ISP. Při zahájení dalšího roku studia pak školitel do ISP zaznamená případné změny. Nejpozději do 15. 10. každého roku studia odevzdává doktorand vytištěný a podepsaný ISP na vědeckém oddělení fakulty ke kontrole a založení.
Během prvních čtyř semestrů skládá doktorand zkoušky z povinných, povinně volitelných anebo volitelných předmětů pro splnění bodových limitů ze Studijní oblasti, a současně se intenzivně zabývá vlastním studiem a analýzou poznatků v oboru stanoveném tématem disertační práce a průběžným publikováním takto získaných poznatků a vlastních výsledků. V dalších semestrech se doktorand již více soustřeďuje na výzkum a vývoj, který souvisí s tématem disertační práce, na publikování výsledků své tvůrčí práce a na vlastní zpracování disertační práce.
Do konce druhého roku studia skládá doktorand státní doktorskou zkoušku, kterou prokazuje široký rozhled a hluboké znalosti v oboru, souvisejícím s tématem disertační práce. K této zkoušce se musí přihlásit nejpozději do 30. dubna ve druhém roce svého studia. Státní doktorské zkoušce předchází zkouška z anglického jazyka.
Ve třetím a čtvrtém roce svého studia provádí doktorand potřebnou výzkumnou činnost, publikuje dosažené výsledky a zpracovává svoji disertační práci. Součástí studijních povinností v doktorském studijním programu je absolvování části studia na zahraniční instituci nebo účast na mezinárodním tvůrčím projektu s výsledky publikovanými nebo prezentovanými v zahraničí nebo jiná forma přímé účasti studenta na mezinárodní spolupráci, což je nutné doložit nejpozději při odevzdání disertační práce.
Doktorandi ve čtvrtém roce studia předkládají do konce zimního zkouškového období svému školiteli rozpracovanou disertační práci, který ji ohodnotí. Disertační práci doktorand odevzdává do konce 4. roku studia.
Student prezenční formy doktorského studia je v průběhu studia povinen absolvovat pedagogickou praxi, tj. působit v procesu výuky. Zapojení doktoranda do pedagogické činnosti je součástí jeho vědecké přípravy. Pedagogickou praxí doktorand získává zkušenosti v předávání poznatků a zdokonaluje prezentační dovednosti. Skladbu pedagogických aktivit (cvičení, laboratorní cvičení, vedení projektů apod.) určí doktorandovi vedoucí daného ústavu po dohodě se školitelem. Povinnost pedagogické praxe se nevztahuje na doktorandy-samoplátce a na doktorandy v kombinované formě studia. Zapojení do výuky v rámci pedagogické praxe potvrdí po jejím splnění školitel v IS VUT.
Vypsaná témata doktorského studijního programu
- Integrace akumulačních systémů do konceptu podpory elektrizační soustavy
Se změnou konceptu energetického mixu a zvyšováním podílu stochastických zdrojů (větrné a fotovoltaické výrobny) je úzce spojen pojem stabilita dodávky elektrické energie a její kvalita. Téma je zaměřeno na možnosti akumulace elektrické energie vyrobené z obnovitelných zdrojů pomocí moderních technologií, s fokusem na chemickou akumulaci a využití přečerpávacích vodních elektráren. Výstupem práce bude návrh opatření v energetické soustavě, který bude řešit časovou disproporci mezi dodávkou a odběrem elektrické energie z obnovitelných zdrojů a návrh koncepčně-technického řešení pro vybranou část soustavy v ČR. Řešení je spojeno s modelováním na PC a experimentálním měřením na funkčním modelu. Na řešení tématu bude probíhat spolupráce s příslušnou divizí ČEZ. Předpokládá se zapojení doktoranda do řešení výzkumných projektů řešených v této oblasti (Eco&Store). Součástí doktorského studia bude stáž na zahraničním výzkumném pracovišti (předpokládaná univerzita TalTech).
Školitel: Mastný Petr, doc. Ing., Ph.D.
- Pokročilé technologie pro vysokootáčkové elektrické stroje
Téma se zaměřuje na elektromagnetický návrh a vývoj vysokootáčkových elektrických strojů určených pro pohon kompresorů v systémech chlazení palivových článků. Klíčovou výzvou je optimalizace elektromagnetického obvodu pro dosažení vysoké účinnosti, minimálních ztrát a stability při extrémních otáčkách. V rámci výzkumu budou zkoumány nové přístupy ke snížení vířivých proudů a hysterezních ztrát, optimalizace geometrie magnetického obvodu a volba vhodných materiálů pro rotor a stator. Zvláštní důraz bude kladen na aplikaci pokročilých výrobních technologií, jako je explozivní plátování, které umožňuje vytvoření vysoce vodivých a mechanicky odolných vícevrstvých materiálů, a 3D tisk, jenž otevírá nové možnosti v konstrukci aktivních částí stroje. Výzkum se zaměří na analýzu vlivu těchto technologií na elektromagnetické chování stroje, jeho mechanickou odolnost a teplotní stabilitu. V rámci práce budou vytvořeny numerické modely umožňující přesnou simulaci elektromagnetických, mechanických a tepelných jevů ve vysokootáčkových elektrických strojích. Experimentální část se zaměří na validaci těchto modelů a testování prototypů. Výstupem výzkumu bude optimalizovaný návrh elektromagnetického systému s aplikací v reálném provozu. Očekává se realizace stáže doktoranda na LUT University ve Finsku, kde proběhne spolupráce na vývoji nových konceptů vysokootáčkových elektrických strojů. Financování je předpokládáno prostřednictvím zapojení do řešení projektů souvisejících s tématem dizertační práce.
Školitel: Bárta Jan, doc. Ing., Ph.D.
- Systém pro optimalizaci provozu distribučních soustav
Práce bude zaměřena na vývoj adaptivního systému pro optimalizaci provozu soustavy nízkého a vysokéhonapětí s ohledem na: úroveň napětí, toky jalových výkonů, nesymetrii napětí, zatížení apod. Vlastní systém bude rovněž zajišťovat lokalizaci poruch uvnitř těchto soustav a automatickou rekonfiguraci soustavy. Pro splnění tohoto úkolu budou využívány informace z monitorovacích a ovládacích zařízení, která jsou plánována pro instalaci do distribuční soustavy provozovatelem (smartmetering, reclosery, smart DTS apod.). Ke splnění tohoto úkolu bude využito řešení založené na opensource platformě, které v budoucnu nevyloučí i integraci navrženého řešení do dispečerských řídících a plánovacích systémů. Podmínkou úspěšného obhájení této práce je absolvování nejméně měsíční stáže na zahraniční univerzitě. V současnosti lze považovat za relevantní univerzitu Aalto University (Finsko), avšak konkrétní místo stáže bude upřesněno v průběhu Ph.D. studia.
Školitel: Topolánek David, doc. Ing., Ph.D.
- Využití simulací v reálném čase pro navrhování pokročilých systémů chránění
Nové technologie pro výzkum chování elektrických sítí při přechodných jevech umožňují pokročilou analýzu působení rozsáhlých systémů chránění při poruchách. Cílem práce je rozšíření možností real-time simulátoru RTDS pro realizaci simultánních testů v reálném čase se začleněním reálných zařízení, tzv. hardware in the loop simulace. Součástí doktorského studia bude stáž na zahraničním výzkumném pracovišti. Téma studia je zahrnuto do řešení projektu "Řízení, chránění a efektivní provoz distribučních sítí a průmyslových energetických systémů" řešeného v rámci Národního centra pro energetiku II.
Školitel: Toman Petr, prof. Ing., Ph.D.
Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)
Zkratka | Název | J. | Kr. | Pov. | Uk. | Hod. rozsah | Sk. | Ot. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DPA-ET1 | Electrotechnical Materials, Material Systems and Production Processes | en | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DPA-FY1 | Junctions and Nanostructures | en | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DPA-EE1 | Mathematical Modelling of Electrical Power Systems | en, cs | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DPA-RE1 | Modern Electronic Circuit Design | en | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DPA-ME1 | Modern Microelectronic Systems | en | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DPA-TK1 | Optimization Methods and Queuing Theory | en | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DPA-AM1 | Selected Chaps From Automatic Control | en | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DPA-VE1 | Selected Problems From Power Electronics and Electrical Drives | en | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DPA-TE1 | Special Measurement Methods | en | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DPA-MA1 | Statistics, Stochastic Processes, Operations Research | en | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DPX-JA6 | Angličtina pro doktorandy | en | 4 | Volitelný | drzk | Cj - 26 | ano | |
XPA-CJ1 | Czech language 1 | en | 6 | Volitelný | zk | Cj - 52 | ano | |
DPA-EIZ | Scientific Publishing A to Z | en | 2 | Volitelný | drzk | S - 26 | ano | |
DPA-RIZ | Solving of Innovative Tasks | en | 2 | Volitelný | drzk | S - 39 | ano |
Zkratka | Název | J. | Kr. | Pov. | Uk. | Hod. rozsah | Sk. | Ot. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DPA-TK2 | Applied Cryptography | en | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ne | |
DPA-MA2 | Discrete Processes in Electrical Engineering | en | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DPA-ME2 | Microelectronic Technologies | en | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DPA-RE2 | Modern Digital Wireless Communication | en | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DPA-EE2 | New Trends and Technologies in Power System Generation | en | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DPA-TE2 | Numerical Computations with Partial Differential Equations | en | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DPA-ET2 | Selected Diagnostic Methods, Reliability and Quality | en | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DPA-AM2 | Selected Chaps From Measuring Techniques | en | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DPA-FY2 | Spectroscopic Methods for Non-Destructive Diagnostics | en | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DPA-VE2 | Topical Issues of Electrical Machines and Apparatus | en | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DPX-JA6 | Angličtina pro doktorandy | en | 4 | Volitelný | drzk | Cj - 26 | ano | |
XPA-CJ1 | Czech language 1 | en | 6 | Volitelný | zk | Cj - 52 | ano | |
DPA-CVP | Quotations in a Research Work | en | 2 | Volitelný | drzk | S - 26 | ano | |
DPA-RIZ | Solving of Innovative Tasks | en | 2 | Volitelný | drzk | S - 39 | ano |